Case study: Jak osiągnęliśmy roczny cel w 30 dni? [AdWords]

Firma Zych (spółka jawna) powstała w 1969 roku. Jej core biznesowy to produkcja specjalistycznych form wtryskowych. Formowanie wtryskowe polega jest procesem polegającym na przetwórstwie tworzyw sztucznych poprzez wpuszczanie ciekłej masy w odpowiednie „foremki”. Tak powstają na przykład drobne elementy …. Firma oferuje kompleksową obsługę: od projektowania, przez prototypowanie, aż po finalną produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych.

Przez lata po transformacji ustrojowej, firma zdobywała nowych kontrahentów w tradycyjny sposób, opierając swoją strategię na:

  • sieci handlowców
  • reklamie w wysoce specjalistycznej prasie
  • ekspozycji na targach branżowych

Pod koniec dekady tego stulecia nie można było jednak dłużej ingnorować błyskawicznie zyskującej na znaczeniu nowej metody docierania do nowych klientów – pozycjonowania w wyszukiwarce Google. 

W 2010 roku podjęto współpracę z firmą obsługującą kampanie Google AdWords, dzięki czemu, na przestrzeni kolejnych trzech lat, udawało się wygenerować średnio 10-15 zapytań miesięcznie. Czy to dużo, czy mało? Tak naprawdę, trudno było określić – Zych nie miał punktu odniesienia i po prostu „pompował” określony budżet w działania pozycjonerskie. 

 

Wchodzimy do gry

Gdy nawiązaliśmy kontakt z szefem firmy, okazało się, że między 2010 a 2013 spółka wyświetlała się na słowa kluczowe niezwiązane z profilem działalności. Błędy popełnione w dotychczasowej optymalizacji sprawiły, że strona Zych pokazywana była osobom poszukujących najróżniejszych informacji, związanych z ogólnymi frazami (plastiki, skup plastiku, etc.). To z kolei powodowało wysoki bounce rate i pośrednio windowało cenę kliknięcia.

Quality score to wewnętrzny system punktowy Google, który umożliwia lepiej zoptymalizowanym (a więc bardziej przyjaznym użytkownikom i przeglądarkom) kampaniom obniżyć koszt kliknięcia, jednocześnie nie naruszając innych stałych (okres wyświetlania, wartość słów kluczowych, pozycja, którą w wynikach zajmuje reklama). Algorytm przyznaje punkty, biorąc pod uwagę między innymi:

  • Dotychczasowy poziom klikalności CTR dla danego zestawu reklam oraz CTR 
  • Relewantność strony, na którą przekierowuje reklama
  • Poziom dopasowania słów kluczowych do reklamy w danej grupie reklam 

Wysoki bounce rate, a więc wskaźnik odbić, był pierwszą wskazówką, która pomogła ustalić, że słowa kluczowe na które do tej pory pozycjonowano firmę Zych, były źle dopasowane.

Prace zaczęliśmy od eliminacji tych ogólnych fraz, które generowały tylko bezwartościowy ruch. Choć traffic spadł, wzrosła jego jakość – zaobserwowaliśmy wyraźnie dłuższy czas śedniej sesji. Z tego samego powodu udało nam się obniżyć stawkę za pojedyncze kliknięcie.

Do regularnej współpracy przystąpiliśmy w kwietniu 2013 roku, ustalając KPI na poziomie 10-procentowego wzrostu zapytań rocznie w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jednocześnie, chodziło o to, by zapytania były lepszej jakości; do tej pory, z powodów błędów optymalizacyjnych, firma zmagała się ze źle startegowaną grupą docelową – w reklamę klikały osoby zainteresowane pokrewnymi, ale jednak zupełnie innymi usługami, niż tymi, które oferuje Zych (jak na przykład wykonywanie form z drewna lub wtrysków woskowych).

Założone cele (10% wzrostu rok do roku) udało się osiągnąć w ciągu miesiąca. Kontynuacja prac przyniosła wzrost liczby zapytań ze 140 w 2012 roku do 346 w 2013 r., a mówimy tylko o tych, które napłynęły bezpośrednio od klientów pozyskanych z wyszukiwarki; sporo osób po prostu wykonywało telefon lub umawiało się na spotkanie bezpośrednio w biurze.

 

Demografia

Co ciekawe, pozyskaliśmy także kilka zleceń z Niemiec; choć przytłaczająca większość zapytań pochodziła z Polski, wystarczyło zaledwie kilkanaście wejść z obszaru naszego zachodniego sąsiada, by pojawiła się propozycja obsługi tamtejszych kontrahentów.

Profil odbiorców był z grubsza zgodny z naszymi założeniami i przewidywaniami.

 

Optymalizacja względem sezonu

Dzięki wystarczająco długiej współpracy z firmą Zych, „zmapowaliśmy” rok pod względem poziomu zainteresowania ofertą. Co nietrudne do przewidzenia, ilość odsłon maleje w okresie letnim, a wzrasta i utryzmuje się na relatywnie równym poziomie, w pozostałej części roku.

Mając tę wiedzę, mogliśmy płynnie manipulować budżetem i efektywniej wydatkować go w sezonie i poza nim. A skoro przy skali odwiedzających jesteśmy – analizując wejścia w okresie tygodnia, wyraźnie widać weekendy (spadek odwiedzin), a także początek tygodnia i przypadający na peak środek tygodnia (środa). Dostarczanie takich danych pozwoliło lepiej zoptymalizować godziny pracy działu obsługi klienta oraz hierarchię dziennych zadań.

Analiza wykazała, że w godzinach 9-14 jest największa liczba zapytań, dlatego w tym czasie kampania jest zintensyfikowana.

Obecnie, nasze działania opierają się na wykorzystaniu SEO i reklamy AdWords – ewidentne efekty tych działań zostały dostrzeżone, co z kolei przełożyło się na zwiększenie budżetu i kolejne sukcesy. Oprócz tego, nawiązaliśmy niedawno współpracę z portalem tworzywa.org, gdzie umieszczana jest reklama, a także jesteśmy w trakcie projektowania nowej strony internetowej.

Ponadto, przygotowujemy plan działań email marketingowych, gdzie planujemy prace na dwóch segmentach: klientach, którzy pracowali z firmą Zych tylko raz oraz na tych, którzy wyrazili zainteresowanie ofertą, ale finalnie, nigdy z niej nie skorzystali.  

 

Sukcesy?

Prócz wzrostu ilości zapytań i ogólnej ilości zadowolonych klientów, spółka Zych nawiązała współpracę z jednym ze skandynawskich przedsiębiorstw, które zajmuje się produkcją bramek piłkarskich. Firma szukała w Europie Środkowo-Wschodniej partnera, dzięki któremu udałoby się obniżyć koszty produkcji, jednocześnie nie obniżając jakości.

Gdzie zaczęto poszukiwania? Oczywiście – od wyszukiwarki. Obecnie trwają rozmowy na temat większej koncentracji na wyszukiwaniach zagranicznych (nie tylko przez Polaków posiadających tam firmy, ale przez obcokrajowców); w tym celu, analizujemy rynki, które mogą potencjalnie wykazywać duże zapotrzebowanie na produkcję, jednocześnie nie mając wystarczających mocy przerobowych. Główni kandydaci to Rumunia, Węgry oraz Turcja.

 

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.