Biznes plan oraz roczne działanie sklepu internetowego + plan marketingowy

Celem niniejszego biznesplanu jest pokazanie, że poprzez planowanie jesteśmy wstanie osiągnąć dużo więcej. Jeśli Twoim dotychczasowym planem było jedynie przekazywanie kompetencji marketingowych na agencję interaktywną a logistyką zajmę się ja i jakoś to będzie to pewnie nie jesteś świadomy/świadoma, że można znacznie więcej. Ten plan, pokaże Ci, że są błędy, które można wyeliminować i nie trzeba wydawać 100 tysięcy złotych miesięcznie na promocję, aby osiągnąć sukces a przy mądrym outsourcingu jest to realne w bardzo prosty sposób.

Artykuł ten nigdy nie zagościłby na łamach internetowych gdyby nie pomoc:

Piotra Szymczaka z Furgonetka.pl

Andrzeja Krasia – konsultanta ds. e-commerce

Macieja Milcarza – analityka w grupie Aviva więcej o Maćku: https://www.linkedin.com/pub/maciej-milcarz/26/204/957/pl

Szymon Słowik – Szymon Słowik – konsultant ds. marketingu internetowego, prowadzi blog http://takaoto.pro

Jakub Cyran – www.go.pl

John Wanamaker mówił: „Połowa pieniędzy, które wydaje na reklamę jest zmarnowana. Problem w tym, że nie wiem, która to połowa”.

Warto jest tworzyć strategię, outsourcować, pisać plany, kontrolować.

Dlaczego outsourcować? Obecnie większość mikro i średnich przedsiębiorstw chce robić wszystko własnymi siłami. Parafrazując znany żart „Panie tak ostro zapieprzamy z tymi taczkami, że nie mamy ich czasu załadować”. Właśnie takie działanie przypomina brak strategii i brak planu na swój biznes. To właśnie z tej przyczyny postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam jak można rzeczowo podejść do tematu układania strategii gdy prowadzimy niewielki sklep internetowy.

Przyjęliśmy założenie, że każda z Pań wkłada do wspólnej kasy 80 tysięcy złotych. Nie jest to suma zastraszająca, ale też do małych nie należy, zwłaszcza dla małych e-commerc-ów. Proszę jednak aby się nie poddawać jeśli nie macie takiej kwoty. Jest ona jedynie kwotą poglądową, a dzięki specjalnym tabelkom przygotowanym przeze mnie możecie tworzyć makietę planu marketingowego i biznesplanu na dowolnych kwotach, które uważacie za słuszne.

Plan ma pokazać przewagę strategii i konsekwencji nad „jakoś to będzie” bo to uwierzcie mi, nigdy się nie sprawdza!

Założeniem jest stworzenie sklepu z profesjonalnymi kosmetykami, lakierami i urządzeniami dla manicurzystek.

Nazwa, która została wymyślona przez Martę i Kingę to Paznokietek – wygrała wolna domena oraz chęć stworzenia polskiego produktu! Pierwotnie nazwa oscylowała w angielskich nail, manicure etc. Jednak ogrom podobnie brzmiących sklepów skutecznie wyperswadował nazwę.

Pracownicy, którzy będą odpowiedzialni za funkcjonowanie sklepu, logistykę, reklamacje to oczywiście Marta i Kinga, wraz z ich mężami. Którzy obiecali w miarę możliwości wspierać działania żon.

·         Bez względu czy działasz w MŚP czy może sprzedajesz dobra luksusowe i zatrudniasz 100 osób, bez strategii, planowania działań zwiększasz szansę niepowodzenia kilkukrotnie!

                                                                              SPIS TREŚCI

1.       Firma i branża

a)      historia i obecna sytuacja firmy

b)      wizja i misja

c)       charakterystyka branży

d)      analiza strategiczna SWOT

 

2.       Inwestycja

a)      zakres inwestycji

b)      źródło finansowania

 

3.       Plan sprzedaży i marketingu

a)      oferowany produkt

b)      cena

c)       dystrybucja

d)      promocja

 

  1. marketing plan – (content marketing, SEO, link building, Google Adwords, zaplecze pozycjonerskie, social media, sms marketing, e-mail marketing)

 

4.       Plan zarządzania/podział obowiązków/harmonogram działania 

5.       Plan finansowy

a)      nakłady inwestycyjne

b)      prognozy finansowe

c)       ocena efektywności

6.       Podsumowanie i ocena ryzyka

7.       Dodatki

a)      responsywność strony

b)      logistyka w sklepie

1.       Firma i branża

 

Historia i misja:               Firma jest dopiero powstałym Tworem zarejestrowanym pod nazwą s.c Paznokietek Marta Nowak i Kinga Kowalska. Firma zaczyna od zera chociaż know-how obu Pań nie jest zerowy ponieważ obie mają 10 letnią praktykę zawodową. Kinga jest manicurzystką, a Marta pracowała w kilku drogeriach od niewielkich lokalnych po duże i rozpoznawalne brandy.

Wizja i misja:    Obecnie koleżanki startują z nowym projektem Paznokietek, więc ich udział w rynku jest zerowy, jednak ambicje są bardzo wygórowane. Na podstawie badań wywnioskowały, że jest ogromne zapotrzebowanie na profesjonalne lakiery i kosmetyki do paznokci. Coraz więcej kobiet dba o siebie, a kosmetolodzy i manicurzystki coraz większą wagę przywiązują do sprzętu i jakości produktów.

Wyróżnieniem ma być również forma pakowania produktu. Kreatywnym opakowaniem chcą dać swoim klientkom dodatkowe przeżycia, tym samym zbierając punkty w kategorii user experience.

Ambicjom obu Pań jest stworzenie po dwóch latach punktu stacjonarnego w Warszawie, natomiast w ciągu 5 lat posiadanie punktu stacjonarnego  w każdym mieście wojewódzkim. Wizja jest ambitna lecz również dalekosiężna.

Charakterystyka branży: Branża jest typowo kobieca, co znacznie zawęża pole jeśli chodzi o komunikaty oraz targetowanie reklam. To bardzo dobrze ponieważ im lepiej stargetowana grupa tym większa szansa na powodzenie.

Typ Klienta Idealnego (KI) – Oczywiście w dużej mierze małe salony kosmetyczne, manicurzystki przyjmujące klientów w domu, jak także klientki indywidualne. Wiek kobiety od 25 do 45 roku życia.

Panie zadbały też o informowanie o swoich sukcesach na stronie sklepu mianowicie przebyte kursy, szkolenia a w ciągu 10 letniej kariery zawodowej uzbierało się tego bardzo dużo. To silny „afrodyzjak”, który ma być przedstawiany klientom.

„Dwudziestowieczne marki były 'krzyczącymi markami’. Było im łatwo. Marki XXI wieku są 'markami słuchającymi’, a wrażliwość na kulturę jest nowym Świętym Graalem globalnego marketingu.” Simon Anholt

Właśnie dlatego podstawą  „imperium” paznokciowego będzie umiejętność słuchania potrzeb klientów.

Źródło: Euromonitor International, rocznik 2012

                                                                                             

Analiza SWOT czyli analiza mocnych i słabych stron firmy to najcięższy i najbardziej lekceważony punkt jeśli chodzi o planowanie. Dlatego właśnie nasze Bohaterki postanowiły szczególna uwagę poświęcić analizie SWOT i wykonać ją na podstawie tabelki Excel. Wypisały 50 punktów, które uważają, że są potrzebne do osiągnięcia sukcesu. Tabelka ma dwie kolumny z zaletami, które stanowią punkty dodanie oraz wadami, które stanowią punkty ujemne. Każdy z 50 punktów został poddany ocenie i wystawione noty +5 czyli jest to bardzo silna strona dziewczyn, -5 czyli czują się w tej dziedzinie bardzo słabo i o ile czasu starczy, w pierwszej kolejności będą skupiały się na eliminacji tego problemu. Tabelka z Excelem do pobrania w linku poniżej a ja poniżej prezentuję screen z jej wykonaniem przez bohaterki.

Oczywiście jeśli chcesz możesz to zrobić w dowolnej innej formie. SWOT jest pomijany często przez raczkujących przedsiębiorców ponieważ:

– Nie znają w ogóle tego pojęcia

– Po co wypisywać moje wady i zalety jak je doskonale znam (Najczęstszy błąd w myśleniu)

– Lenistwo

– Brak profesjonalnego podejścia do tematu przedsiębiorczości

Wszystkie tabele Excel użyte w niniejszym artykule wysyłamy do osób, które zarejestrują się na nasz newsletter

Rekomendacja dla Twojego biznesu:

– Przy analizie SWOT podejdź do tematu maksymalnie szczerze. Zatajanie swoich słabych stron może spowodować duże rozczarowanie biznesowe. Nasze bohaterki otwarcie uwzględniły czynniki, które przeszkadzają im w biznesie

– Poświęć dużo czasu na analizę rynku, na którym będziesz działać. Być może jeśli masz zamiar być z założenia małą firmą nie ma to sensu. Jednak jeśli Twoją ambicją jest rozdawanie kart, doskonale musisz znać chłonność rynku oraz najważniejszych konkurentów na nim.

– Pamiętaj, że określenie Klienta Idealnego (KI) jest ważnym aspektem do targetowania reklam, a także tworzenia personalizowanych ofert. Pomyśl kto jest najlepszym klientem dla Twojej branży

2.Inwestycja

                Cała kwota inwestycji pochodzi ze środków prywatnych. Mężowie naszych bohaterek prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze i razem wspólnymi siłami przeznaczają na ten cel po 80 tysięcy złotych. Ich wspólnym marzeniem było stworzenie dla żon własnego miejsca, a po zaprezentowaniu planu, obaj z chęcią przeznaczyli kwotę 80 tysięcy złotych. Wiedzą, że inwestycja ta ma sens, nie jest tworzona spontanicznie.

Środki, które wrzucili do wspólnego worka będą na przestrzeni rocznej rozdysponowane na następujące rzeczy:

2 osoby ZUS: 900 zł / miesięcznie = 10800 zł w skali roku. Mały ZUS obowiązuje przez dwa lata, dlatego właśnie w zaokrągleniu taką kwotę przyjeliśmy.

Lokal – Panie pomimo, że mogłyby pracować w domu zdecydowały się na wynajęcie niewielkiej powierzchni do celów magazynowania towaru oraz pracy. Przyjęliśmy, że 20 metrów kwadratowych z opłatami wyniesie je 1200 zł/ miesięcznie czyli 14 400 zł w skali roku.

Leasingi na komputery – To bardzo ważny element dlatego, że część prac nad promocją Panie chcą wykonywać samodzielnie. Dlatego założenie jest takie, że 400 zł/ miesięcznie idzie na leasing dwóch średniej klasy laptopów. Co łącznie daje kwotę 4800 zł

Do wykonywanej działalności, Marta i Kinga zdecydowały się również na zakupienie starego Opla Combo w kwocie 5000 zł.

W pierwszej fazie na towar przewidziano wyłożenie kwoty 40 tysięcy złotych – w bazie ma być dostępnych 200 produktów i będzie to stała oferta. Dalszy towar będzie dokupowany ze środków pozyskanych ze sprzedaży, bowiem założeniem jest, że każda złotówka początkowo będzie reinwestowana (plan 12 miesięczny)

Stworzenie ładnego sklepu wraz z jego wdrążeniem, optymalizacją SEO oraz stworzeniem profesjonalnych opisów 200 produktów zostało wycenione na kwotę 10000 zł. Nie jest to oczywiście drugi Pixers czy Merlin, jednak więcej na chwilę obecną nie będzie potrzebne.

Z założenia Panie zrezygnowały z wypłacania sobie pensji w pierwszym roku, a było to możliwe dzięki poduszce finansowej, którą budowały latami oraz dobrymi zarobkami ich mężów.

Na wszelki wypadek Panie postanowiły zrobić 10 tysięczny zapas, aby nie okazało się, że kwota, którą dysponują mogła zabraknąć

Pozostała kwota czyli 90 tysięcy złotych ma zostać przeznaczona na marketing oraz PR sklepu. Ktoś mógłby powiedzieć dużo, złe proporcje. Nie! W sprzedaży stacjonarnej kosztem jest pracownik, lokal w dobrym miejscu. Natomiast jeśli chcesz osiągnąć sukces w sieci musisz przeznaczać pieniądze na marketing! To najważniejsza rzecz, która sprowadzi ruch na stronę sklepu i tylko od tego zależy faktyczny sukces firmy. Nie oszczędzajmy na tym elemencie, ponieważ może nas kosztować przegraną w bardzo konkurencyjnym e-świecie. Oczywiście też nie oznacza to, że należy szastać pieniędzmi, bo zdrowy rozsądek jest najważniejszy.

Inwestycja ma być podzielona na etap rozpoczęcia oraz 12 miesięczny okres rozruchu. Towar ma być uzupełniany na bieżąco ze środków uzyskanych ze sprzedaży. Dzięki poduszce finansowej zbudowanej przez nasze bohaterki mogą pozwolić sobie one na bezstresowe planowanie, co ogranicza sytuacje niesłużące rozwojowi biznesu „mam ciśnienie na pieniądze” „inwestycja musi się szybko zwrócić”.

Rekomendacje dla Twojego biznesu:

– Nie przeznaczaj wszystkich oszczędności życiowych na biznes. W przypadku jego niepowodzenia zostajesz na lodzie. Dobrze jest stworzyć sobie tak zwaną poduszkę finansową, która w przypadku niepowodzenia w biznesie uchroni nas od przykrych konsekwencji.

– Przeznaczaj rozsądne kwoty. Jeśli handlujesz np. meblami Twój budżet na marketing nie może być niższy, niż wartość jednej sprzedawanej przez Ciebie sofy. Pamiętaj, że lepiej nie zakładać sklepu internetowego, niż założyć i nie mieć pieniędzy na porządną reklamę.

– Mądrze reinwestuj środki. Jeśli widzisz, że sprzedaż wzrasta nie przejadaj nadwyżki finansowej. Krzywdzisz w ten sposób swój biznes i nie pozwalasz mu się rozwijać. Wraz ze wzrostem sprzedaży istotnym elementem jest wzrost nakładów marketingowych.

                                                               3.Plan sprzedaży i marketingu

                Oferowanym produktem będą w dużej mierze markowe lakiery do paznokci oraz sprzęt do profesjonalnych usług związanych z manicure np. frezarka. Dziewczyny od początku mówiły, że ich produkt nie rywalizuje ceną. A ich główną zaletą jest postawienie na content marketing, który ma przykuwać uwagę, zbierać kontakty i utrzymywać przyjacielskie relacje. Dziewczyny są przekonane, że ich Klientki dzięki takiemu modelowi będą wstanie płacić za produkt więcej mając gwarancję, że kupują od koleżanek a te ich nie oszukają. System rekomendacji u dziewczyn ma być tą przewagą, której duże firmy nie są wstanie stworzyć. Sklepy, które sprzedają kosmetyki a przy okazji lakiery i sprzęt do paznokci nie są wstanie posiąść tak dużej wiedzy jaką mają na temat lakierów Marta i Kinga.

Cena – Jak już wspominałem dziewczyny nie będą rywalizowały ceną, dlatego już na samym początku zrezygnowały ze sprzedaży na portalach grupowych, platformach typu Allegro oraz reklamowania się w porównywarkach cenowych. Jak mówi Kinga „Cena nie jest dla nas najważniejsza, chcemy zbudować wartość, której nie mają żadne inne sklepy” Marta z kolei dodaje „Mamy świadomość, że nie jesteśmy najtańsze, jednak profesjonalne i rzeczowe doradztwo oraz więź z naszymi Klientkami jest dla nas dużo ważniejsza i wiemy, że to zaprocentuje”.

Dystrybucja – Naturalną metodą dystrybucji będzie sklep internetowy. To tutaj klientki będą miały możliwość zakupu towaru, jednak nie jest to jedyna opcja dystrybucji. Przez aktywne uczestnictwo w portalach i forach kobiecych. Dziewczyny zbierają zamówienia także poprzez właśnie tą metodę.

Promocja – Ich szlagierowym rozwiązaniem są prezenty urodzinowe dla swoich Klientek a także wszelkiego rodzaju okazje, które przynajmniej raz w miesiącu będą miały miejsce. Klientki będą dostawały informacje o wszelkich promocjach drogą mailową. Wielkim wyróżnikiem będzie możliwość zakupienia towaru nawet o 10% taniej w swoje urodziny. Taka spersonalizowana wiadomość wraz z życzeniami urodzinowymi będzie przychodziła do klientek, które w formularzu podadzą niezobowiązująco datę urodzin (wystarczy tylko miesiąc i dzień)

Rekomendacje dla Twojego biznesu:

– Dobrze zastanów się nad polityką cenową. Nie możesz być zbyt tani, gdyż tą metodą nie zbudujesz więzi z klientami. Pamiętaj jednak, że żyjemy w dobie smart shoppingu i zbyt wysokie i niekonsekwentne rynkowo ceny również wystraszą klienta

– Staraj się dystrybuować swoje produkty jak największą liczbą różnych kanałów. Dzięki temu szybko upłynniasz towar.

– Promocje, które są przemyślane budują markę. Kup 2 a otrzymasz rabat -5% lub darmowa dostawa powyżej 300 zł to już standard. Wymyśl coś co przeskoczy ten level promocji.

                                                                              3.1 Marketing plan

Najważniejszym punktem planu jest marketing – to on w dużej mierze da nam sukces lub przyczyni się do porażki.

Ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, aby nie próbować wszystkiego robić samemu. Jeśli mamy 500 zł miesięcznie na SEO, Adwords, content marketing a resztę planujemy robić sami to lepiej dać sobie spokój, bo sklep będzie naszą kulą u nogi a nie szansą na sukces.

Założeniem Pań jest to, że same produkują to w czym są naprawdę dobre czyli teksty na bloga i materiały video. Pozostałe elementy będą zlecane na zewnątrz a Kinga i Marta wraz z mężami będą jedynie monitorować działania. Ich elementarna wiedza na temat marketingu daje im jedną bardzo ważną przewagę – nie pozwolą sobie aby jakaś agencja powiedziała „dostaliśmy filtra bo nieuczciwa konkurencja nas depozycjonowała”  czy niski ROI w adwordsach spowodowany jest słabą stroną produktu.

Łączna kwota na marketing to 90 tysięcy złotych.

Z jakich dziedzin marketingu będą korzystały Panie: content marketing (głównie infografiki, prowadzenie bloga oraz kanału na YouTubie), e-mail marketing, RTB, SEO, Adwords, Social Media (nie tylko Facebook).

Aby ułatwić Wam funkcjonowanie każda rzecz będzie opisana w oddzielnym rozdziale a na zakończenie jako swoiste podsumowanie zrobimy tabelę, która wyraźnie pokaże na co szły środki finansowe.

Co najważniejsze. Pokusimy się o przedstawienie wskaźników ROI czyli zwrotów z inwestycji. Oczywiście są działania, których bezpośrednio nie da się oszacować, jednak warto zastanowić się, jaki może być przewidywany efekt danego przedsięwzięcia.

Naming

                Nazwa, z którą będziesz związany na cały czas funkcjonowania swojego biznesu. Dobrze jak będzie przemyślana także z marketingowego punktu widzenia. Często bywa tak, że nazwa jest wymyślana w pośpiechu. Ciężka do zapamiętania, nie pasująca do targetu, nic nie mówiąca, nic nie obiecująca. Wymieniać wady polskich nazw można byłoby długo. Kojarzysz firmę Koszulkowo.com – prosta nazwa, która jest na ustach tysięcy klientów. Myślisz, że gdyby ta nazwa była jednym z tysięcy tshirtshop-ów zrobiłaby podobne WOW na starcie?

Content marketing

                Od początku w założonych celach obie Panie postanowiły, że budowanie relacji z Klientem będzie odbywało się na zasadzie dostarczonego contentu w kilku formach. Prowadzenie kanału na YouTubie oraz ich blog to tylko dwa najważniejsze – to na nich będzie pojawiała się wartościowa treść, która będzie w późniejszym czasie wspierana w ich tworzonych od podstaw mediach społecznościowych.

                Content ma także przekonywać do produktów, które nie będą najtańsze na rynku. Przez wizerunek ekspercki i doradzanie na każdym możliwym kroku, dziewczyny chcą zdobyć zaufanie.

                Jako, że obie dziewczyny mają ponad 10 letnie doświadczenie nie stanowi dla nich absolutnie żadnego problemu aby 2 razy tygodniowo pisać teksty dotyczące paznokci, dbania o higienę, o kosmetykach, a także raz w tygodniu znaleźć czas, by przygotować odcinek video poruszający powyższe kwestie. Panie doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki eksperckiemu wizerunkowi, integracji z użytkowniczkami, będą mogły bardzo wypromować swój sklep. Ma to szczególnie istotne zadanie zwłaszcza, że ich produkty nie rywalizują ceną.

                Prócz wspomnianego bloga i kanału na YouTubie, Panie będą chciały także zaistnieć dzięki ciekawym infografikom, które w branżach estetycznych takich jak uroda, zdrowie, lifestyle szczególnie dobrze się sprawdzają.

                Ich największym plusem są prace Kingi, która przez lata tworzyła portfolio jako profesjonalna manicurzystka, dzięki temu stworzenie katalogu z przykładowymi pracami było pierwszą rzeczą, które wykonały a dodatkowo prace powędrowały na Pinteresta, który świetnie sprawdza się jeśli chodzi o prezentacje zdjęć typowych dla ich branży.

                W dalszej części dziewczyny będą chciały pójść o krok dalej i stworzyć również cykliczne webinary, pokazujące kobietom jak mogą profesjonalnie dbać o swój wygląd. Webinary będą tworzone od połowy roku, gdy grupa odbiorców będzie stosunkowo odpowiednia do sensu takiego przedsięwzięcia. Technicznie wykonanie takiego webinaru nie musi być ani kosztowne, ani skomplikowane techniczne. Nawet na YouTube-ie jest opcja Hangout.

                Co chwilę chcą również wypuszczać infografiki, które pozwolą im popularyzować ich misję założoną na początku.

Na jakie efekty z content marketingu liczą Kinga i Marta:

– stworzenie wizerunku eksperta w dziedzinie lakierów do paznokci

– pozyskanie klientów za sprawą lojalności „Oglądam Was/czytam – kupuje u Was”

– rywalizacja z tańszymi zamiennikami. Pokazanie przez content, że tańsze nie koniecznie muszą być lepsze

– zmiana zwyczajów Klientek, które kupowały produkty stacjonarnie

– pokazanie klientkom B2B (salonom, manicurzystkom), że dobrej klasy produkt pozwoli im uzyskać jakość wśród swoich klientów.

Nie wierzysz, że content marketing skutkuje? Zobacz na sklep Pewex.pl. Duża liczba ciekawego contentu jest głównym narzędziem napędzającym sprzedaż.

 

 

Copywriting

                Nic tak nie sprzedaje jak słowo w Internecie. Agencja, która wykonuje naszym bohaterkom sklep internetowy, zobowiązała się również zadbać o elementy dodatkowe czyli opisy tekstów. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że teksty nie mają być pisane wyłącznie pod wyszukiwarki. Każdy tekst ma być jednak unikalny i zawierać słowa kluczowe, pod którymi będą się pozycjonować.

Najważniejszym jest jednak wyróżnienie się od konkurentów, którzy mają opisy od hurtowni, często nawet nie zweryfikowane. Takie teksty, które może mieć każdy mają zerową wartość pozycjonerską.

Oczywiście w dalszym etapie rozwoju Marta i Kinga chcą także korzystać z pomocy copywriter-ów do pisania newsletterów. Zdają sobie sprawę, że za sprawą odpowiednich mailingów mogą zyskać sympatię Klientek a także zwiększyć sprzedaż, tym bardziej jeśli maile będą spersonalizowane i nie będą nośnikami SPAMU.

Co zyskują korzystając z copywriting-u:

– Wyróżniają się od konkurencyjnych ofert, w ich tekstach zadbano o emocjonalne podejście

– Nasycenie opisów słowami kluczowymi, dzięki czemu efekt pozycjonowania powinien być bardziej widoczny

– Stworzenie newsletter-ów, które podtrzymują koleżeńskie relacje z Klientkami. Open Rate na poziomie 75%

– Dziewczyny zaobserwowały mniejszy współczynnik odrzuceń oraz dłuższy czas spędzony na stronie po zmianie tekstów.

Social Media

Czy warto inwestować w social media jeśli się prowadzi sklep? Zobacz sam na poniższych screenach, autorstwa Macieja Dziedzica (http://www.maciejdziedzic.pl/):

Prezentacja dotyczyła sklepu www.unhuman.pl

 2014-09-08_18-07-03

Źródło oraz pełna prezentacja znajduje się tutaj: http://www.slideshare.net/maciejdziedzicdudziu/unhumanpl-case-study-festibal-na-social-media-convent-2014

 

 

                W branżach kobiecych, sprzedając produkty dla Pań nie może zabraknąć social media. Podobnie myślą nasze bohaterki. Od dawna są fankami wielu profili społecznościowych o podobnej tematyce, które będą je inspirowały w tworzeniu na nich contentu. Oczywiście doskonale zdają sobie sprawę, że sam Facebook to dla nich za mało. Właśnie dlatego używają Twitter-a, Facebook-a, Pinteresta oraz Instagrama. Każdy będzie pełnił inną rolę.

Pinterest – prezentacja prac wykonanych przez Kingę

Twitter – miejsce zamieszczania treści z ich bloga, komentowanie nowinek ze świata urody

Instagram – Przybliżanie życia dziewczyn kręcących video, tworzących bloga

Facebook – Facebook ma mieć osobną strategię podzieloną na 6 dni poniedziałek-sobota. Jednak jeśli zajdzie potrzeba będą wrzucały też posty w niedzielę.

Schemat Facebook-a w sporym uproszczeniu może wyglądać tak:

poniedziałek – przegląd ciekawostek ze świata urody

wtorek – cytat związany z kobiecością, seksapilem, urodą. Przygotowany  w prostej formie graficznej

środa – prezentacja artykułu / lub video w zależności od cyklu

czwartek – nauka manicure. Nieco rozbudowany tutorial w postach

piątek – tego dnia wiele Pań idzie do klubu, dlatego autorki postanowiły, że tego dnia będą weekendowe inspiracje. Czyli wzory manicure, które można wykorzystać

sobota – kolejny dzień, w którym informują swoje fanki o nowym wpisie

Social Media również sprzedaje. Profil Pazurek jest tego najlepszym przykładem, w Analytcs-ie widać osoby, które przechodziły z ich kont, zwłaszcza na Pinterescie i Facebook-u i dokonywały zakupów. Przy liczbie kilkuset lub nawet kilku tysięcy fanów, tworzenie contentu nie jest tylko i wyłącznie sprawą wizerunku. Ma realny wpływ na sprzedaż produktu.

Budowanie społeczności w mediach społecznościowych jest dla dziewczyn bardzo istotnym czynnikiem. Oczywiście od samego początku zdają sobie doskonale sprawę, że nie liczy się ich ilość lecz jakość dlatego postanowiły, że nie będą kupowały bezwartościowych fanów, a społeczność będą budowały za sprawą Facebook Ads, które powierzą agencji interaktywnej aby nie musieć kontrolować ciągłych optymalizacji pozyskiwania fanów.

Uśredniając. Marta i Kinga za pozyskiwanego fana nie zeszły powyżej 0,5 zł. To bardzo dobry wynik!

Video / kanał na YouTubie

                Kanał na YouTubie jest od początku przemyślany. Każdy odcinek będzie tematycznym cyklem

– haule zakupowe

– jak zrobić „rodzaj manicure”

– inspiracje celebrity – czyli cykl manicure, które noszą gwiazdy Holywood wraz z przepisem jak go wykonać.

                Nagrywanie materiałów będzie odbywało się na lustrzance, którą kilka lat temu dostała Kinga – Canon 600D. Jakość nagrania jest stosunkowo dobra, a w sprzęt nie trzeba będzie inwestować. Ponadto w górnym rogu ekranu przy każdej produkcji będzie logo. Z kolei przy każdym opisie są połączenia z kontami social media oraz adres sklepu. W niektórych filmach dziewczyny będą podkreślały, że lakiery użyte w niniejszym materiale można zakupić na paznokietek.pl

Dziewczyny nie wykluczają także współpracy z innymi vlogerkami, które mają znacznie większe zasięgi.

Celem do osiągnięcia w ciągu roku jest pozyskanie ok. 8-10 tysięcy subskrybentek.

Blog

                Co prawda blog można było szerzej wypisać przy content marketingu jednak chciałem poświęcić osobne miejsce na prowadzenie bloga. Blog będzie w stu procentach prowadzony przez nasze bohaterki w celu obniżenia kosztów, choć można byłoby to podzlecić wyspecjalizowanej agencji. Blog ma ściągnąć ruch i być także pozycjonowany. Po konsultacji z agencją, która tworzyła wizualizację bloga, Kinga i Marta już wiedzą jak pisać artykuły, by blog był widoczny. „Jak zadbać o paznokcie?”, „który lakier do paznokci wybrać” to tylko przykłady fraz zawartych w tytułach artykułów, które pozwolą na większy ruch z wyników organicznych. Oczywiście blog też będzie pozycjonowany ponieważ stoi na innej domenie. Ambicją dziewczyn jest przekształcenie go po dwóch latach w mini portal. Na chwilę obecną jednak jest to źródło ruchu dla sklepu i oczywiście narzędzie do pozyskiwania realnych lead-ów poprzez eksperckie artykuły i nawiązywanie kolejnych znajomości.

Pozycjonowanie

                Pozycjonowanie podzielono na dwa elementy. Pierwszym była optymalizacja sklepu pod wyszukiwarki, którą zajęła się firma stawiająca sklep. Drugim nie mniej ważnym było tworzenie struktury linków, czyli tak zwanego link buildingu.

                                                                              Zacznijmy od etapu pierwszego. Część elementów na które zwróciła uwagę agencja optymalizująca sklep dziewczyn:

– treść, jako kluczowy element witryny – nasycona słowami kluczowymi jednak nie będąca męcząca ich nadmiernością. Każdy ważniejszy element witryny został pogrubiony funkcją <strong>

– meta description – wszystkie podkategorie i kategorie zostały opisane, co prawda mówi się, że description nie jest brany pod uwagę, ale dużo ładniej wygląda strona jakościowo opisana

– <H1-H6> – znaczniki, śródtytuły, nagłówki. Zadbano by każdy tytuł miał podział na właśnie takie elementy, by czytało się to dobrze a jednocześnie

– linki seo-friendly – nadanie prostej struktury linków ma znaczenie nie tylko pod kątem SEO ale także wygląda to bardziej profesjonalnie niż link ciągnący się przez cały pasek wyszukiwarki

– alt – opisanie grafik, czyli zdjęć użytych w kategorii produktów. To jeden z elementów, który zajął dość dużo czasu, elementów do opisania było bowiem około 200.

– zoptymalizowano także czas oczekiwania wczytywania się witryny – kolejny element pozycjonowania, który ma również ogromne znaczenie dla ludzi. Nawet estetyczna witryna nie przykuje użytkownika jeśli będzie wczytywała się długo. Żyjemy w szybkim świecie i absolutnie nikt nie lubi czekać, nawet Ci cierpliwi.

– Agencja przy optymalizacji poprosiła aby Kinga i Marta przy tworzeniu tekstów pisała widoczną czcionką, aby nie używała niewidocznych, zakamuflowanych dla użytkowników słów kluczowych. To bardzo nieetyczne a mimo wszystko do tej pory się zdarza.

– Odpowiednia mapa strony – wygenerowanie mapy strony jest ostatnim elementem uproszczonej optymalizacji witryny. Piszemy o uproszczonej optymalizacji ponieważ na ten temat można byłoby napisać cały długi artykuł

                                                                              Link building

                Najważniejszymi dwoma elementami jeśli chodzi o budowanie struktury linków jest naturalność oraz dywersyfikacja. Oczywiście jako, że polityka wyszukiwarki jest zmienna dlatego do tego elementu promocji Kinga i Marta postanowiły podejść niezwykle ostrożnie. Wiedzą jednak, że wyniki organiczne stanowią bardzo duży % ogólnego ruchu na stronie, dlatego chcą podjąć rękawice rzucone przez Google.

Aby nie narażać się na wrogość wyszukiwarki Panie zdecydowały się na pozycjonowanie łącznie 600 słów kluczowych, które reprezentują różne grupy:

lakiery do paznokci sklep – fraza ogólna

lakier OPI zielony – fraza sprecyzowana long tailowa

Swoją przygodę z link buildingiem standardowo rozpoczęły od katalogów Cezzego. Wszystko oczywiście rozbite na dużą liczbę słów kluczowych, które można pobrać z Excela poniżej aby samemu na jej podstawie stworzyć własny koncept linkowania na długi ogon

Kolejnym elementem są oczywiście mocne profile oraz ogłoszenia o żywotności minimum pół rocznej. Wszystko wygląda naturalnie ponieważ ma swoje biznesowe poparcie. Bardzo często używane są frazy brandingowe „paznokietek” „paznokietek.pl” oraz url: „www.paznokietek.pl.”

Google Adwords

                Tutaj również dziewczyny chcą zastosować metodę wyświetlania się jedynie na ogólne frazy. Koszt kliknięcia na ogólne frazy wahał się bowiem pomiędzy 2-3 zł. Po dobrej optymalizacji fraz niszowych z długiego ogona CPC = 0.3-0,7 zł. Przy założeniu, że budżet na promocję w Adwords nie jest największy a trzeba dzielić pieniądze jeszcze na inne metody, długi ogon okazał się najlepszy. Poza tym w testach wyszło, że frazy ogólne mają znacznie niższy ROI a płaci się znacznie więcej. Tak więc w naturalnej selekcji skupiamy się tylko na frazach z ogona.

                Na kampanie Google Adwords otrzymały 250 zł (choć można uzyskać nawet 600 zł), jednak o doborze agencji zadecydowały jej kompetencje a nie bonus, który dawała na starcie.

                Dobrze optymalizowana kampania, w przeciągu kilku miesięcy pozwoliła uzyskać naprawdę bardzo dobre ROI. Symulacja ROI również pokazana w arkuszu kalkulacyjnym. Pisząc o reklamie Adwords warto dodać jeszcze kolejne aspekty. Dzięki dobrze sprofilowanym tekstom reklamowym, CTR w zależności od grupy produktowej wahał się na poziomie 5-8,5% co można uznać za ogromny sukces.

                Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę należy pokazać, że wraz z lepszą widocznością fraz z pozycjonowania, rosła również skuteczność reklamy Google Adwords. Taką zależność udało się zauważyć dziewczynom po krótkiej obserwacji.

Remarketing

                Pisząc o kampaniach Google Adwords nie możesz zapomnieć o remarektingu. Dlaczego dla naszych bohaterek stał się on taki ważny? Wiedzą, że Klient, który wchodzi do sklepu nie zawsze od razu ma możliwość dokonana zakupu. Przyczyny są różne. Brak aktualnie pieniędzy, brak zapotrzebowania etc. Natomiast reklama remarketingowa pozwala nam przypomnieć klientowi o zakupach u nas, a dzięki cappingowi zrobi to w sposób nieinwazyjny. Remarketing to nie tylko metoda sprzedaży towarów ale także szansa na budowanie marki, poprawy wizerunku.

RTB

                Trochę obawiały się tego obco brzmiącego słowa, jednak w agencji RTB, którą wybrały dostały opiekuna. Oczywiście nie musiały programować kampanii, powiedziały jakie są ich wymagania.

                Po 4 miesiącach funkcjonowania swojego e-sklepu wyliczyły sobie, że są dwie grupy kobiet robiących zakupy. Jedne w modelu B2B, drugie w modelu B2C. Oczywiście wartość koszyków znacznie się różni, jednak nie w tym rzecz. Postanowiły wykorzystać te dane. Z prostej analizy wyniknęło, że kobiety kupujące indywidualnie, wracają średnio co miesiąc, natomiast salony, kupują raz na dwa tygodnie a nawet częściej.

Dzięki ciasteczkom cookies, zaprogramowały dwie kampanie przypominające aby klientki wracały i robiły zakupy ponownie u nich, tyle tylko, że ze specjalnym rabatem 2% przy 2 zakupach, 3% przy 3 i tak aż do 8, gdzie wyliczyły sobie maksymalny próg opłacalności takiego zabiegu. Dzięki temu mają gwarancję, że po skończeniu lakierów, klientki nie trafią do sklepu konkurencji! To wspaniały remarketing ustawiony na fazy, cykle żywotności danego produktu.

Oczywiście RTB wraz z jego zrozumieniem będą starały się wykorzystywać jeszcze inaczej, ale na razie badają te zastosowanie oraz inne powtarzające się punkty w sprzedaży w ich sklepie.

Jeśli jesteś zainteresowany działaniami RTB polecam firmę Jakuba Cyrana: www.go.pl

Działania wizerunkowe/PR-owe

                Kinga i Marta nie zapominają, że w ich branży bardzo ważny jest wizerunek. Dlatego systematycznie pracują aby ich grupa docelowa wiedziała co się u nich dzieje. Opisują i fotografują wszystkie szkolenia, konferencje, w których udaje im się wziąć udział. Wizerunek nie sprzedaje – tak im mówiły byłe pracodawczynie. Może i bezpośrednio nie, ale ma ogromne znaczenie czy ktoś chce od nas kupować, czy idzie do konkurencji. Jednym słowem koleżanki odrobiły lekcje od Pawła Tkaczyka i budują silną markę nie tylko poprzez kanały sprzedażowe, ale również elementy PR-owe.

Do działań PR-owych wykorzystują również content marketing i współpracę z blogosferą. W blogosferze jest dużo osób z odpowiednimi zasięgami, które można wpisać w plan budowanie wizerunku. Nie muszą być to osoby z górnej półki jak Jessica Mercedes Kirschner czy Julia Kuczyńska może to być np. blog Kapucziny, która przez lata systematycznej pracy stała się zauważalna w polskiej blogosferze modowej.

E-mail marketing

                W komunikacji opartej na bezpośredniości oraz szczerości, nie może zabraknąć e-mailowych wiadomości. Jak to ma się do marketingu? Bardzo proste. Wyobraź sobie taką sytuację. Komu łatwiej jest sprzedać rekomendowany produkt: koleżance czy komuś obcemu? Kinga i Marta postanowiły rzeczowo korespondować z każdą klientką, wysyłają im swoje materiały jako rekomendacje. Taka szczerość i bezpośredniość przyczyniła się do doskonałej sprzedaży. Niemal każda rekomendacja dziewczyn kończy się leadem. Oczywiście dziewczyny chcąc być ekspertkami i jednocześnie koleżankami, gdy nie posiadają rekomendowanego przez siebie produktu, odsyłają do konkurencji. Ktoś by powiedział irracjonalne. Nie, wręcz przeciwnie. Relacje stworzone z klientkami za pomocą korespondencji mailowej są bardzo ważne w ich biznesie. Niektóre klientki (zwłaszcza te branżowe) Marta i Kinga zdążyły już nawet poznać na konferencjach, spotkaniach, czy nawet prywatach.

Newslettery mają bardzo duży współczynnik otwartych wiadomości open rate na poziomie 75-85%. Nigdy nie były to maile zachęcające do zakupów czy o nowościach w ofercie. Promują swój content, mówią o ciekawostkach, pokazują w mailach jak dbać o paznokcie. Później wymieniają maile z klientkami i oczywiście rekomendują najlepsze ich zdaniem zastosowania, lakiery, pilniki i inne elementy ze swojego e-sklepu.

W pierwszym roku dziewczyny postanowiły, że wszystkie newsletter będą wysyłały  w formie graficznej za pomocą frashmaila. Przygotowanie graficznym zajmie się agencja, a koszt jest uzależniony od liczby posiadanych maili w bazie wysyłkowej.

Monitoring

                Wiedza, o której często zapominają osoby tworzące silne marki. Monitorowanie tego co się dzieje wokół naszego brandu jest na pewnym poziomie kluczowe. Właśnie dlatego nasze bohaterki postanowiły zainwestować budżet w monitorowanie tego, co piszą dziewczyny w social mediach, a także tego co piszą na forach internetowych.

                Wybór padł na narzędzie Fokus, które prócz klasycznych opcji monitoringu social media ma także możliwość zbierania innych cennych dla e-commerc-u danych takich jak: dostępność hostingu (bardzo ważne, jeśli poważnie traktujemy naszych klientów), efektywność przekierowywanego ruchu aby dowiedzieć się czy dobrze monetyzujemy ruch, za który dużo będziemy płacić. Fokus przez nasze bohaterki ma być wykorzystywany w celach badania wizerunku, czy wszystko wokół marki i zakupów w Paznokietek.pl działa jak należy.

W celu zagłębienia wiedzy na temat narzędzia jakim jest Fokus zapraszamy na oficjalną stronę: https://getfokus.com/pl/

 

Analiza

                Może nie jest to część marketingu jednak bez niej wszelkie działania nie miały by sensu. Oczywiście minimalna wiedza na temat narzędzia jakim jest Google Analytcs pozwoli dziewczynom analizować skąd pochodzi ruch na ich stronie, co działa a co nie. Czy współczynnik odrzuceń (bounce rate) nie jest zbyt wysoki. A także dzięki skonfigurowanej wtyczne e-commerce będą mogły badać skąd pochodzą ich zakupy, jakie metody sprzedają a, które nie dają żadnego rezultatu. Dzięki tej wtyczce będą mogły też szacować skuteczność swoich działań contentowych, które są najcięższe do mierzenia.

Oczywiście Marta i Kinga są prawdziwymi pasjonatkami dlatego będą chciały by liczba UU odwiedzających stronę ich sklepu systematycznie rosła. Cel jest ambitny +25-30% wzrost ruchu w skali miesiąca.

Powyższy screen prezentuje różnicę ruchu między majem a sierpniem u jednego z klientów po wdrążeniu kompleksowego marketingu przez naszą firmę.

SMS marketing

                Może nie jest to nowość a na Zachodzie nikogo nie dziwi, że w sprzedaży internetowej podtrzymuje się relacje oraz zwiększa sprzedaż właśnie za pośrednictwem SMS-ów to u nas SMS marketing można powiedzieć w e-commerce dosłownie raczkuje. Usługa SMS marketingu nie jest droga a co ważniejsze, nie wiążemy się abonamentem tylko możemy wpłacić dowolną kwotę, co powoduje, że używamy tej metody, w momencie gdy jest to dla nas po prostu wygodne.

Dziewczyny chcą korzystać z usługi dosłownie kilka razy do roku. Przy większych okazjach, gdy liczy się bezpośrednie dotarcie do klientów.

Innym rozwiązaniem, które chcą wcielić w życie Panie, Marta i Kinga jest sms-owe powiadomienie swoich Klientów o nadaniu paczki oraz jej przyjściu do właściciela.

Na partnera w tym zakresie wybrały SMS API, który daje możliwość rozliczania się na podstawie jednorazowej wpłaty i wysyłki jednej kampanii SMS.

Źródło: http://www.smsapi.pl/   SMSAPI to platforma komunikacji SMS.

Identyfikacja wizualna

                Identyfikacją wizualną będą wszelkiego rodzaju elementy, które pozwalają zapamiętać firmę. Oczywiście będzie to szablon sklepu, każdy newsletter, logotyp firmy (element o którym zapomina wiele przedsiębiorstw), wizytówki. Co daje nam identyfikacja wizualna i dlaczego jest taka ważna? Odpowiedź jest bardzo prosta. Chcesz budować markę? Trwać w podświadomości klientów dłużej niż jeden sezon? Dlaczego marki takie jak Coca-Cola, Virgin, McDonald odniosły sukces? Ponieważ są spójne koncepcyjnie od A do Z. Podobnie jest ze sklepami. Jeśli tworzona jest całość to musi ona współgrać. Sprzedając na Allegro nie można mieć innego szablonu, niż template sklepu.

 

 

Poniżej plan zagospodarowania środków marketingowych wraz z krótkim opisem co warto zrobić w danym okresie:

*W celu ułatwienia poruszania się po artykule kwoty oraz metodyka reklamy jest podkreślona.

Styczeń:  Styczeń jest najważniejszym bo to miesiąc startowy. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę jak ważny jest start dla danego biznesu. To ten miesiąc jest najbardziej czasochłonny i oczywiście pożera lwią część całościowego budżetu

content marketing. w styczniu trzeba założyć bloga co będzie nas kosztowało około 500 zł netto. Szata graficzna, nowa domena (nie idziemy w tworzenie subdomeny typu blog.paznokietek.pl) wszystko ma być profesjonalnie nailworld.pl to nazwa bloga. Oczywiście będą tam linki, tudzież banery odsyłające do sklepu lub konkretnej kategorii produktu. Aby zaistnieć z blogiem Panie postanowiły, że zainwestują też w dwie infografiki, które umieszczą na blogu. Koszt ich stworzenia to 800 zł netto. Oczywiście aby wszystko szło zgodnie z harmonogramem Panie postanowiły, że grafiki pojawią się w konkretnym czasie.

video kanał na YouTubie – nagranie powitalnego video oraz stworzenie materiału instruktażowego. Tutaj oczywiście bezpłatnie ponieważ były już wcześniej w posiadaniu sprzętu. Przykładowy temat poruszany: Jak dobrać lakier hybrydowy na karnawałową imprezę (w końcu mamy styczeń i czas zabaw, a bycie na czasie tzw. Real time marketing to jedna z ważniejszych rzeczy, z którymi sobie nie radzą marketerzy). Oczywiście prócz contentu Real time będą też produkowane rzeczy tzw. „evergreen”- czyli treści będące aktualnie zawsze, bez względu na porę

Na blogu zostaną poruszone w styczniu przykładowe tematy: 1. Jak zadbać o paznokcie? 2. Jakie są konsekwencje braku dbania o paznokcie. 3. Jak dobrać lakier do paznokci? 4. Które lakiery są najbardziej sexy dla mężczyzn? – Jak widać tematy to mix pisany pod wyszukiwarkę oraz temat, który ma nutę kontrowersji.

social media – w styczniu trzeba wykonać zdjęcie w tle oraz awatara. W tym celu przeznaczono budżet w wysokości 400 zł netto. Oczywiście w pierwszym roku prowadzenie konta na Facebook-u i w innych społecznościówkach, będzie należało do zadań dziewczyn, w celu ograniczenia wydatków. Jednak nad konfiguracją kampanii Facebook Ads będzie pracowała profesjonalna agencja interaktywna. Przyjmijmy założenie, że koszty rozłożą się następująco 1000 zł netto na konto Facebook-a i 300 zł netto za obsługę. Przyjmijmy również założenie, że na jednego fana wydamy 0,5 zł netto. Jednak będą to bardzo dobrze stargetowani fani. Przy tym założeniu w styczniu pozyskamy około 2000 fanów.

google adwords – w tym miesiącu dziewczyny świadomie rezygnują z usługi Adwords. Nie są jeszcze przygotowane na wysyłkę towarów w dużych ilościach. Ale w tym miesiącu wybrały firmę do realizacji kampanii Google Adwords.

Link building – Stworzenie unikalnych opisów + dodanie strony do 50 katalogów Cezziego – 550 zł netto (oczywiście jest to założenie, można znaleźć na rynku tańsze oferty, jednak z unikalnymi opisami i staranie wykonane może kosztować nawet tyle). Dodatkowo dodanie do 700 profili to koszt 800 zł netto. Oczywiście cała praca nie może być wykonana w jednym czasie dlatego katalogowanie zostało rozbite na 30 dni, a profile na 100 dni.

e-mail marketing – Jako, że wiążą z nim dużą nadzieję postanowiły zakupić pakiet do wysyłki 1000 wiadomości na start. Koszt takiej usługi to zaledwie 25 zł.

sms marketing – od początku w dużej mierze stawiają na user experience. Budują przyjazne relacje dlatego o każdej wysyłce informują swoich klientów SMS. Wpłaciły więc na konto SMS API 2000 zł i od tej pory będą informowały, co dzieje się z przesyłką. Wiedzą, że marketing to nie tylko technologie ale także zachowania ludzkie i z psychologicznego punktu widzenia jest to bardzo korzystne posunięcie.

Identyfikacja wizualna – stworzenie logotypu, które będzie wyróżniało je spośród setek takich samych sklepów kosmetycznych lub sprzedających lakiery to koszt ok. 600 zł netto. Prócz logo ważne będą również wizytówki projekcja plus produkcja po 100 dla każdej z Pań to koszt 200 zł netto. To element wizualizacji niezbędny jednak Panie muszą wyznaczać szlaki a nie nimi podążać dlatego też za projekt czołówki do swoich kanałów na YouTubie postanowiły wydać 700 zł netto. Warto podkreślić jeszcze, że banery, które będą wykorzystywane w remarketingu można stworzyć za darmo w usłudze Google lub wydać na profesjonalne zrobione przez grafika. Dziewczyny idą w profesjonalną stronę dlatego wydają na ten cel 800 zł netto. W tej kwocie otrzymują wszystkie wymiary.

Wizerunek – Sprzedaż sprzedażą, myślimy długofalowo a to dlatego, że sklep nie ma zadania przetrwać rok czy 3 lata, tylko ma być pasją obu Pań. Właśnie dlatego od początku inwestują w wizerunek. Napisały do 30 blogerek, które mają sensowne zasięgi. Z częścią z nich podjęły współpracę. W styczniu na ten cel wydały 1000 zł netto. Oczywiście część z nich (3 blogerki) zgodziły się na bezpłatne testy w celu prezentacji ciekawego contentu u siebie na blogach.

Remarketing – na remarketing nie wydano ani złotówki, jedynie podpięto kod śledzący w celu zbierania listy pod remarketing.

Styczeń wydatki na marketing: 9275 zł netto

Po pierwszych sprzedażach, dziewczyny już wiedziały, że biznes będzie dochodowy. Pierwsze sprzedaże bez uruchomienia adwordsów, bez uzyskania pozycji w wynikach organicznych Google. Budowanie marki jest ciekawym procesem, jednak potrzeba pewnej strategii

Luty: Po pierwszych sprzedaż Panie zachęcone sprzedażą pierwszych produktów chcą iść krok na przód. Chcą zwiększyć sprzedaż. Chcą aby uzyskać w ciągu 6 miesięcy rentowność.

Adwords: Kampania, która była zbudowana w styczniu właśnie wystartowała. Kwota przeznaczona na wyszukiwarkę to 2000 zł i oczywiście 400 zł netto za obsługę. Kampania jest na bieżąco monitorowana przez agencję, która podjęła się wyzwania. Bez podpięcia Analytcs-a kampania mijałaby się z celem. Analytcs jest niezbędny aby cały czas monitorować konwersje, czas spędzony na witrynie oraz czy słowa kluczowe pasują do naszej działalności. Nie można dopuścić do sytuacji w której sprzedając lakiery do paznokci, ktoś wchodzi do nas do sklepu z frazy lakier do samochodu.

Link building – Dziewczyny zajęły się stworzeniem małego zaplecza pozycjonerskiego, które będą sobie systematycznie uzupełniać treściami i zdobywać linki do niego. Oczywiście zaplecze też ma być sprzedażowe. Wiedzą, że zaplecze nie może być generatorem spamu dlatego stawiają na systematyczne zbieranie wartościowego contentu choć krótszego niż na ich blogu. Zaplecze składać się będzie z 10 domen postawionych na różnych skryptach: Joomla, WordPress,Drupal, PIKO CMS w celu dywersyfikacji pochodzenia linków. Każda strona będzie stała na innej klasie IP serwera. Koszt stworzenia zaplecza, delikatne podlinkowanie w celu indeksacji oraz stworzenie jednego artykułu na każdej stronie to koszt 1000 zł netto. Za pomocą zaplecza dziewczyny również chcą pozyskiwać ruch na stronę. Każda strona jest inaczej zaprogramowana. Jedna jest kursem wykonywania paznokci, inna opowiada o inspiracjach paznokciowych,  jeszcze inna z kolei to mikro blog kobiety niezależnej. Tak właśnie powstaje cała potęga niewielkiego „imperium” Paznokietek.pl

Remarketing – Po obustronnej konsultacji stwierdziły, że jest jeszcze za wcześnie na uruchomienie sprzedaży i budowania marki poprzez remarketing.

Content marketing – Dalej tworzą swojego bloga, którego za miesiąc zaczną także pozycjonować aby zbierał ruch. Podobnie jak zaplecze ale wszystko małymi krokami, aby nie wydawać zbyt dużo. W tym miesiącu obeszło się bez infografik i innych elementów.

Video – Pierwszy przyrost użytkowników zakładany przyrost miesięczny minimum 800 użytkowników nie został jeszcze spełniony. Liczba subskrypcji na koniec lutego osiągnęła liczbę 300. Dużo mniej, niż w zakładanych planach, ale na bieżąco monitorują co warto produkować i co robić aby promować swoje video.

SMS marketing – cały czas prowadzą dwustronną komunikację via SMS z klientkami. To zaowocowało już kilkoma wiernymi fankami. Klientki dostają także powiadomienia o paczkach, dzięki czemu kurierzy prawie zawsze zastają właścicieli w domu.

E-mail marketing – na razie dziewczyny wysyłają raz na dwa tygodnie newsletter-y z informacją o nowym contencie. Jednak jeśli zajdzie potrzeba a baza się rozrośnie, delikatnie będą wplatywały też elementy sprzedażowe.

Social Media – Kolejne ruchy w obrębie profili. Pamiętajmy, że dziewczyny dbają nie tylko o Facebook-a ale także Pinteresta, Instagrama, Twittera. Budowanie wizerunku jest bardzo istotnym elementem, a social media świetnie się do tego celu nadają! Na budowanie społeczności wokół swojej marki Panie wydały 1000 zł + 300 zł netto za obsługę. Przyrost o kolejne 2000 nowych lajkowiczek

Luty wydatki na marketing: 4700 zł netto

Marzec: w tym okresie sprzedaż już powinna nabierać kolorytu i tak właśnie jest. Systematycznie z miesiąca na miesiąc dokładana jest nowa cegiełka. Kolejne kilkanaście-kilkadziesiąt przesyłek

Adwords: Tutaj testowo zostało przelane 1500 zł na linki sponsorowane ale jednocześnie uczyniono testy z re marketingiem 500 zł i oczywiście 400 zł netto za obsługę. Dziewczyny obserwują jak zachowują się klienci powracający i jaką niesie to sprzedaż. Następnie będą porównywać w kolejnych miesiącach jak ma się to do reklamy RTB.

Link building – właściwie można powiedzieć, że bezpośrednio na stronę nie przekazują już obecnie linków. Rozbudowują, a właściwie poprawiają jakość swojego zaplecza. Właśnie zainwestowały 800 zł netto w rozmaite metody linkowania. Głównie profile, choć także do katalogów Cezzego. Widzisz gdyby to było klasyczne spamerskie zaplecze katalogi Cezzego nie przyjęłyby spamerskich witryn. Stawianie na jakościowe zaplecze i działanie w tej konwencji ma ogromny potencjał zwłaszcza  w dobie nieustannych zmian w wynikach wyszukiwania.

Content – Coraz silniej widoczny blog w wyszukiwarce zbiera pierwszy ruch z wyszukiwarki. Dodając jeszcze ruch z social media zapewnia to rozprzestrzenianie się marki Paznokietek.pl także w blogosferze. Już dwie blogerki z zasięgami opublikowały artykuły naszych bohaterek. Dobry content nie tylko sam się obroni ale zostanie także poniesiony przez innych. W budowaniu marki eksperckiej dziewczyny postanowiły także, że będą tworzyć swoją sieć kontaktów przez udział w konferencjach, spotkaniach branżowych, wieczorkach itd. Zwiększają liczbę czytelniczek, coraz więcej osób kojarzy je nie tylko jako właścicielki bloga czy kanału na YouTubie ale także jako właścicielki sklepu z najbardziej profesjonalnym asortymentem do paznokci.

Social Media – Nie chcąc zostawać w tyle systematycznie inwestują w pozyskiwanie wartościowych fanów na Facebook-u. Tym razem było to 800 zł przy koszcie obsługi 200 zł netto. Oczywiście pozostałych profili nie traktujemy po macoszemu, tam również produkowany jest content, zwiększa się systematycznie też liczba followers-ów na kanałach. Przyrost fanów na Facebook-u w marcu to 1600 a od początku dzięki działalności w różnych przestrzeniach polubiło sklep już ponad 8000 realnych fanek. Największą wartością jest ich zaangażowanie. Dzięki przemyślanemu prowadzeniu „fejsa” ich fanki lajkują, komentują i przede wszystkim share-ują. Celem dziewczyn po przekroczeniu 8000 fanów jest dobicie do 10000 fanów płatnymi reklamami w miesiącu kolejnym a w późniejszym okresie zdobycie 5-6 tysięcy fanów już drogą naturalną do końca roku.

Video – Dzięki udziałowi w 2 konferencjach i udostępnieniu jednego ich video w ciągu miesiąca przybyło 850 nowych subskrypcji. Co najważniejsze w marcu dostały dużo pozytywnego feedback-u dotyczącego wartości jakie przekazuje ich kanał. Mało tego część klientek zadeklarowało, że chce je regularnie śledzić na YouTubie. Powstaje w ten sposób więź między sprzedawczyniami a klientkami. Taką więź w Internecie jest dużo ciężej stworzyć niż w realnym świecie dlatego kolejne punkty w pokazywaniu ludzkiej twarzy zebrały na video nasze bohaterki.

Marzec wydatki na marketing: 4200 zł netto

Kwiecień: Pierwsze ciepło powoduje zwiększenie zainteresowania paznokciami. Jeśli ich kanały dotarcia będą się rozwijały tym samym tempem co do tej pory, po roku ciężkiej pracy dziewczyny będą najbardziej rozpoznawalną marką jeśli chodzi o ekspertów od paznokci w kraju. Właśnie taki cel postawiły sobie dziewczyny. 

Adwords – Tradycyjną i najlepszą metodą, która działa w przypadku sklepu Paznokietek.pl są linki sponsorowane. Dzięki optymalizacji stawek koszt jednego kliknięcia spadł o 25% w ciągu 50 dni! początkowa stawka 1,25 zł (średni klik), obecnie jest to 0,93 zł. To mały krok dla pojedynczego kliku ale ogromny biorąc pod uwagę cały biznes!. Tym razem na Adwordsy zostało przeznaczone 2000 zł. Oczywiście stała obsługa w tym przypadku wynosi 400 zł netto.

Content marketing – Dziewczyny postanowiły, że nie tylko będą sprzedawać produkty ale też skupią się na edukacji rynku. Z tej przyczyny postanowiły wypuścić prezentację na slide share. Prezentacja będzie zawierała wiele cennych rad jak zwiększać przewagę konkurencyjną w salonach urody/SPA. Cała merytoryka została opracowana przez dziewczyny a oprawa kosztowała je 300 zł netto. Oczywiście w tym miesiącu standardowo zostały napisane kolejne artykuły na bloga.

Video – Kwiecień to miesiąc, w którym postanowiły rozpocząć współpracę i zacząć zapraszać gości ze świata beauty. Manicurzystki, kosmetyczki i kobiety biznesu. Wszystkie będą doradzały widzom jak zadbać o ciało, z uwzględnieniem paznokci. Pierwszy odcinek trwający 30 minut przyjął się doskonale i okazał się najbardziej oglądaną produkcją w ich trzymiesięcznych zmaganiach. Przyczyną było zaproszenie znanej vlogerki modowo-lifestylowej.

Social Media – Kwiecień to miesiąc, w którym szczególnie intensywnie zaczęły udzielać się pierwsze powracające klientki. W tym miesiącu zostało wydane na promocję 500 zł na pozyskiwanie fanów, co spowodowało napływ kolejnych 1000 osób oraz 500 zł na promocję potów, w tym nową serię filmów na YouTube. Oczywiście obsługa na stałym poziomie 300 zł netto.

Wizerunek/działania PR – Aż 12 różnych portali i blogów opisało działalność dziewczyn. Wieść o wyjątkowym sklepie opisały nie tylko branżowe portale i blogerzy ale też duży serwis poświęcony biznesowi. Za 8 publikacji płaciły średnio po 200 zł/sztuka czyli 1600 zł netto za całość, natomiast pozostałe 4 zainteresowane działalnością, postanowiły opisać za darmo ciekawy model biznesowy.

RTB – na podstawie zebranych danych z użytkownikami, którzy „porzucili” koszyki stworzono kampanie. Dla każdego przygotowano specjalną kampanie -6% na zakupy, jeśli zdecydują się w ciągu 72h do ponownego odwiedzenia sklepu i dokonania zakupu. Efekt był zdumiewający 40% osób, które „porzuciło” koszyki dokonało zakupu. Koszt kampanii to 1000 zł oraz 200 zł netto za obsługę kampanii.

Kwiecień wydatki na marketing: 5600 zł netto

Maj: Kolejny miesiąc przynoszący nowe zmiany w strategii. Jak wyszło z badań kobiet, które kupują lakiery w sklepie Paznokietek.pl bardzo duża liczba Pań to pracownice korporacji. Badanie to przyczyniło się do stworzenia nowego contentu na blog. Teksty w stylu „Pracujesz w korporacji, zadbaj o swój wizerunek dbając o paznokcie”.

Content marketing – w miesiącu maju to właśnie blog przyczynił się do wielu ciekawych transakcji. Kobiety pracujące w dużych firmach, po przeczytaniu artykułu o ważności wizerunku w świecie korporacji, masowo zaczęły dzwonić w celu doradzenia, które produkty są najlepsze aby zadbać o ich paznokcie. Przez duże zainteresowanie artykułem w tym miesiącu kobiety zdecydowały się tylko i wyłącznie na wypuszczenie jednego artykułu oraz jego promocja w różnego rodzaju grupach dyskusyjnych na facebook-u oraz w płatnych reklamach facebook ads

Video – tutaj kolejna kontynuacja serii wywiadów z reprezentantami branży beauty. Video cieszy się sporym zainteresowaniem a systematyczna liczba rosnących subskrypcji jest najlepszym tego dowodem.

Social media – Tradycją jest zwiększanie liczby aktywnych fanek. Tym razem na konto przewidziano 300 zł, większą pulą bo aż kwotą 700 zł zostało zasilone promowanie postów. Głównie jednego dotyczącego dbania o siebie w korporacyjnej dżungli. Post stał się prawdziwym magnesem i przez cały miesiąc dzień w dzień ktoś zgłaszał się w celu doradztwa i zrobienia zakupów. Co ciekawe wartość zakupów z artykuły znacznie przewyższała średnią wartość koszyka z innych źródeł.

Link building – podlinkowanie bloga, który w tym miesiącu stał się prawdziwym oczkiem w głowie dziewczyn był jednym z punktów wiodących. Łącznie na podlinkowywanie wydały aż 1500 zł netto. Głęboko wierzą, że ruch z wyszukiwarki może przyczynić się do wzrostu zakupów.

Adwords – To już pewny ruch, dobrze zoptymalizowany daje coraz większą sprzedaż za mniejsze pieniądze w przeliczeniu za jedno kliknięcie. 2000 zł oraz 400 zł netto za obsługę.

Maj dał następujące spostrzeżenia: dobry content marketing daje nieporównywalny efekt z innymi metodami jak Adwords, SEO czy banery. Tworzenie dobrego contentu trzeba się nauczyć a to nie jest łatwe, jeszcze cięższe jest jego sensowne dystrybuowanie.

Maj jest także miesiącem, w którym dziewczyny po raz pierwszy pomyślały, że wyjdą ze swoją ofertą na zagraniczne rynki. Na razie do krajów ościennych ale to nie takie łatwe. Pierw chcą zrobić research, zbadać ceny, rynek, konkurentów. Przygotowanie jest ważne także na wzgląd różnicy w podatkach VAT oraz innej psychologii konsumentów, niż ma to miejsce w naszym kraju.

Pracy jest coraz więcej, tabelki w Excelu wyglądając coraz bardziej imponująco, motywacji też przybywa. A wszystko dlatego, że ich głównym fundamentem są słowa Gucci: „Jakość pamięta się o wiele dłużej, niż cenę”.

Maj to stosunkowo niewielka kwota na reklamę a bardzo dobry zwrot z inwestycji. Wszystko za sprawą artykuły, który zrobił „furorę”.

Maj wydatki na marketing: 3900 zł netto

Czerwiec: Miesiąc, w którym zbierane są dane dotyczące wejścia na inny rynek. Oczywiście przygotowanie do kolejnych krajów potrwa około pół roku i nie będzie już opisane w niniejszym biznesplanie, jednak należy wspomnieć, że sprzedaż transgraniczna poszerza nam rynek zbytu i jest doskonałą metodą na zwiększenie obrotów.  Pełne wdrążenie nowych wersji sklepu będzie przygotowywane na początku roku. Uprzednio zbierane są dane oraz dogadywane warunki tłumaczenia produktów.

Content marketing: Skoro content tak bardzo się sprawdzał a my musimy systematycznie pokazywać, że chcemy być liderem na tym rynku postanowiono wykonać dwie różne infografiki. Ponieważ sprzedaż z tygodnia na tydzień nieprzerwanie się zwiększa Panie tworzą grafikę na temat wybieranych kolorów z ostatnich 500 transakcji. To analiza upodobań blisko 300 różnych zamówień. Infografiki bardzo działają na wyobraźnie klientek dlatego są jednym z ulubionych procesów twórczych naszych bohaterek. Koszt owej infografiki to 400 zł netto. Do tego przyszedł czas na nową prezentację na temat „jak kobiety w Polsce dbają o swoje dłonie i paznokcie”. To garść wiedzy, ale także badania wyciągnięte z różnych źródeł internetowych/pism branżowych. Prezentacja kierowana głównie do właścicielek salonów i kobiet pracujących na stale w urodzie. Koszt stworzenie prezentacji to 800 zł netto.

E-mail marketing – Skoro baza stale się powiększa a Panie nabrały takiego zaufania, że nie chcą już tylko czytać artykułów i oglądać video. Czas na wykorzystanie ostatnich trendów w ich twórczości. Mailing „W pracy również dbam o pazurki” W mailingu były produkty z podziałem na reprezentantów różnych branż. Czerwone lakiery dla branży finansowej, bankowej bardziej odważne dla zawodów kreatywnych takich jak grafik komputerowy, copywriter. W mailingu zebrano 23 zawody. Rekomendacje okazały się bardzo celne i znów średnia wartość koszyka przewyższała dotychczasowe metody reklamowe. Mailing kosztował wysyłka + przygotowanie 1000 zł netto.

Adwords- Linki sponsorowane na tym etapie już nie wyrzucają w ogóle niepasujących słów kluczowych, można powiedzieć, że z każdym miesiącem rośnie zaangażowanie osób wchodzących z reklamy linków sponsorowanych. Decyduje o tym aspekt psychologiczny. Ludzie widząc w różnych miejscach nazwę Paznokietek.pl zaczynają ją kojarzyć. Spędzają wówczas więcej czasu na stronie, chętniej dokonują zakupów (zaufanie wobec sklepu wzrasta) a średni koszyk też idzie w górę ze swoją ceną. Standardowo 2000 zł + 400 zł netto za obsługę

Link building – nie zapominamy o naszym zapleczu. Jest to także forma, która generuje nam ruch, choć jak na razie bardzo skromny, jednak takie stronki z tutorialami, stronki poradnikowe mają się coraz lepiej w sieci, dlatego w czerwcu nie linkujemy strony docelowej, ani też bloga firmowego tylko właśnie zaplecze. Dodamy tylko, że zaplecze jest linkowane na kilkadziesiąt fraz każda ze stron. W budżecie na czerwiec przeznaczono 2000 zł netto czyli po 200 zł na każdą stronę zapleczową. Każda strona została dodana do dobrych profilli a także został kilka katalogów z listy Cezzeg-o. Oczywiście właścicielki nie chcą przesadzać z katalogami dlatego Cezzy to jedyne miejsca do których zostanie dodane zaplecze. Żadnych precli i żadnych katalogów poza tą listą.

RTB – W czerwcu dziewczyny chcą skupić się na emitowaniu reklamy na forach i portalach, na których do tej pory ich nie było. Oczywiście chodzi o kampanie wizerunkową. Na banerach nie będzie pokazywane jakie zniżki można dostać, tylko Panie chcą pokazywać fachowość obsługi. Na portalach kobiecych znalazły się banerki mówiące „Najbardziej fachowy sklep dla profesjonalnych manicurzystek”. „Najbardziej profesjonalny sklep z lakierami do paznokci”. Marta i Kinga w czerwcu już wiedzą, że kwestią kilku miesięcy jest dostanie się do czołówki sprzedającej lakiery w naszym kraju. Mieszanka reklamowa i budowanie wizerunku eksperckiej marki potęguje ten stan i pozwala z każdym dniem być im bliżej upragnionego celu. Wydatek na reklamę RTB to 1000 zł + 200 zł netto za obsługę.

Social media – Czerwiec to czas unormowania kampanii social media. Dlatego w tym miesiącu promowane są jedynie posty. Także 500 zł na wydatki reklamowe FB oraz 150 zł netto za obsługę kampanii.

Czerwiec  wydatki na marketing: 7650 zł netto

Lipiec: Jako, że nieubłagalnie rozpoczęły się wakacje a pogoda za oknem jest coraz bardziej obiecująca, dziewczyny w tych miesiącach postanowiły, że nie będą angażowały swoich fanek w działania contentowe. Jest to oczywiście czas na wyprodukowanie na zaś kilku rzeczy i właśnie to będą czynić przez cały lipiec i sierpień.

Content marketing i social media – Z działań contentowych na okres wakacji zrezygnowały, gdyż wiedzą, że dużo mniej osób czyta treści w miesiącach lipiec i sierpień. Jednak produkują swoje rzeczy podparte harmonogramem aby w kolejnych etapach takich jak choćby szał Bożego Narodzenia, móc wypuszczać treści nawet gdy będzie znacznie mniej czasu. Tradycyjnie w mediach społecznościowych uzupełniane są ich profile. Postowanie na Facebook-u, czy zamieszczanie prac na Pinterescie jest bardzo ważnym elementem funkcjonowanie marki Paznokietek.pl. W wakacje także przybyło im trochę fanów i followers-ów.

Adwords – Budżet reklamowy z innych metod promocyjnych został przesunięty w kierunku Adwords. 4000 zł na reklamę w Google i 800 zł za obsługę kampanii. Nie są to jeszcze największe pieniądze, jednak wystarczające aby coraz więcej osób zapisywało się na newsletter.

Paradoksalnie sprzedaż w wakacje zwłaszcza w sektorze B2B wzrosła. Kobiety wyjeżdżając na wakacje chcą wyglądać na zadbane, a już dziś panuje przekonanie, że zadbane paznokcie u stóp i na dłoniach mogą zapewnić tylko lakiery z Paznokietek.pl

Lipiec wydatki na marketing: 4800 zł netto

Sierpień okazał się miesiącem bliźniaczym do lipca dlatego prezentujemy tylko podsumowanie finansów marketingowych

Sierpień wydatki na marketing: 4800 zł netto

Wrzesień: Powrót do szkół, nowe plany, nowe ambicje. Wrzesień jest najlepszym miesiącem aby rozpocząć przygotowywać kampanie reklamowe już na okres grudniowy. Dlatego dziewczyny już teraz zaczynają zastanawiać się nad promocjami listopadowymi i grudniowymi. Chcą osiągnąć bardzo dobrą stopę zwrotów i zbliżyć się do liczby 2500 klientek, które robiły zakupy w ich e-sklepie. Właśnie dlatego w chwili obecnej bardzo chcą skupić się na budowaniu wizerunku przed gwiazdką. Od teraz trwają kampanie z konkursami na kilku blogach.

Content marketing: Prócz tradycyjnie pisanych treści na swojego bloga, dziewczyny po raz kolejny chcą wejść w kooperację z blogerkami. Tym razem wybrały 5 z nich. 5, które mają zasięgi i z którymi warto stworzyć konkursy. Każdy konkurs będzie miał inną politykę i będzie promował inny rodzaj produktów w sklepie.

Video – W tym miesiącu powstało tylko jedno video opisujące wszystkie konkursy marki Paznokietek.pl, w których można wziąć udział w tym miesiącu.

Social Media – Wszystkie media społecznościowe skupione były na promocji konkursów, więcej szczegółów poniżej:

Konkurs I – Aby wygrać trzeba wymyśleć slogan reklamowy dla Paznokietek.pl. W konkursie wzięło udział 324 osoby, a zwycięski slogan to: „Każdy dzień to nowy kolor szczęścia”.

Konkurs II – w tym konkursie mogły wziąć udział tylko osoby posiadające bloga. Na swoim blogu trzeba było opisać w kilku zdaniach dlaczego właśnie marka Paznokietek powinna być ambasadorem polskiego świata urody. Udział wzięło 54 blogerki. Część z nich była nieznana szerszej publiczności, dwie z nich miały bardzo duże zasięgi. Pozostały zebrały u siebie od kilkudziesięciu do kilkuset czytelniczek. Konkurs dał przyrost linków do strony Paznokietek.pl a także w monitoringu internetu pojawiło się kilkadziesiąt wzmianek o marce Paznokietek.pl

Konkurs III – Konkurs na najlepsze prace manicure. Konkurs dla profesjonalistek, które wykonują na co dzień ten zawód. Dużym plusem było zaangażowanie wielu salonów dla których nie liczyła się główna nagroda, czyli zapas lakierów tylko prestiż i informacje na stronie Paznokietek.pl oraz na fanpage-u. W konkursie wzięły udział 134 manicurzystki z całego kraju. Prace stały na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nagrodzone zostały wszystkie osoby. Kartkę ręcznie pisaną oraz próbki lakierów otrzymała każda z uczestniczek, natomiast nagroda główna czyli zestaw lakierów powędrował do reprezentantki prywatnego salonu w Gdańsku.

Konkurs IV – Konkurs na najlepszy artykuł na bloga dla firmy Paznokietek. Idea jest prosta. Artykuł miał być opowieścią lifestyleową o uwiedzeniu mężczyzny, jednak jednym z elementów opowieści miały być pomalowane i zadbane paznokcie. Ten konkurs pobił wszelkie granice prace nadesłało prawie 1000 dziewczyn. Przeczytanie wszystkich prac zajęło 2 tygodnie ale było warto, zaangażowanie, które zbudowały spełniło ich oczekiwania.

Konkurs V – Ostatni konkurs. Zdjęcie z wakacji na profilu FB z hashtagiem #mojepazurki. Konkurs polegał na wstawieniu na swój profil na Facebook-u zdjęcia z wakacji i otamowaniu go hastagiem konkursowym. W konkursie wzięło udział nieco ponad 200 dziewczyn.

Koszt wszystkich konkursów oraz nagród to 6000 zł netto. Nagrodami były zestawy lakierów do profesjonalnego dbania o paznokcie o wartości 600 zł. Pozostałe 3000 zł zostało przeznaczone dla blogerek. To narzędzie PR-owe przypadło do gustu wielu fanom a zaangażowanie przyczyniło się do sporego wzrostu świadomości marki.

Adwords – wrzesień pod znakiem działań PR-owych dlatego prócz wspomnianych konkursów w budżecie znalazły się jeszcze tylko linki sponsorowane. 2000 zł + 400 zł netto za obsługę.

Wrzesień wydatki na marketing: 8400 zł netto

Październik: To miesiąc w którym wielkimi krokami zbliżają się święta. Wszystkie plany marketingowe na listopad i grudzień są już zaprogramowane. Październik też będzie miesiącem gdzie Panie skupiają się w dużej mierze na Adwordsach i pozycjonowaniu wyłącznie produktów na sklepie. Dopinają już wszystkie szczegóły na listopad i grudzień dlatego nie produkują ani video ani żadnej innej formy contentu.

Adwords – Budżet na ten miesiąc to 3000 zł a koszt obsługi to 550 zł netto. Delikatnie zwiększenie wobec poprzedniego miesiąca. Oczywiście największe skupienie budżetu nastąpi w kolejnych dwóch miesiącach, gdyż z punktu sprzedażowego są one najważniejsze w całym roku.

Link building – W październiku jest ostatnia szansa aby zwiększyć ruch z wyników organicznych dlatego na ten cel zostało przeznaczone 2000 zł netto. Linki są rozłożone na 60 dni czyli cały październik i cały listopad a promowane są wyłącznie produkty, a nie strona główna czy kategorie jak do tej pory.

Październik wydatki na marketing: 5550 zł netto

Koniec października to także czas na podsumowanie dotychczasowych działań. Oraz sprawdzenie wyliczenie wydatków marketingowych na dwa pozostałe miesiące. Listopad i grudzień muszą być mocne. To szansa na przekonanie do siebie klientek, które na co dzień nie robią tego typu zakupów.

Listopad: W listopadzie jest już bardzo dużo pracy. Zwiększona liczba zamówień, wydłużające się kolejki na poczcie oraz moce przerobowe kurierów zaczynają spadać. Listopad to także miesiąc gdzie do oferty sklepu została wprowadzona specjalna kategoria. Kosze upominkowe. Gdyby jakaś Pani chciała zrobić prezent kompleksowy swojej koleżance. Kosze cieszą się też dużym uznaniem u pracodawców, którzy chcą nagrodzić za ciężką pracę swoje podwładne.

Łączne wydatki przed listopadem wyniosły 58875 zł co oznacza, że w kasie na marketing zostało jeszcze 31125 zł.

Adwords: 8000 zł + 1600 zł netto za obsługę.  Kumulacja budżetu pozwoliła na zrobienie znacznie większej kampanii reklamowej. A, że zgodnie ustaliły, że ich PR jest już na naprawdę bardzo wysokim poziomie, wszelkie nadwyżki budżetowe zostaną przekazane na właśnie linki sponsorowane.

Content: W tym czasie zaczęto produkować bardzo dużo contentu o świątecznej treści. Głównie na blog ale nie zabrakło też video pod tytułem „moje ulubione kosmetyki na święta”. Content w tym okresie jest delikatnie sprzedażowy, co ma podnieść zainteresowanie produktami w sklepie.

Social media – 1000 zł na pozyskanie nowych fanów i tradycyjnie 300 zł netto za obsługę. Kolejne 2000 fanów. Prócz tego posty w pod koniec listopada mają już delikatnie charakter sprzedażowy, ale wszystko w dobrych proporcjach, aby nie zrazić swoich klientek. W końcu Facebook to nie słup ogłoszeniowy.

Listopad wydatki na marketing: 10900 zł netto

Grudzień: Dla wielu sprzedawców to złoty okres. Są branże, w których przełom listopada i grudnia stanowi nawet połowę rocznych przychodów! Mając to na uwadze, nasze bohaterki całą pozostałą kwotę tj. 20225 zł pragną przeznaczyć w celu maksymalizacji przychodów. Oczywiście jest to dużo prostsze niż na początku. Bagaż doświadczeń oraz testów sprawił, że cały marketing w grudniu będzie dużo prostszy.

Adwords – 10000 zł oraz 2000 zł netto za obsługę kampanii Google Adwords. Koszt uśredniając na koniec roku to 60 groszy za jedno kliknięcie, czyli jest dwa razy mniejszy, niż na początku. Warto było stale współpracować.

Content – w tym miesiącu nie było czasu na produkcję contentu. Kilka dni przed Bożym Narodzeniem zostało nagrane video z życzeniami a na blogu pojawiła się prosta laurka. Jej koszt to 225 zł netto.

Social media – tutaj był czas na refleksje, która była przeplatana marketingiem ciekawych produktów w sklepie.

RemarketingWydatek 3000 zł oraz 600 zł netto za obsługę pozwoliło zaprezentować towar wszystkim klientom z ostatnich 90 dni, którzy nie zrobili zakupów. Okazało się, że na święta powrócili i zrobili zakupy, których wcześniej nie dopinali.

E-mail marketing1000 zł za wysłanie posegregowanych maili. Oczwiście dziewczyny nie wiedziały do końca czym jest marketing automation dlatego segregacja maili była robiona ręcznie a cała wysyłka nastąpiła za sprawą freshmaila. Oczywiście sukces mailingu był ogromny, a ponieważ maile pokazują ludzką twarz, udało osiągnąć coś więcej, niż tylko sprzedaż. Wiele klientek korespondowało z naszymi bohaterkami mailowo także po świętach. Kreacja mailingu kosztowała 1000 zł netto

Nadwyżka budżetowa w wysokości 2400 zł zostanie przerzucona na kolejny okres rozrachunkowy.

Głęboko wierzę, że niniejszy marketing plan pomoże nie jednej firmie uniknąć strat w finansach na niewłaściwie zainwestowane pieniądze w reklamę.

                                 Wszystkie tabele Excel użyte w niniejszym artykule wysyłamy do osób, które zarejestrują się na nasz newsletter

                        

     4.Harmonogram działań/podział obowiązków

Poniżej do pobrania harmonogram w formie Excela prac, który może ułatwić przypisanie obowiązków stałych i czasowych dla wspólników.

W sporym uproszczeniu będzie wyglądało to następujące

Marta: (zdolności matematyczne, duża zaradność i dokładność)

stałe: współtworzenie contentu, wyjazdy do biura rachunkowego

nie mające ram czasowych: organizacja towaru (wyjazdy do hurtowni), rozwiązywanie spraw papierkowych, współ analiza rynku

Kinga: (zdolności manualne, estetka, bardzo dobry kontakt z ludźmi)

stałe: kontakt z agencjami reklamowymi prowadzącymi działania marketingowe firmy, kontakt z klientami, współtworzenie contentu

nie mające ram czasowych: analiza raportów wysyłanych przez agencje interaktywne, współpraca przy wdrążeniu sklepu, aktywne uczestnictwo na łamach for dyskusyjnych

Rekomendacje dla Twojego biznesu:

– Uczciwie podziel obowiązki pomiędzy wszystkich wspólników. Nie dogadanie na początku może spowodować niepotrzebne kłótnie pomiędzy wspólnikami np. „To Twoja działka” lub „Ja zapieprzam 12h a Ty nie robisz nic”.

– Ważne aby wszyscy wspólnicy mieli jeden priorytet wzrost sprzedaży. Wówczas korzystają na tym wszyscy, nie warto się wzajemnie oszukiwać.

                                                                              5.Plan finansowy

Nakłady inwestycyjne –  to oczywiście pieniądze, które dziewczyny odłożyły. Ta suma, o której wspominaliśmy już wielokrotnie. 160 tysięcy złotych czyli kapitał, który nie jest jakimś kosmosem.

Prognozy finansowe – Prognozy finansowe są jednoznaczne. Nasze bohaterki chcą wszelkie finansowanie opierać na sprzedanych produktach. Poniżej symulacja miesięczna sprzedaży.

Zakładając średnią wartość koszyka na poziomie 200 zł. Dzięki metodą up selling-u oraz cross hellingu 86% klientek kupuje więcej niż jeden przedmiot.

Styczeń –  10 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 2000 zł

Luty – 50 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 10000 zł

Marzec – 80 sprzedanych koszyków  – obrót na poziomie 16000 zł

Kwiecień – 100 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 20000 zł

Maj – 120 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 24000 zł

Czerwiec – 150 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 30000 zł

Lipiec – 200 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 40000 zł

Sierpień – 250 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 50000 zł

Wrzesień – 220 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 44000 zł

Październik – 230 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 46000 zł

Listopad – 300 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 60000 zł

Grudzień – 420 sprzedanych koszyków – obrót na poziomie 80000 zł

Wszystkie tabele Excel użyte w niniejszym artykule wysyłamy do osób, które zarejestrują się na nasz newsletter

W tym miejscu warto jest  liczyć wskaźnik ROI czyli zwrot z inwestycji, poniżej model jak można policzyć tą wartość.

Krótki TIP na wyliczenie ROI:

ROI = (przychody – koszty sprzedanych towarów i usług) / koszty sprzedanych towarów i usług

Rekomendacje dla Twojego biznesu:

– Systematycznie wyliczaj swój ROI dzięki temu odsuwasz najmniej korzystne działania marketingowe, które nie przynoszą efektów w postaci zwrotów z inwestycji

– Zapisuj w Excelu postęp w rozwoju obrotów sklepu. Sprawia to, że nakręcamy się widząc efekt rosnącej skali. A także motywuje nas do dalszego działania.

Ocena efektywności – Zwrot z inwestycji był coraz lepszy wraz z upływem czasu i budowaniu silnej marki. W sprzedaży kosmetyków były dwa kamienie milowe. Miesiące wakacyjne gdy kobiety częściej malują sobie paznokcie oraz listopad i grudzień gdy zaczyna się okres świąteczny a lakier do paznokci jest jednym z częstych upominków na wigiliach w pracy w branżach zdominowanych przez kobiety. Oczywiście drugim ważnym elementem jest nieustanna optymalizacja kampanii, która pozwalała eliminować metody, które nie przynoszą efektu. Nieustanna kontrola kampanii pozwoliła również na obniżenie kosztu dotarcia do jednego UU. Warto było outscourcować niektóre czynności na zewnątrz, by móc skupić się jedynie tymi, na których naprawdę znają się nasze bohaterki.

Miarą efektywności jest fakt rosnącej liczby użytkowników, który kształtuje się na następującym poziomie. Obok spisaliśmy też poziom konwersji

Styczeń – 3000 UU  ; konwersja na poziomie 0,003(3)

Luty – 8000 UU  ; konwersja na poziomie 0,00625

Marzec – 9000 UU ; konwersja na poziomie 0,0088888

Kwiecień – 10500 UU ; konwersja na poziomie 0,0095

Maj – 12000 UU  ;  konwersja na poziomie 0,01

Czerwiec – 13000 UU  ; konwersja na poziomie 0,115

Lipiec – 15000 UU ;  konwersja na poziomie 0, 01333

Sierpień – 18000 UU; konwersja na poziomie 0,0188

Wrzesień – 16000 UU; konwersja na poziomie 0,01375

Październik – 16500 UU;  konwersja na poziomie 0,01393939

Listopad – 19000 UU ; konwersja 0,0157

Grudzień – 24000 UU; konwersja na poziomie 0,0175

Jak widać współczynnik konwersji podnosił się przez cały rok a to wszystko za sprawą prostych testów, które robiły dziewczyny. Takie jak zastosowanie banerów Call to action, zmiana kolorów, prezentacji produktu, praca nad tekstami sprzedażowymi produktów.

Celem Kingi i Marty jest wzrost w ciągu kolejnego roku do 0,5% konwersji. Jest to bardzo trudny cel ale gdyby się go udało osiągnąć w grudniu przy takim samym ruchu sprzedałyby nie 420 przesyłek a 1200! Prawie trzykrotny wzrost sprzedaży dzięki pracy nad stroną docelową produktu. Bardzo dobry rezultat.

Powyższa infografika jest zrealizowana przez naszą firmę

6. Podsumowanie i ocena ryzyka

Jeśli starczy sił i uporu wraz z konsekwencją projekt pod tytułem własny sklep ma silną rację bytu a plan wejścia w offline-ową sprzedaż nie musi być wcale mrzonką. Prawdopodobnie już w drugim roku działania dziewczyny będą musiały zatrudnić kogoś do wykonywania najprostszych czynności takich jak pakowanie przesyłek. Skalowanie biznesu oraz otwarty umysł Pań pozwala na elastyczną reakcję na wszelkie zmiany i nowości. Bardzo istotnym elementem niwelującym ryzyko jest chęć nieustannej edukacji w zakresie prowadzenia sklepu internetowego.

Ryzyko jest tym mniejsze, że mogą liczyć na wsparcie rodziny co też jest ważnym współczynnikiem tworzącym sukces.

Dużym czynnikiem, który zadecyduje o sukcesie dziewczyn jest coraz większa chęć kupowania w pełni profesjonalnych lakierów, a ich sprzedaż w Internecie rośnie w bardzo dynamicznym tempie.

Warto wnikliwie przeanalizować ten plan bez względu czy prowadzisz biznes od lat kilku czy dopiero startujesz. W Polsce większość z firm nie przetrwała 3 lat. Pamiętaj, że planowanie jest najlepszym co możesz dać swojej firmie. Jeżeli faktycznie jest ona dla Ciebie oczkiem w głowie, planuj, kreuj, wymyślaj strategie.

7.Dodatki

Logistyka – Ponieważ jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania e-sklepów postanowiliśmy zawrzeć ją w dodatkach. W celu zmaksymalizowania efektywności swojego sklepu Marta i Kinga współpracują nie tylko z firmą kurierską. Często bowiem wysyłają niestandardowej wielkości paczki zwłaszcza dla swoich klientek B2B. Te paczki są znacznie większe niż zamówienia dla B2C dlatego ich firma kurierska jest zbyt droga w realizacji pojedynczego takiego zamówienia. Właśnie dlatego Marta i Kinga zdecydowały się na współpracę z firmą Furgonetka.pl. Daje im to gwarancje, że są wstanie w ciągu 24h nadać nawet najbardziej skomplikowaną paczkę w najkorzystniejszych rynkowych cenach. Wszystko za sprawą dostępności do wszystkich firm kurierskich (one same nie muszą mieć podpisane z każdą firmą oddzielnej umowy). Współpraca z Furgonetka.pl ułatwia także cały proces logistyczny. Nie muszą dzwonić po wszystkich firmach kurierskich i szukać najtańszych rozwiązań, ponieważ mają je w jednym miejscu.

                                                                              Responsywność strony

Na rynku brytyjskim w tym roku po raz pierwszy sprzedaż poprzez mobile przegoniła sprzedaż przez urządzenia stacjonarne (laptop, komputer). Śledząc ten trend docierający do Polski z Europy Zachodniej, Marta i Kinga zdecydowały się na stworzenie możliwości zakupów także przez telefon. Już na etapie programowania sklepu, wszystkie grafiki, wszystkie guziki były programowane tak, aby wyglądały efektywnie także na mobile. Ten ruch się opłaca, co kwartał ich przychody ze sprzedaży mobilnej szły do góry o kilka oczek procentowych. Już podczas analizy zapytały kilkanaście koleżanek, czy zdarza im się kupować przez telefon czy tablet. Większość z nich o ile nie dokonuje zakupów przez te urządzenia, to przynajmniej przegląda oferty sklepów, by później dokonać zakupów na dużym ekranie komputera.

Autorem tekstu jest Michał Bąk – wieloletni praktyk marketingu, od 2008 roku pracował w lub współpracował z warszawskimi agencjami interaktywnymi. Od 2011 roku prowadzi własną działalność gospodarczą oraz doradza przedsiębiorstwom na temat reklamy internetowej. Jego konikiem jest e-commerce i marketing turystyczny. Chcesz nawiązać współpracę napisz: info@majkb.com lub zadzwoń: 695-069-430

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.