21 pytań do Barbary Stawarz – właścicielki firmy Content King

Miła rozmowa z kolejną Panią na łamach naszego blogu. Tym razem przepytaliśmy Barbarę Stawarz z firmy Content King. Mówiliśmy o marketingu treści, promocji i edukacji. Zapraszamy do lektury.

Pytanie 1: Od jak dawna związana jesteś z content marketingiem i od czego się to zaczęło?

 

Treściami w internecie zaczęłam się zajmować około 2003 roku. Najpierw była to treść dotycząca działań stricte SEO, więc ten krajobraz internetowy był wtedy zupełnie inny.  A później było spełnienie marzeń o mediach i dziennikarstwo internetowe. Najpierw Rzeczpospolita, następnie międzynarodowy holding Hubert Burda Media. Przy kolejnych projektach internetowych zrozumiałam, że treści w internecie muszą być przede wszystkim skuteczne i powinny odpowiadać na potrzeby odbiorców. Tylko tak jesteśmy w stanie budować zasięg i w przypadku wydawców go monetyzować, a w przypadku budowania marki przekuwać go na sukces biznesowy. W 2010 roku wiedziałam już, że jest to content marketing, a rok później zaczęłam prowadzić w tym zakresie zajęcia na SGH.

 

Pytanie 2: Czy oprócz Twojej agencji Content King jesteś zaangażowana w jakieś dodatkowe projekty? Jeżeli tak to jakie?

 

Tak, chyba nawet w zbyt wiele projektów 🙂 Przede wszystkim moją ogromną pasją jest edukacja. Prowadzę aktualnie zajęcia na czterech uczelniach wyższych (SWPS, SGH, AGH i Uczelnia Łazarskiego). To niesamowita satysfakcja i moja siła do działania. Podobnie jak prowadzenie szkoleń, którymi również się zajmuję. Cały czas pracuję też nad pracą doktorską, ale to nieustająca walka z brakiem czasu. Na szczęście nie mam deadline’u, a wręcz przeświadczenie, że z mijającym czasem będzie to praca lepsza i dojrzalsza. Mój promotor i autorytet, prof. Mrozowski, na szczęście podchodzi do tego ze zrozumieniem. Naukowo interesuje mnie społeczna przestrzeń internetu – wpływ nowych technologii na relacje międzyludzkie, na komunikację i na nasze codzienne zachowanie.

 

Pytanie 3: Jesteś właścicielką firmy, czy nie uważasz, że kobiety (businesswoman) mają ciężej w prowadzeniu działalności gospodarczej?

 

Kobiety w ogóle mają w życiu ciężej 🙂 Ale czy w prowadzeniu działalności? Nie sądzę. Z bezczelnością wykorzystuję siłę kobiecości, jeśli to konieczne, a wtedy nawet jest łatwiej. Jeśli chodzi o aspekt płci to sądzę, że w naszej branży bycie kobietą ułatwia wyróżnienie się na tle tylu mężczyzn. Natomiast kobiecie trudniej jest o tyle, że z natury nie jest ona przystosowana do tego, żeby walczyć. A prowadzenie działalności to wychodzenie na bitwę każdego dnia. Mężczyźni robią to instynktownie i z pewnością nie przyczepia się im tyle etykietek ile kobietom. Szkoda, że kobiety sobie wzajemnie też rzadko ułatwiają…

 

Pytanie 4: Reklamujesz swoją firmę w Internecie? Czy są to działania stricte content marketingowe?

 

Próbuję różnych narzędzi, ale najbardziej wierzę w synergię działań i siłę content marketingu oczywiście. Uważam, że rozwój przez wiedzę to najlepsza droga do oferowania klientom najwyższej jakości.

 

Pytania 5: Wydaje się, że znajomość marketingu treści przez przedsiębiorców nie jest największa. Jak udaje Ci się przekonać do Twoich usług?

 

Znajomość content marketingu jest coraz lepsza, bo coraz więcej się o tym mówi. To oczywiście buduje rynek. Ale ja nie przekonuję i nie sprzedaję. Stawiam na edukację, pokazywanie korzyści, budowanie relacji – i to jest mój sposób na new business.

 

Pytanie 6: Czy jest to już etap na którym można śmiało powiedzieć, że z content marketingu da się w Polsce żyć na przyzwoitym poziomie?

 

Na pewno się da, jest wiele firm działających w tym obszarze, które oferują różne usługi lub automatyzację działań. Z pewnością jednak jest to cały czas trend wschodzący.

 

Pytanie 7: Ile osób liczy Twoja firma? Planujesz ją zwiększać?

 

Firma rozwija się z każdym projektem, bo w przypadku usług taka jest naturalna droga. Jestem natomiast zwolenniczką lean managementu i uważam, że jeśli inwestowanie w zasoby nie jest konieczne, to nie należy tego robić. Również w przypadku projektów dla poszczególnych klientów dobrze sprawdza się dobieranie zespołu „just in time”. Z jednej strony obniża to koszty (korzyść dla klienta), z drugiej pozwala na dobranie zespołu z określonymi kompetencjami (ponownie z korzyścią dla klienta).

 

Pytanie 8: Jaka jest według Ciebie różnica pomiędzy content marketingiem a tradycyjną reklamą?

 

Content marketing jest rozmową, a reklama ma wbić się do głowy konsumenta i pozostać tam do momentu zakupu.

 

Pytanie 9: Skąd pomysł na wizualizację Twojej firmy? W Polsce nie ma tradycji na kreowanie animowanych postaci będących swojego rodzaju maskotką firmy i czy to się w ogóle sprawdza?

 

Ha! Pomysł na Kinga, czyli kobaltowego lwa, to po prostu wytwór mojej wyobraźni. Lew, bo król treści, a kobaltowy, bo to kolor, który uwielbiam. Przy pracach nad wizualizacją zarówno grafik jak i rysownik dostali ode mnie zdjęcia z Maroka – to tamta kolorystyka była inspiracją. Ogród zaprojektowany przez Yves Saint Laurenta w Marrakeszu, ale też cała estetyka Berberów. Dziś budowanie wyrazistej marki jest niezwykle ważne, a King ma też temu służyć. Ma uśmiechać się do czytelników, albo głośno ryczeć kiedy dostarcza klientom najlepsze treści do podbicia rynku.

 

Pytanie 10: Jakie usługi poza marketingiem treści świadczy Twoja firma?

 

Content King skupia się na na budowaniu wizerunku w internecie, a filarem tych działań jest content marketing. Wierzymy w synergię działań, więc również są to działania z obszaru SEM, czy dystrybucji treści oraz planowania mediów.

 

Pytanie 11: Kim inspirujesz się na polskim rynku, w którym działasz?

 

Jest sporo osób, które cenię i kilka takich, z którymi mogę porozmawiać o swoich biznesowych dylematach. Trudno wskazywać nazwiska, ale z pewnością Paweł Sala z Freshmaila jest osobą, którą chciałabym tu wskazać. Natomiast inspiracji szukam zupełnie gdzie indziej. A najczęściej po prostu w sobie. Tak jak z kobaltowym lwem.

 

Pytanie 12: Zdarza Ci się pomagać początkującym, którzy chcą zrobić coś fajnego? Ciekawy projekt/ star up czy inne przedsięwzięcia tego typu?

 

Tak. Najczęściej są to moi studenci i to jest największa radość. W ogóle sama możliwość pomagania innym jest niezwykła i jestem za to wdzięczna. Karma wraca.

 

Pytanie 13: Możesz nam powiedzieć coś więcej na temat projektu content marketingowego dla IAB-u?

 

W IAB powstała grupa robocza zajmująca się content marketingiem. Pracujemy aktualnie nad Przewodnikiem CM, którego zadaniem jest edukacja rynku. W grupie są bardzo fajne i zaangażowane osoby, więc z pewnością przed nami wiele ciekawych inicjatyw.

 

Pytanie 14: Zdarza Ci się tworzyć projekty na zagranicznych rynkach?

 

Pracowałam przy projektach międzynarodowych. W Burdzie byłam country managerem projektu, który obejmuje 10 państw. Co pół roku spotykaliśmy się na takich międzynarodowych spotkaniach, a to w Monachiu, a to w Mediolanie… Swoją drogą byłam jedyną kobietą w tym międzynarodowym teamie i to akurat było świetne doświadczenie. Teraz natomiast pracuję dla zagranicznych klientów, ale skupiam się na polskim rynku.

 

Pytanie 15: Czy jest jakaś recepta aby wokół swoje firmy / marki / osoby wywołać przysłowiowy „buzz”. Z czego wynika popularność niektórych osób, a inni dlaczego odchodzą w zapomnienie?

 

Nie wiem, pewnie nie ma uniwersalnej recepty. Ja przekornie, do tego co mówi się o buzzie, wierzę w autentyczność. Poza tym sam szum, bez wartości, która powinna za nim iść, szybko wygaśnie. Oferowanie najwyższej jakości i stałe doskonalenie się budują silną markę. To samo pytanie można zadać uczestnikom talent shows – tylko osobowości i talent idą dalej.

 

Pytanie 16: Czy Twoja firma ma jakąś strategię, ukierunkowany plan działania?

 

Oczywiście, że ma 🙂 Ale doświadczenie zawodowe i życiowe uczy, że trzeba pozostać otwartym i elastycznym. I być gotowym na zmianę, a czasami na rewolucję.

 

Pytanie 17: Kariera, karierą ale czy jest jeszcze miejsce na życie prywatne?

 

Jasne. Choć nie jest to tradycyjny podział praca/dom i nie jest to work-life balance. Kiedy się lubi to co się robi, łatwo o pracoholizm. Kiedy nie pracuję to oddaję się pasjom – jestem uzależniona od podróży, zakochana w górach, od jakiegoś czasu wspinam się. Uwielbiam wypoczywać w kinie, sam na sam z filmem i wyciszonym telefonem. Staram się czerpać jak najwięcej z soczystości życia i traktować je jak podróż, a nie drogę do jakiegoś celu.

 

Pytanie 18: Który portal społecznościowy jest w Polsce najlepszy do budowania relacji i dlaczego?

 

To zależy o jakich relacjach mówimy 😉 Mimo wszystko wciąż Facebook, bo pozwala nam wchodzić w różnego rodzaju interakcje i ma najwięcej zaangażowanych, aktywnych użytkowników.

 

Pytanie 19: Warszawa to dla Ciebie docelowa stacja, czy może jest w planach coś więcej?

 

Nie uznaję stacji docelowych. Mieszkam w Warszawie od 9 lat i czuję się tu bardzo dobrze. Mogłabym jednak w każdej chwili spakować plecak (na Zachód to może walizkę…) i wyjechać, gdybym czuła, że warto. I niekoniecznie w celach biznesowych.

 

Pytanie 20: Analizujesz w narzędziach, skąd pochodzą zamówienia na Twojej stronie? Interesuje Cię ta bardziej techniczna strona biznesu?

 

Analityka działań i ich optymalizacja to w realizacji strategii content marketingowej bardzo ważna część. Bez tej wiedzy nie wiemy czy nasze działania w ogóle mają sens. Ostatnio na przykład wywróciłam statystyki Content Kinga do góry nogami poprzez tekst o błędach językowych. Tekst zrobił furorę, ale językowi zapaleńcy to nie jest moja grupa docelowa…

 

Pytanie 21: Czego Ci życzyć Basiu w nadchodzącym czasie?

 

Wytrwałości i cierpliwości…

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.