21 pytań do Jakuba Sawy – Właściciela firmy Sawa Projekt

Pytanie 1: Co sądzisz o kondycji polskiego e-commerce?

Patrząc na polski ekomers globalnie – jest coraz lepiej. Procentowy udział sprzedaży online rośnie w stosunku do offline. W krajach wysokorozwiniętych jest częśto o rząd wielkości większy. Mamy zatem perspektywy rozwoju.

Pytanie 2: Prowadzisz bloga jakbubsawa.pl  – czy blogowanie jest sposobem na pozyskanie klientów, formą hyde parku czy może jeszcze czymś innym?

Pomysł co robić na blogu już kilka razy ewoluował. Jednak ciężko pogodzić aktywność na blogu z pracą, której jest coraz więcej. Traktuję go jako miejsce gdzie mogę napisać coś, co nie zginie za parę minut (jak na wallu fejsbukowym) 😉

Pytanie 3: Od jak dawna jesteś związany z polskim e-commercem?

Od 2008 roku

Pytanie 4: Powiedź czy polskie sklepy internetowe mogą wchodzić na inne niż polskie rynki?

Oczywiście, że mogą. Często właściciele sami stawiają sobie bariery mówiąc – nie da się, kto będzie tam ode mnie kupował, wysyłka jest droga itd. Nic bardziej mylnego. Mamy fajne polskie sklepy o międzynarodowym zasięgu, które radzą sobie bardzo dobrze – choćby Pixers.

Pytanie 5: Rywalizacja małych sklepów z branżowymi gigantami. Czy Ci niewielcy mogą zabierać część tortu tych znacznie większych?

Tak, choć w niewielkim zakresie. Głównie na niszowych produktach.

Pytanie 6: Prowadziłeś bądź prowadzisz sklep internetowy? Jeśli tak to jak wyglądała, bądź nadal wygląda sprzedaż w nich?

Prowadziłem sklep z biżuterią przez 3 lata (ucząc się wszystkiego od zera). Dziś jeszcze funkcjonuje ale ja już się nim nie zajmuję.

Pytanie 7: Reklamujesz w jakiś sposób swoje usługi, czy Twoi klienci dowiadują się o Twoim istnieniu samoistnie?

Opieram się głównie na poleceniach od zadowolonych klientów. Staram się pomagać w różny sposób klientom w których widzę potencjał – czy to zostania moim klientem 😉 czy dynamicznego rozwoju. Jeżeli uznaję coś za warte mojego zaangażowania – robię to.

Pytanie 8: Czy w dobie internetu i spędzaniu w nim kilkunastu godzin dziennie jest jeszcze czas na inne zajęcia?

Tak, zwłaszcza dla osób takich jak ja – czyli prowadzących siedzący styl życia bardzo ważny jest sport. Nie musi to być od razu maraton ale nawet zwykłe spacery dają dużo. Jeżeli tylko pozwala czas i pogoda staram się jeździć na rowerze, maszerować/biegać – takie treningi dają zastrzyk endorfin i pozwalają w spokoju przemyśleć swoje sprawy. Polecam.

Pytanie 9: Kto Cię inspiruje w polskim internecie?

Zależy w jakim zakresie – jeżeli chodzi o ecommerce to od zawsze Michał Cortez 🙂 Ale jest też wielu moich znajomych, kolegów z branży którzy z powodzeniem prowadzą swoje sklepy.

Pytanie 10: Która z platform sklepów internetowych jest według Ciebie najlepsza i dlaczego?

To zależy od potrzeb klienta. Dla mnie dobra platforma to taka, która daje mi swobodę działania – gorąco polecam AtomStore firmy NetArch. Gdyby nie model funkcjonowania top1 miałby razem z Atomem IAI Shop – ale model saas nie jest dla mnie odpowiedni.

Pytanie 11: Czy uczestniczysz w projektach realizowanych / wdrążanych poza granicami kraju?

Tak. Głównie na terenie krajów europejskich.

Pytanie 12: Które konferencje są dla Ciebie w Polsce szczególnie ważne?

Takie na których spotykam praktyków, a nie tylko teoretyków-przedstawicieli handlowych. Zawsze sprawdzam agendę i oceniam czy warto wziąć udział w takiej imprezie. Niestety ale na większości spotkań pojawiają się ci sami ludzie, którzy niczego nowego nie wnoszą, a sprzedają tylko swoje usługi.

Pytanie 13: Gdybyś miał polecić początkującym e-sprzedawcom jakiś inspirujący content: książkę bądź blog. Jakie byłyby to tytuły?

Na pewno ekomercyjnie.pl – dla początkujących i średniozaawansowanych ekomersiaków. Do tego https://www.facebook.com/groups/512365358860279/ na fejsbuku. A najlepiej zatrudnić się w jakimś fajnym sklepie i poznać ten biznes od środka, a nie z książek. 😉

Pytanie 14: Co jest prostsze uzyskanie przez sklep rentowności czy stałe podnoszenie jego dochodów?

Prostsze jest podnoszenie dochodów bo z rentownością to różnie bywa 😉

Pytanie 15: Czy Kraków, w którym mieszkasz to dobre miejsce do tworzenia biznesów?

Kraków jak każde inne duże miasto jest dobrym miejscem do tworzenia biznesów. Jest tu masa koderów, grafików, przedsiębiorców, z którymi można tworzyć naprawdę świetne produkty.

Pytanie 16: Co sądzisz o platformach sprzedażowych takich jak Allegro czy Ebay. To poszerzenie rynków zbytu, pokazanie marki w nowych miejscach, czy może zbyt drogi kanał, by każdy mógł w nim funkcjonować?

Każdy kanał sprzedaży jest dobry. Ale nie każdy asortyment będzie dobrze się sprzedawał w każdym kanale. Obecnie jest dość trudno przebić się na Allegro czy Ebay. Króluje tam walka cenowa jako podstawowy środek w walce z konkurencją. A to nie jest dobre dla nikogo – ani sprzedawcy ani klienta.

Pytanie 17: W jaki sposób reklamować mały sklep internetowy?

To zależy co rozumiemy pod pojęciem mały sklep ? Uważam, że na początku sklep powinien kupić ruch (np. AdWords) i przetestować wszystkie możliwe aspekty przed inwestycją długoterminową w budowę ruchu organicznego z google.

Pytanie 18: Robisz zakupy w sklepach internetowych? Na co szczególnie wówczas zwracasz uwagę?

Głównie na sposób wysyłki oraz czas realizacji.

Pytanie 19: Polska – kraj w którym łatwo rozwinąć biznes, czy wręcz przeciwnie kraj sporych utrudnień?

Od strony administracyjnych nie jest prosto – założenie sp z o.o. może trwać kilka miesięcy. Prowadząc sklep online podlega się często pod takie same przepisy jak sklepy stacjonarne oraz dodatkowo przepisy które są szykaną dla sklepów online. Jednak trend w prawie europejskim idzie cały czas w jedną stronę – ochronę konsumenta do granic możliwości.

Pytanie 20: 3 rzeczy, które Internet dał Jakubowi Sawie to…

globalizacja, społeczność, komunikacja

Pytanie 21: Czego należy życzyć Ci Jakubie w najbliższej przyszłości?

zrealizowania bieżących i planowanych projektów, wysokiej konwersji i wysokiego ROI 😉

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.