Jak wygląda social media w MŚP a jak robią to korporacje?

Nie ulega wątpliwości, że człowiek jest istotą społeczną. Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że nie możemy się prawidłowo rozwijać bez innych osób. Już od samego dzieciństwa kształtujemy swój charakter, sposób bycia. Nie bez powodu się mówi „kto z kim przystaje takim się staje”. Społeczeństwo umożliwia nam rozwój, a także realizację swoich pragnień. Tutaj należy wspomnieć, że zarówno społeczeństwo ma na nas wpływ jak i my na społeczeństwo.

Zatem można powiedzieć, że odpowiednie osoby wokół nas to prezent w najczystszej postaci.

Wraz z rozwojem internetu pojawiły się portale społecznościowe. To właśnie one sprawiły, że przestaliśmy się spotykać w realu, a zaczęliśmy śledzić znajomych online. To właśnie komputer podłączony do internetu stał się naszym głównym źródłem informacji.

Oczywiście można się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, że chętniej korzystamy z tego co łatwe (sieć, zamiast encyklopedii). Możemy również zastanawiać się, które życie jest lepsze online, czy ofline http://www.youtube.com/watch?v=j8jsOD_04kA. Ale również możemy wykorzystać fakt, że łatwo jest wyszukać pewne informacje u Wujka Google, Cioci Wikipedii albo Facebook-u.

Źródło: http://pl.freepik.com/

Facebook oraz szerzej pojęty social media można wykorzystać w swoim biznesie. Coraz częściej się mówi, że jeśli nie ma Cię na facebook-u to zapewne nie istniejesz.

Jakie daje nam możliwości pojawienie się w social media?

To przede wszystkim:

-Uczynienie z siebie eksperta w danej branży, dziedzinie. Łatwiej jest przecież zaufać osobie, którą się zna – chociażby z fanpaga, czy prowadzonego blogu. Osobie, która wykazuje merytoryczną wiedzę na tematy, które nas nurtują.

– Dodatkowy kanał, który umożliwia kontakt z naszymi fanami, czyli często naszymi konsumentami.

– Budowanie społeczności wokół własnej firmy.

– Reklama, która jest stargetowana do osób, które nas realnie interesują. Bo przecież inaczej stragetujemy reklamę dla ciuszków dziecięcych, a do innych osób będziemy chcieli skierować fanpage o produktach do golenia.

– Tworzenie pozytywnego wizerunku przedsiębiostwa. Właśnie dlatego warto rozpocząć promocję w social media już teraz. I budować wizerunek profesjonalnej firmy.

Jak już wcześniej wspomniałam na Facebook-u można spotkać prawie każdego. Zarówno wielkie, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. I tutaj powstaje pytanie: czy MŚP mają szanse w porównaniu do większych firm? Wiadomo, mniejsze działalności, często jednoosobowe, to mniejszy budżet przeznaczony na reklamę,  czy brak obsługi marketingowej.  Ale czy to przekreśla wszystko? Zatem zaczynamy zabawę!

Prawie każda sprzedaż opiera się na emocjach. Większość z nas jest wzrokowcami. Często słyszymy, że kupujemy oczami. Właśnie dlatego tak istotną uwagę przywiązuje się do opakowań produktów. Na „fejsie” nie jest inaczej.

Jest różnica, prawda? Na górze mało profesjonalna grafika, w postaci mozaiki butów. Mam wrażenie, że początkowego fotografa. Nie wiadomo na czym tak naprawdę należy się skupić. A wystarczyło niewielkim nakładem finansowym oraz własnej pracy na poprawienie tego stanu. Poniżej przemyślane zdjęcie w tle, które przedstawia uśmiechnięte grono ludzi (od razu nasuwa się hasło obuwie dla całej rodziny).  Tu warto zwrócić uwagę na wizualizację swojej firmy w internecie. Grafika nie może odstawać od naszej wizji marketingowej. Jeśli mamy stronę fioletową, logo fioletowe to co najmniej dziwny jest fakt, że fanpage będzie miał zieloną kolorystykę. Ale spokojnie. To nie jest tak, że musimy wydawać fortunę na grafikę. Zadbajmy tylko, żeby była zintegrowana ze stroną oraz odpowiedniej jakości. Nie chcemy, żeby nasi fani wyrobili sobie o nas opinie „Ci niechlujni”, prawda?

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiadanie na pytania naszych fanów, nawet na te, najbardziej niewygodne. Miałam kiedyś taką sytuację, że przejęłam prowadzenie fanpage od mojego Klienta. A tam, ku mojemu zdziwieniu pytanie sprzed ponad roku „czy paczka dojdzie do mnie przed świętami”. Oczywiście nie została udzielona odpowiedź na to pytanie. Jak byście się czuli na miejscu tej osoby? No właśnie.

Ciekawym przypadkiem jest UPC. Często otrzymują niewygodne pytania. Odpowiadają na wszystkie zaczepki od swoich „fanów” najszybciej jak się tylko da. Warto jest odpowiadać każdemu na wszystkie wątpliwości jakimi się dzieli na naszym fanpage.

Kolejnym dobrym przykładem sprawnej komunikacji między followersami a firmą jest ZTM. W czasie wakacji remonty znacznie utrudniły nam dojazd do stolicy. Ciężko było się połapać w zmianach pociągów. Natomiast odpowiedzi na zadane pytanie na twitterze nie trzeba było długo czekać. Specjaliści od marketingu internetowego ZTM-u doskonale zdają sobie sprawę, że ich pasażerowie często korzystają z Internetu z telefonu komórkowego. Czasem trudno wejść na stronę internetową a łatwiej na portal społeczności owy. Tak sprawna komunikacja sprawiła, że wiele osób, którym utrudniono dojazd do pracy, bądź domu nie byli rozgoryczeni. Bo przecież najbardziej się boimy nieznanego.

Jeżeli już wiemy jak ważna jest komunikacja na portalach społecznościowych z naszymi konsumentami warto by było porównać pomysły na prowadzenia takich fanpage. Czasem samą kreatywnością jesteśmy w stanie przyciągnąć „lajkowiczów”. Żeby dobrze prowadzić takie konto na fb to ważny jest mieć dobry pomysł. Nie wiem jak Was, ale mnie przeraża puste fanpage.

Nie jest to odpowiednia prezentacja firmy w internecie. Zupełnie wygląda profil sklepu spożywczego w Otwocku Delikatesy Centrum https://www.facebook.com/pages/Delikatesy-Centrum/461774233956128?focus_composer=true&ref_type=bookmark

W każdym dniu jest dostarczany wartościowy content. Gospodynie domowe mogą poznać między innymi:

przepisy autorstwa Pani Ewy Wachowicz,

sposoby, dzięki którymi staną się perfekcyjnymi Paniami domu,

czy najnowsze promocje w sklepie.

Świetnym przykładem dostarczania wartościowego contentu jest profil szczupła panna młoda.

Powstała społeczność – przyszłe panny młode, które chcą schudnąć do swojego wesela. Na tym profilu możemy się dowiedzieć jak można szybko ale również bezpiecznie schudnąć do tego ważnego święta.

Kolejną sprawą jest kreatywność. Z pewnością się ze mną zgodzisz, że inaczej się zapatrujemy na Orange, a i inaczej podchodzimy do serca i rozumu. Zwykłą reklamę Orange zwykle przełączamy. Nie chcemy jej oglądać. Przy sercu i rozumie jest co innego. Nieraz moja rodzina i znajomi śpiewali „mam piloto, mam laptopo(…)”.

https://www.facebook.com/serceirozum?fref=ts

I w końcu czym jest Danio bez małego głoda, nju mobile bez żółtego kartofla, czy tesco bez Krystyny i Henia. To wszystko o czym teraz piszę to właśnie brand hero-sy. Dzięki takim właśnie pomysłom jesteśmy w stanie wybić swój produkt bądź usługę poprzez viral. W ten sposób zapewnicie sobie, że to Wasi Klienci sami będą rozprzestrzeniać informację marketingową.

https://www.facebook.com/maly.glodek?fref=ts

Ale to nie koniec porównywania. Warto również wspomnieć o najczęstszych błędach na fb. I tu Was zaskoczę. Nie powiem nic odkrywczego. Fanpage powinien być tak prowadzony, jakbyś sam chciał na nim przebywać. Najczęściej popełnianym błędem jest spamowanie. Są święta – kup torebkę. Jest Nowy Rok – kup portfel. Serio? Przetwarzamy codziennie około 100 000 słów. Myślisz, że jesteśmy w stanie zapamiętać taką formę reklamy? I czy przede wszystkim chcemy? Jestem tego pewna, że nie. Dlatego już teraz zastanów się w jaki sposób powinieneś być obecny w social media. Jeżeli jednak uznasz, że nie masz pomysłu, czasu lub po prostu nie masz o tym zielonego pojęcia to warto jest zlecić takie działania agencji interaktywnej.

Kolejnym błędem jest niewątpliwie wstawianie prywaty na firmowe fanpage lub rzeczy kompletnie nie związane z ich prowadzeniem np. koty, czy psy. Mimo, że takie zdjęcia są niewątpliwie sympatyczne to nie są one związane z naszą branżą (chyba, że prowadzimy schronisko dla zwierząt). Wygląd takiego fanpage jest co najmniej nieprofesjonalny. A przecież jesteśmy zawodowcami.

Brak strategii również stanowi poważny problem. Warto jest zapewnić wartościowy content. Lubimy się dowiadywać ciekawych i intrygujących rzeczy. Dlatego tak chętnie przebywamy na profilu typu 5 sposobów na…

https://www.facebook.com/5sposobowna?fref=ts

Dobrze wiedzieć co publikować i jaki efekt nam to przyniesie. Każdy ruch musi być przemyślany – tak, jak w szachach. Chociażby dlatego, że się nie da odwrócić konsekwencji. Kolejnym błędem jest ignorowanie fanów. Należy odpowiadać na każde pytanie. Nawet te niewygodne.

Reasumując social media w MŚP nie musi w cale kończyć się porażką. Porównanie MŚP do wielkich graczy może być niczym walka Dawida z Goliatem. Jak wiadomo zwycięstwo Dawida opierało się na mądrość i sprycie, które zwyciężyły bezmyślną siłę. Tak naprawdę to każdy w social media ma szanse na odniesienie sukcesu. Tutaj przecież liczy się przede wszystkim odpowiedni pomysł, zaangażowanie i chęć interakcji z naszymi fanami. Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób i czy w ogóle będziesz prowadził konto na fb.

Dobrze jest również wykorzystywać pozostałą część social media. Nie ograniczać się do facebooka. Twitter oraz Google plus to jeszcze mało doceniane kanały promocji w Polsce. Nie zapomnijcie jednak, że czasem warto być pierwszym w swojej branży.

Myślę, że wszystkich przekonałam, że nie należy się bać dziedziny social media. Warto w to „wejść”. Pamiętaj, że nad swoim wizerunkiem pracujesz latami i że reklamy nigdy dość.

P.S. Aha, pamiętajcie, że Sky is the limit. Niech nie ograniczają Was przekonania i stereotypy. Życzę Wam powodzenia.

Autorka: Marta Bąk

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.