Fokus Smart Analytcs – o tym dlaczego analityka w e-commerce jest taka ważna

W dzisiejszym artykule zajmę się nowością na rynku narzędzi analitycznych, jakim jest Fokus. Opowiem co owe narzędzie nam daje i jak może zrewolucjonizować rynek.

Twórcami opisywanego „Fokusa” są Mateusz Belattaf i Artur Kurasiński. Tak jak napisałem na wstępie jest to narzędzie analityczne, a właściwie analityczno-wnioskujące, dzięki któremu możemy w jednym miejscu sprawdzić szereg informacji z wielu źródeł na temat naszych serwisów internetowych. Na pierwszy rzut oka, omawiany Fokus jest podobny do Google Analytics. Jednakże po dokładnym przyjrzeniu się dochodzimy do wniosku, że oferuje on więcej możliwości. Po pierwsze, oprócz gromadzenia danych, stara się również je przeanalizować i przedstawić problemy, zagrożenia oraz proponuje rozwiązania ww. kwestii. Ponadto, gdy tylko pojawi się nowa rada tegoż narzędzia odnośnie naszego serwisu, to zostaniemy o niej bezzwłocznie powiadomieni poprzez „wewnętrzny alarm”.

Fokus zbiera informacje m.in. z Google Analytics, Centrum Google dla Webmasterów, YouTube, Facebooka, Twittera, i innych. Współdziała także np. z Brand24, Sotrender i innymi tego typu serwisami dostarczającymi dane. Jak można zauważyć już na wstępie, Fokus to narzędzie o bardzo dużym zasięgu i ogromnych możliwościach.

Na pierwszy rzut oka opisywane narzędzie cechuje przejrzystość i prostota obsługi. Podłączenie wszystkich zewnętrznych usług jest bardzo proste – po prostu kolei musimy zaakceptować dostęp do API poszczególnych serwisów. Zajmuje to tylko chwilę. Interfejs Fokusa posiada 4 główne zakładki:

Główny to tzw „Dashboard”, w którym mamy możliwość przeglądu wszystkich najważniejszych danych z trzech pozostałych ekranów, czyli: On site, Monitoring oraz Social battle. Tutaj właśnie mamy możliwość porównania wszystkich najważniejszych statystyk. Możemy sprawdzić dane na temat ilości odwiedzeń naszego serwisu, porównać je ze informacjami z naszych mediów społecznościowych, jak również możemy monitować wybrane przez nas słowa kluczowe. Jest to główna zakładka, która zbiera dane z 3 szczegółowych – o których dalej.

W zakładce „On Site” mamy przegląd stron odsy­ła­jących, odwiedzających serwisy w danym czasie, czy przegląd źró­deł słów klu­czowych —jednym sło­wem wszystko to, co potrzebujemy do pod­sta­wo­wego zarzą­dza­nia stroną internetową. Zakładka ta jest o wiele bardziej przejrzysta, aniżeli w Google Analytics.

Kolejną zakładką jest „Monitoring”, który raportuje nam o wzmiankach dotyczących obserwowanych przez nas słów kluczowych z próbą ich analizy dot. Ich jakości. Są one grupowane na podziały: pozytywne, neutralne i negatywne. Te dane dostarczane do Fokusa są przez zewnętrznych partnerów.

„Social Battle” jak się można domyśleć mówi nam o naszej „walce” na polu portali i serwisów społecznościowych. Możemy tu sprawdzić informacje na temat zmian w liczbie fanów, obserwujących nas, liczby komentarzy, subskrybentów i tzw. tweettów. Są tutaj podawane jedynie informacje ilościowe. Nie mamy natomiast dostępu do materiałów źródłowych.

Oprócz wyżej wymienionych zakładek, Fokus oferuje nam również sekcję tzw. podpowiedzi. Co prawda nie jest to jakaś wielka nowość – w Google Webmaster Tools jest podobna sekcja – ale bardzo dobrze, że projektanci tego narzędzia pomyśleli również o tym. Hint’y sugerują nam jak mamy optymalizować i zarządzać naszym serwisem www, aby działał sprawniej i lepiej. Mamy również możliwość dodania własnej podpowiedzi, jednakże do końca nie jest wiadomym, czy dodaje się go tylko dla siebie, czy służy ona jako podpowiedź dla wszystkich użytkowników Fokusa.

Zastanawiając się nad tym, do jakiej grupy użytkowników stworzony został Fokus należy powiedzieć, że … do każdej. Dzięki swojej funkcjonalności i przejrzystości sprawia, że każdy – bez względu na stopień zaawansowania – może swobodnie i w różny sposób z niego korzystać. Całość prezentuje się czytelnie i przejrzyście. Wygenerowane ww. zakładkach informacje znajdują się w jednym miejscu, co bardzo ułatwia analizowanie funkcjonowanie naszego portalu. Wszystko zostało tak, by nie było niepotrzebnych struktur, dzięki czemu używa się go w przyjemny sposób. Jest to dobra propozycja szczególnie ze względu na powszechny brak czasu, zapału oraz chęci zgłębiania i korzystania z analizy oraz tworzenia wniosków na podstawie dostępnych danych – Fokus zbiera wszystkie dane i sugeruje co możemy jeszcze zmienić. Warto również zauważyć, że Fokus dostępny jest na różnych urządzeniach tj. zwykłym smartfonie, laptopie, czy tablecie. Na razie opisywane narzędzie jest dostępne dla każdego w ramach 14-dniowych darmowych testów.

Reasumując, jeżeli potrzebujemy prostej prezentacji danych i nie oczekujemy wykresów i liczb z typowych systemów analitycznych – np. Google Analytics, to narzędzie Fokus jest dla nas wprost stworzony. Dzięki niemu, wszystkie najistotniejsze informacje będziemy mieli podane w bardzo przystępny sposób – niejako „na tacy”. Fokus będzie przydatny zarówno dla właścicieli blogów, stron firmowych jak i prostych serwisów. Cechuje go wręcz doskonała prezentacja danych społecznościowych. Musimy jednak pamiętać, że Fokus wciąż będzie się zmieniał – także dzięki nam, bo możemy zgłaszać wszelakie sugestie odnośnie jego działania – i kto wie jak będzie wyglądał w przyszłości? Być może nawet profesjonaliści i Ci bardziej zaawansowani będą chętniej sięgać do niego, niż do np. Google Analytics.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to jeszcze ostateczny kształt systemu, nadal możemy go sprawdzać w wersji testowej i zgłaszać wszelkie sugestie co do jego działania. Dlatego trzeba czasu aby przetestować jego finalną wersję i wszystkie nowe możliwości.

Można się jednak spodziewać, ze narzędzie w niedługim czasie będzie rozbudowywane. Jak mówi Artur Kurasiński „Będziemy jedną z pierwszych polskich technologicznych spółek, o której będą pisały największe media na świecie„, tak więc plany są ambitne 🙂

Autorami Fokusa są Artur Kurasiński oraz Mateusz Belattaf.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.