Jak zrobić zdjęcia do sklepu internetowego?

W dzisiejszym artykule zajmę się ciekawym tematem – jak wykonać profesjonalne zdjęcia do sklepu internetowego? Postaram się doradzić Wam i zwrócić uwagę na najistotniejsze aspekty fotografowania towarów do e-sklepów.

Fotografia w e-commerce jest bardzo ważna. Stawiając się bowiem na miejscu potencjalnego klienta, tak naprawdę przy zakupie opiera się on tylko na zdjęciu i opisie. Jeśli zdjęcie będzie nie wyraźne, bądź będzie ich mała ilość, albo jeśli będą po prostu skopiowane ze strony producenta – wówczas klient opuści nasz e-sklep i będzie szukał dalej. Oczywiście zależy to od danej, konkretnej osoby. Niektórym bowiem wystarczy jedno zdjęcie, a niektórzy będą chcieli więcej dowiedzieć się z fotografii. Zdjęcia produktów mają za zadanie zachęcić i przekonać potencjalnego klienta do zakupu danego towaru. Odpowiednio zaprezentowany – w wysokiej rozdzielczości, odpowiednio naświetlony – będzie zachęcał by choćby „kliknąć” i dokładnie obejrzeć. Tutaj powstaje pytanie, czy inwestować w profesjonalną sesję zdjęciową naszych produktów, czy „domowymi sposobami” samodzielnie wykonać fotografie naszych towarów. Oczywiście za drugim sposobem przemawia ekonomia, ale niekiedy nie warto oszczędzać na tak ważnej sprawie.

Na różnego rodzaju sklepach internetowych można spotkać zdjęcia robione amatorsko. Musimy pamiętać, by ustrzec się głównych błędów takich jak: użycie wewnętrznej lampy błyskowej aparatu, złe kadrowanie, nie obrócony obraz, brak ostrości, poruszone zdjęcie, czy źle dobrane tło. Tak jak wyżej podkreśliłem, zdjęcie ma zachęcać do zakupu – nie odstraszać lub budzić śmiech.

Przede wszystkim warto umieścić dużą ilość ujęć, tak by klient mógł obejrzeć towar z każdej możliwej strony. Kolejną ważną kwestią jest to, byśmy sam produkt przygotowali do sesji – zwrócić uwagę by nie było na nim kurzu, śladów palców, o brudzie już nie wspominając. Fotografia musi być wyraźna i ostra. Ważne też, by była odpowiednio naświetlona. Następnie musimy zdecydować, jak chcemy zaprezentować nasz produkt – na białym tle, czy w kompozycji? Wszystko zależy od tego, jaki towar przedstawiamy. Niektóre bowiem wręcz wymagają zaprezentowania w odpowiedniej kompozycji – celem porównania np. wielkości – inne zaś najlepiej wyglądają na białym tle. Musimy również pamiętać o tym, by odpowiednio doświetlić produkt. W Internecie pełno jest poradników dla początkujących, gdzie krok po kroku opisane jest, co należy robić, czego użyć (materiały) by stworzyć odpowiednie zdjęcie. Ważne również by mieć odpowiedni aparat fotograficzny – najlepiej lustrzankę – tak by podczas wykonywania sesji można było regulować ustawieniami aparatu, na bieżąco wszystkie parametry. Po wszystkim pozostaje nam jedynie, albo aż … obróbka wykonanych zdjęć. Podczas obrabiania fotografii mamy możliwość delikatnego „podrasowania” wyglądu naszych produktów, jednak nie przesadzajmy z tym i przyłóżmy się do jak najlepszego wykonania zdjęć. Nie zakładajmy, że jak „coś pójdzie źle”, to w obróbce się nadrobi.

Podsumowując, chcąc zachęcić klientów do kupowania w naszym e-sklepie, musimy dużą wagę przyłożyć do odpowiedniego przedstawienie. Jeśli chcemy zwrócić uwagę internautów, musimy pamiętać o podstawowych kwestiach, o których wyżej wspomniałem. Dbając o odpowiednie zdjęcia – najlepiej w dużej ilości i wysokiej rozdzielczości – zyskamy zaufanie naszych klientów.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.