Narzędzia i programy dla e-commerce – zestaw ponad 60 aplikacji dla e-sklepów

Narzędzia, które pozwolą rosnąć Twojemu e-sklepowi

Nieważne, czy sprzedajesz książki, buty czy sprzęt sportowy – na sukces Twojego e-sklepu ma wpływ nie tylko dobry produkt. Pierwszy krok to zostać zauważonym i wybranym spośród konkurencji – aby tak sie stało potrzebujesz ciekawej promocji i dobrego pozycjonowania. Następnie powinieneś zatroszczyć się o to, by zakupy były dla klienta przyjemnością – tutaj kluczową rolę odgrywa oprawa graficzna sklepu, instynktowna nawigacja oraz płynne działanie i bezawaryjność strony. Wreszcie, klient powinien móc w prosty sposób zapłacić i szybko zostać poinformowanym o finalizacji transakcji, a zamówiony produkt otrzymać w terminie i bez komplikacji. Zarządzanie procesem realizacji dziesiątek i setek zamówień wymaga od administratora sklepu sporych nakładów pracy, warto więc korzystać z gotowych rozwiązań, pozwalających tę pracę przyspieszyć
i zautomatyzować. Oto 64 przydatne narzędzia, które pomogą usprawnić działanie każdej firmy zajmującej sie e-handlem.

Platformy

Redcart jest platformą oferującą przyjazny start – do założenia nowego sklepu wystarczą zaledwie pomysł na nazwę, kontaktowy email i telefon. Dodatkowo, po utworzeniu nowego sklepu mamy 14 dni na jego darmowe przetestowanie. Platforma udostępnia oprogramowanie zgodnie z modelem SaaS – aplikację sklepu „wynajmujemy”, opłacając miesięczny abonament w formie jednego z 3 pakietów, których cena waha sie od 50 do 125zł miesięcznie. Sklep jest zintegrowany z serwisami Allegro, eBay oraz Świstak i kilkunastoma systemami płatności, może posiadać do 10 administratorów oraz asortyment liczący do 50000 produktów. W ramach każdego z pakietów dostępne są bezpłatne szablony graficzne, które można modyfikować samodzielnie w oparciu o HTML i CSS.

Shoper, podobnie jak Redcart, udostępnia oprogramowanie sklepu w formie abonamentowej – dostępne są 3 pakiety, w cenie od 66 do 125zł miesięcznie. Powstały sklep jest zintegrowany między innymi z Allegro, z Ceneo i podobnymi porównywarkami cen, a także kilkoma systemami płatności. Oprócz możliwości tworzenia własnych stylów z użyciem HTML, CSS i JavaScript, platforma oferuje bogatą bazę gotowych szablonów, które można łatwo modyfikować nie korzystając z narzędzi programistycznych. Graficzną kompozycję sklepu możemy wyklikać sobie z poziomu panelu administracyjnego. Układ sklepu automatycznie dopasowuje się do warunków wyświetlania przy użyciu urządzeń mobilnych. Platforma współpracuje z Facebookiem, umożliwiając dodawanie polubień i komentarzy przez użytkowników serwisu oraz pozwalając tworzyć ciekawe akcje promocyjne dla fanów naszego sklepu.

Cstore oprócz wynajmu oprogramowania, oferuje zakup bezterminowej licencji pod konkretny sklep. Cena licencji dla jednego sklepu obejmuje pełną wersję oprogramowania oraz pakiety gwarancyjny
i hostingowy na pierwsze 3 miesiące, z możliwością ich odpłatnego przedłużenia. W wersji Saas oprogramowanie wynajmiemy za 150zł miesięcznie. Platforma jest zintegrowana z Allegro, a także umożliwia korzystanie z systemów płatności i systemów ratalnych takich jak Raty Lukas/Raty Credit Agricole, Raty Sygma, E-Raty ( dawniej Raty Żagiel ), PlatformaRatalna.pl czy FerBuy.pl.

PrestaShop to oprogramowanie open source (darmowe), pozwalające na ograniczenie kosztów związanych z posiadaniem sklepu internetowego do opłat za domenę i serwer. Z założenia platforma umożliwia programistom budowę własnych modułów i nakładek, dzięki czemu zgromadziła wokół siebie prężnie działającą społeczność, oferującą wsparcie techniczne oraz sporą bazę darmowych szablonów i skryptów. Dodatkowe moduły o określonej funkcjonalności można również zakupić od firm specjalizujących się w tworzeniu sklepów internetowych pod PrestaShop. Platforma funkcjonuje w wielu wersjach językowych i współpracuje z polskimi i zagranicznymi systemami aukcyjnymi oraz płatności.

Shoplo to polskie oprogramowanie, które w pakiecie STARTER (jednym z 4 oferowanych) można wypróbować za darmo w trakcie 15-dniowego okresu próbnego. Koszt miesięcznego abonamentu to od 45 do 299zł miesięcznie. Poza najbardziej popularnymi integracjami i dodatkami, Shopplo oferuje przyjazny interfejs panelu administracyjnego, bazę łatwych do zmodyfikowania szablonów graficznych, przystosowujących się do wyświetlania na urządzeniach mobilnych oraz moduł, umożliwiający szybkie przeniesienie na platformę sklepu założonego w PrestaShop.

Magento jest produktem grupy eBay, przeznaczonym dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Podobnie jak PrestaShop jest udostępniany na licencji open source, ale istnieje możliwość nabycia rozszerzonej o szereg modułów oraz priorytetowe wsparcie techniczne płatnej wersji. Pełne wykorzystanie rozbudowanych możliwości oprogramowania wymaga serwera o podwyższonych parametrach oraz pewnej biegłości programistycznej, w związku z czym skrypt jest polecany raczej doświadczonym użytkownikom, celującym w konkretne funkcje zaawansowanego skryptu.

Sky Shop to kolejna platforma udostępniająca oprogramowanie sklepu internetowego w dwóch formach – abonamentu (5 zróżnicowanych pakietów) i bezterminowej licencji, z możliwością skorzystania z 14-dniowego okresu próbnego. Swoich sił w e-handlu możemy spróbować rekordowo niskim kosztem – niezintegrowany z Allegro sklep z asortymentem do 50 artykułów możemy otworzyć już za 20 zł miesięcznie. Od strony wizualnej, interfejs sklepu możemy modyfikować zarówno z poziomu panelu administracyjnego, jak i przy pomocy własnych skryptów. Wszystkie, poza najprostszą, wersje oprogramowania wykorzystują responsywną szatę graficzną, która dopasuje wygląd sklepu do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Aptus Shop jest producentem oprogramowania sklepu internetowego z licencją bezterminową, które oferuje w 2 wersjach: Shop, zawierającej podstawowe funkcje i przeznaczonej do obsługi małych sklepów, oraz Market, odpowiedniej dla sklepów o bardzo dużym asortymencie. Platforma świadczy także odpłatnie usługę hostingu sklepu na swoich serwerach (jeżeli sklep chcemy postawić gdzie indziej, zostaniemy obciążeni przez aptus.pl dodatkową opłatą licencyjną). Możemy także zlecić sztabowi grafików i programistów zaprojektowanie szaty graficznej naszego sklepu. Oprócz typowych integracji z platformami aukcyjnymi czy płatności, powstały sklep współpracuje również z mediami społecznościowymi – Facebookiem i Twitterem, co ułatwia promocję oraz stwarza możliwość interakcji między sprzedawcą a klientem.

ShopGOLD (Oscgold) to oprogramowanie sklepu internetowego autorstwa studia komputerowego Kamelia-Net. Jest udostępniane z bezterminowo ważną licencją w trzech wersjach nie różniących sie zasadniczo funkcjonalnością, których cena (od 399 do 569zł) jest uzależniona od tego, czy potrzebujemy serwera i domeny oraz jak długotrwałego wsparcia technicznego oczekujemy. Najtańsza wersja oprogramowania umożliwia założenie jednego sklepu, pozostałe – 3 sklepów. Żadna z wersji nie wprowadza ograniczeń produktów, które możemy mieć w asortymencie. Sklep posiada responsywną szatę graficzną, edytowalną z poziomu panelu administracyjnego i ma wbudowane najpopularniejsze integracje (między innymi Allegro, płatności online, porównywarki). Współpracuje również z mediami społecznościowymi (Facebook, Google+, Nasza Klasa).

Quick Cart jest skryptem grupy OpenSolution, z którego wersji podstawowej możemy korzystać za darmo. Jak zawsze w przypadku oprogramowania open source, kod możemy dowolnie modyfikować oraz wprowadzać do niego własne fragmenty. Mamy też możliwość zakupu rozszerzonej wersji płatnej, która oprócz dodatkowych modułów w cenie uwzględnia również wsparcie techniczne i programistyczne oraz umożliwia tworzenie sklepów z responsywną szatą graficzną. Dla każdej z wersji oprogramowania dostępna jest obszerna dokumentacja, zawierająca miedzy innymi wskazówki dotyczące instalacji sklepu, instrukcję modyfikacji jego wizualnej części (z wykorzystaniem HTML i CSS) oraz szereg porad dla użytkownika.

IAI shop jest rozwiązaniem, udostępnianym w modelu SaaS w dwóch planach abonamentowych: dla małych i średnich (CLOUD) oraz dla dużych (DEDICATED CLOUD) przedsiębiorstw. Oprócz abonamentów, platforma oferuje również 4 plany wdrożeniowe, które obejmują przygotowanie dla profesjonalnej oprawy graficznej naszego sklepu oraz jego konfigurację. Sklep można także skonfigurować samodzielnie, dostosowując do swoich potrzeb jedną z gotowych kompozycji (szablony są dostępne w kilkunastu wersjach, których stylistyka odpowiada konkretnym branżom). Platforma współpracuje miedzy innymi z serwisami Allegro, eBay i Amazon oraz popularnymi systemami płatności.

WooCommerce to darmowa wtyczka platformy publikacyjnej WordPress, pozwalająca na otwarcie sklepu internetowego i zarządzanie nim. Stanowi wygodne rozwiązanie dla użytkowników już korzystających z WordPress, jest łatwa w instalacji, posiada bazę gotowych szablonów graficznych (darmowych i płatnych), a zaawansowanym umożliwia tworzenie i dodawanie własnych skryptów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że z racji na niepolskiego producenta, możemy natknąć sie na nieprzetłumaczone pozycje w panelu administracyjnym sklepu, a integracja z polskimi systemami płatności czy porównywarkami cen będzie wymagała zainstalowania płatnych dodatków.

Ebexo w przeciwieństwie do innych platform działających w modelu SaaS nie ma wielu pakietów abonamentowych. Platforma jako pierwsza w Polsce wprowadziła jedną ofertę, bez limitów na wszystkie parametry i funkcje systemu. Koszt takiego nielimitowanego pakietu to 99zł netto miesięcznie. Platformę można testować bezpłatnie przez 14 dni. Ebexo posiada ponad 100 gotowych do użycia integracji, m.in. jest zintegrowane z Allegro, systemami płatności i popularnymi porównywarkami cen czy różnymi hurtowniami. Platformę wyróżnia również bogate portfolio i wysokiej jakości projekty graficzne.

Płatności

Dotpay jest serwisem, pośredniczącym w transferach pieniężnych pomiędzy sprzedającymi a kupującymi w Internecie. W praktyce, klient zamiast przelewać pieniądze na nasze konto, przelewa je na konto pośrednika, który po zarejestrowaniu wykonania płatności , przypisuje przelaną sumę (obniżoną o prowizję) do odpowiedniego konta w serwisie. Potwierdzenie wpłaty otrzymujemy po zarejestrowaniu jej przez system, co pozwala szybko przystąpić do realizacji zamówienia. Łącznie, serwis obsługuje 45 form płatności: za pośrednictwem kart płatniczych, szybkich transferów, przelewów, voucherów, płatności gotówkowych oraz rat online.

Paybynet to usługa bazująca na sesjach rozliczeń międzybankowych Elixir, wykorzystująca schemat automatycznego wypełniania przelewów. Te wykonywane są bezpośrednio z konta kupującego na konto sprzedawcy, bez przepływu przez konto pośrednika. Fizycznie przelew realizowany jest w trakcie najbliższej sesji rozliczeń Elixir, ale wykonywane operacje są monitorowane w trybie ciągłym, zatem potwierdzenie dokonania wpłaty bank przekaże naszemu sklepowi od razu po jej zarejestrowaniu. Dostawca usługi nie pobiera prowizji od każdej wykonanej transakcji – faktura wystawiana jest pod koniec miesiąca.

PayU (dawne Platnosci.pl) to system, skierowany zarówno do właścicieli firm zajmujących sie e-handlem, jak i klientów sklepów internetowych oraz Allegro. Konto PayU pozwala kupującemu na wprowadzenie oraz zapisanie informacji dotyczących preferowanych kanałów płatności. Zapisane ustawienia wykorzystuje do przyspieszenia i uproszczenia procesu zapłaty za zakupy . Jeżeli na koncie zapiszemy numer oraz dane karty płatniczej, należność możemy uregulować poprzez kilka kliknięć, bez potrzeby wypełniania po raz kolejny tego samego formularza. Z punktu widzenia właściciela sklepu internetowego, działanie PayU ma charakter podobny do działania Dotpay – serwis pośredniczy w płatności, a za każdą wykonaną transakcję pobiera prowizję.

Transferuj to serwis pośredniczący w wykonywaniu płatności internetowych. Pozwala na dokonanie płatności 50 metodami, uwzględniając przelewy automatyczne, płatności kartą, z wykorzystaniem kodu QR oraz poprzez premium SMS. Umożliwia także skorzystanie z systemu płatności odroczonych (nasz klient ma 14 dni na opłacenie zamówienia) oraz rat online. Nadaje sie do integracji z większością platform sklepowych. Na stronie internetowej platformy dostępne jest ponad pięćdziesiąt gotowych skryptów, pozwalających na szybkie uruchomienie płatności przez Transferuj w swoim sklepie.

Przelewy24, podobnie jak Transferuj czy Dotpay, pośredniczy w internetowych transferach pieniężnych, pobierając prowizję od każdej przeprowadzonej transakcji. Obsługuje przelewy, wykonywane z ponad 30 banków, płatności mobilne (premium SMS), karty płatnicze, e-raty i płatności odroczone oraz współpracuje z międzynarodowymi systemami płatniczymi typu PayPal. Oprócz dokumentacji instalacyjnej, serwis udostępnia kilkanaście gotowych modułów, służących do implementacji systemu przelewy24 w sklepach na licencji open source.

CRM

Edrone to narzędzie służące do utrzymywania relacji z raz już pozyskanymi klientami. Oprogramowanie tworzy profil indywidualnego użytkownika sklepu i jego zakupowych preferencji, wykorzystując w tym celu adres email, który użytkownik wykorzystał podczas zakupów oraz informacje, zamieszczane przez niego na przykład na Facebooku czy zgromadzone w cookies. Na podstawie zebranych danych oraz historii sklepowej aktywności klienta, aplikacja generuje spersonalizowane wiadomości, alerty i zaproszenia do wzięcia udziału w promocjach. Oprogramowanie jest udostępniane w modelu SaaS w 4 planach abonamentowych. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu abonamentu możemy skorzystać z 2-miesięcznego okresu próbnego.

miniCRM to webowa aplikacja CRM, umożliwiająca dostęp do danych klientów, tworzenie notatek, rozdział obowiązków i przekazywanie informacji między pracownikami przedsiębiorstwa z poziomu przeglądarki. Oprogramowanie jest dostępne w 4 planach abonamentowych, dostosowanych do potrzeb różnej wielkości firm, posiada również wersję testową z ograniczoną liczbą użytkowników, kontaktów i interesów, która jest dostępna za darmo, bez limitu czasowego. Gdyby mimo prostoty i przejrzystości aplikacji pojawiły sie problemy z jej obsługą, możemy skorzystać z obszernego działu pomoc, zawierającego opatrzone screenshotami, przyjazne laikowi instrukcje.

Firmao jest kompleksowym narzędziem do zarządzania przedsiębiorstwem, którego zakres funkcjonalności obejmuje moduł CRM, odpowiadający za zarządzanie relacją z klientami, moduł ewidencji czasu pracy, mogący służyć także do zarządzania zadaniami i projektami, moduł ewidencji środków trwałych, służący kontroli zasobów oraz ewidencji usterek i napraw, a także moduł do fakturowania online. Obsługa oprogramowania odbywa sie z poziomu przeglądarki. Producent udostępnia 14-dniową wersje testową. Po upływie jej ważności możemy skorzystać z wersji o ograniczonej funkcjonalności, dostępnej za darmo, lub wykupić dostęp w ramach jednego z 3 planów abonamentowych.

CRMvision to oprogramowanie CRM, dostępne online w module SaaS lub z bezterminową licencją, do instalacji na własnym serwerze. Możemy również skorzystać z internetowej wersji demo. W skład systemu wchodzi komplet narzędzi, pozwalających uporządkować i zautomatyzować wszystkie aspekty naszej firmowej działalności, od zarządzania grupami kontrahentów, przez planowanie, rozdzielanie i kontrolę realizowanych zadań, po zarządzanie stanem magazynu, tworzenie raportów i fakturowanie. Oprogramowanie jest zsynchronizowane z klientami poczty elektronicznej takimi jak Outlook, Outlook Express, Windows Live oraz Thunderbird, posiada funkcję generowania automatycznych powiadomień SMS, a także integracji z telefonią (okno z zapisanymi w bazie danymi rozmówcy otwiera się automatycznie przy zainicjowaniu lub odbiorze połączenia).

OkayCRM jest narzędziem, którego działanie skoncentrowane jest na zarządzaniu relacjami
z klientami. Umożliwia utworzenie swego rodzaju akt kontrahenta, zawierających historię jego kontaktów z naszym przedsiębiorstwem oraz bazę wszelkich interesujących nas informacji. Pozwala też na klasyfikację klientów ze względu na określone parametry oraz usprawnia kontakt z nimi, umożliwiając korzystanie z e-mailingów i komunikacji seryjnej. Oprogramowanie możemy wykorzystać również do zarządzania firmowym terminarzem i korespondencją oraz rozdziału i monitorowania zadań, do których dostęp możemy wcześniej dowolnie zdefiniować. Aplikacja współpracuje z kilkoma wiodącymi systemami do zarządzania przedsiębiorstwem. Jest dostępna z bezterminową licencją i posiada udostępnioną na stronie producenta wersję demo.

Logistyka

Furgonetka to serwis za pomocą którego możemy nadać przesyłkę kurierską w obrębie Polski i za granicę. Dostawę zlecamy jednej z 7 firm kurierskich, realizujących przesyłki krajowe lub jednej z 4 firm, obsługujących przesyłki zagraniczne. Oferty poszczególnych przewoźników są zestawione w formie jednego kalkulatora, co ułatwia szybkie wyłowienie najkorzystniejszej dla nas opcji. Kalkulator jest wyposażony w system filtrowania, umożliwiający szybkie znalezienie przewoźnika, który podejmie sie dostawy niestandardowej przesyłki lub zgodzi się doręczyć ją w sobotę. Jeżeli prowadzimy sklep w platformie PrestaShop lub Shoplo, przesyłkę możemy nadać bezpośrednio z panelu administracyjnego sklepu. Za wszystkie nadane przez nas za pośrednictwem serwisu przesyłki Furgonetka może wystawić jedną zbiorczą fakturę, którą otrzymamy pod koniec miesiąca.

InPost jest jednym z konkurentów Poczty Polskiej. Realizuje większość standardowych usług dostępnych na poczcie, ale najbardziej znany jest prawdopodobnie z bycia właścicielem oraz operatorem sieci Paczkomatów. Usługa Paczkomaty została przez InPost dostosowana do potrzeb e-commerce – z działu dokumentacji możemy pobrać zestaw funkcji (API), ułatwiających programiście bezpośrednie zintegrowanie usługi z naszym sklepem internetowym oraz gotowe wtyczki dla niektórych platform sklepowych. Paczki możemy także nadawać korzystając z serwisu Sheepla lub z przygotowanej przez InPost aplikacji Menadżer Paczek.

Sendit to platforma wysyłkowa grupy Allegro. Działa na podobnej zasadzie jak Furgonetka – pośredniczy w nadawaniu przesyłek kurierskich, nadzoruje prawidłowy przebieg dostawy oraz oferuje możliwość rozliczenia się z kosztów wszystkich przesyłek w formie miesięcznej zbiorczej faktury. Zamówienia zlecone za pośrednictwem Sendit są realizowane przez 3 firmy kurierskie na terenie krajów Unii Europejskiej. Jako narzędzie grupy Allegro, Sendit posiada doskonałą integracje z serwisem – kuriera możemy zamówić z poziomu zakładki „Moja sprzedaż”.

Monitoring

Brand24 jest serwisem, umożliwiającym śledzenie w Internecie stanu opinii o naszej marce. Narzędzie monitoruje wpisy w mediach społecznościowych typu Facebook czy Twitter, hasła wyszukiwania w przeglądarkach, a także posty i komentarze zamieszczane na wszelkiego rodzaju forach i serwisach. Treści są analizowane pod kątem nacechowania emocjonalnego, a my jesteśmy alarmowani za każdym razem, kiedy pojawią sie negatywne opinie. Dzięki alertom, dostarczanym przez aplikację w formie emaili, jesteśmy w stanie szybko i celnie zareagować na podbramkowe sytuacje, wybierając strategię naprawy wizerunku odpowiadającą zagrożeniu. Oprogramowanie jest dostępne w 4 wersjach – ta najbardziej uproszczona tworzy raport o stanie naszej marki dwa razy na dobę, najbardziej zaawansowana oferuje natomiast śledzenie stanu opinii o nas w czasie rzeczywistym.

Sentione, podobnie jak Brand24, służy do monitorowania pojawiających sie w Internecie wypowiedzi, dotyczących konkretnych firm, produktów, osób lub wydarzeń. Aplikacją sterujemy z poziomu przeglądarki, a najprostszy test, sprawdzający jej funkcjonowanie, możemy wykonać nawet bez rejestracji w serwisie, wpisując żądana frazę w pasku wyszukiwania w górnej części strony. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup licencji, mamy do wyboru 4 pakiety, zróżnicowane ze względu na ilość monitorowanych tematów, rozpiętość czasową analizowanego okresu i szczegółowość generowanych raportów.

Inne

Szpiegomat jest narzędziem monitorującym nieco innego rodzaju – zamiast opinii o marce, śledzi trendy cenowe dotyczące elementów naszego asortymentu i tworzy raporty zestawiające konkurencyjność naszych cen względem cen w sklepach konkurencji. Otrzymywane wyniki są szczegółowe – aplikacja określi, na którym miejscu plasujemy się pod względem wysokości ceny, za którą oferujemy dany produkt oraz kto (i za ile) sprzedaje go najtaniej bądź najdrożej. Pozyskane dane prezentowane są w przystępnej, bogatej w wykresy formie.

Platformy aukcyjne

Allegro jest najstarszą i najpopularniejszą platformą aukcyjną w Polsce. Z chwilą założenia konta w serwisie stajemy się jednocześnie potencjalnym sprzedawcą i klientem – nawet jeżeli zarejestrowaliśmy się tylko po to, żeby kupić koszulkę, grę lub kurtkę, w dowolnym momencie możemy wystawić na sprzedaż własny, nowy lub używany, produkt. Konto na Allegro, choćby ze względu na liczbę zarejestrowanych użytkowników, stanowi świetne wsparcie i doskonałą formę promocji każdego polskiego sklepu internetowego. Dowodów na popularność Allegro nie trzeba szukać daleko – z serwisem zintegrowana jest każda z opisanych w tym artykule platform sklepowych.

Świstak to nieco młodszy polski serwis aukcyjny, z którym zintegrowane jest wiele rodzimych platform sklepowych. W odróżnieniu od Allegro, Świstak nie daje możliwości sprzedaży w formie licytacji z ustaloną ceną minimalną i terminem zakończenia aukcji – klient może dokonać zakupu produktu po cenie dedykowanej („Kup teraz”) lub, za zgodą sprzedawcy, negocjować warunki, wybierając opcję „Zaproponuj cenę”. Po dokonaniu zakupu, klient wystawia niezależną ocenę za trzy aspekty przeprowadzonej transakcji : Logistykę, Transport oraz Jakość Obsługi.

ebay, obecny na polskim rynku od 2005 roku, jest największą platformą aukcyjną na świecie. Serwis ma globalny zasięg – lokalne serwisy ebay są dostępne w większości krajów Europy Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i w niektórych krajach azjatyckich. W krajach bez lokalnych serwisów widoczna jest zoptymalizowana wersja EBay.com. Posiadanie konta w ebay.pl umożliwia prowadzenie sprzedaży za granicą. Finansowej obsługi takich transakcji dokonuje zakupiony przez eBay w 2002 roku serwis PayPal.

Analiza

Manubia pozwala na rzetelną ocenę aktywności profilu naszego sklepu na Allegro. Aplikacja, analizując działalność sklepu w okresie od 3 miesięcy do 3 lat wstecz, przygotowuje zestawienia, z których odczytamy między innymi, jaką ilość konkretnych produktów udało nam sie sprzedać w danym okresie czasu i ile na tym zarobiliśmy. Wyodrębni także produkty, których sprzedaż była dla nas najbardziej opłacalna i porówna wyniki z trendami u konkurencji. Miesięczny koszt użytkowania oprogramowania wynosi, w zależności od wybranego pakietu, od 49 do 249zł.

Google Analytics jest darmowym, ale potężnym narzędziem, dostarczającym informacji o tym, kto generuje ruch na naszej stronie internetowej, jak się na niej znalazł i ile czasu na niej spędził, a także jakiej informacji, produktu lub usługi poszukiwał. Umożliwia ocenę jakości zamieszczanych przez nas na stronie treści oraz pomaga w zaplanowaniu efektywnej kampanii promocyjnej, skoncentrowanej na kanałach, przez które trafia do nas najwięcej wartościowych użytkowników. Narzędzie można zintegrować ze swoim sklepem internetowym, wykorzystując skrypt, udostępniany przez Google po utworzeniu konta w witrynie Google Analytics.

SEO/SEM

Semstorm umożliwia nam sprawdzenie, jakie słowa kluczowe pojawiają się najczęściej w wyszukiwarkach użytkowników Internetu i na jakie strony prowadzą ich wyszukiwane frazy. Jesteśmy także w stanie monitorować, w odpowiedzi na jakie słowa kluczowe potencjalni klienci trafiają na nasz serwis w określonym czasie. Wiedza ta pomaga w udoskonaleniu swojej strategii marketingowej (możemy na bieżąco obserwować postępy), umożliwia podpatrywanie działań promocyjnych konkurencji i wychwytywanie ewentualnych niedociągnięć we własnej kampanii oraz ułatwia szybką reakcję na nowe trendy.

WPSEO to narzędzie, służące do zbiorczego zarządzania domenami , stanowiącymi zaplecze naszej strony internetowej. Z jednego panelu administracyjnego możemy zamieszczać treści na setkach stron internetowych, kontrolować ich wizualne kompozycje czy zarządzać zamieszczanymi komentarzami. Platforma pozwala także na zautomatyzowanie aktualizacji naszych stron – możemy ustalić harmonogram, według którego przygotowane artykuły czy infografiki będą postowane przez system. Łatwo przeanalizujemy również ruch na naszych domenach, dzięki generowanym przez narzędzie raportom.

Google Adwords Editor to dostępna za darmo aplikacja Google, przeznaczona do zarządzania kampaniami Google Adwords. AdWords jest systemem reklamowym, polegającym na wyświetlaniu linków sponsorowanych na określonych stronach internetowych lub w wyszukiwarce, w reakcji na określone słowa kluczowe. Przy pomocy Edytora możemy sprawnie zarządzać wieloma kampaniami reklamowymi stosując funkcję edycji zbiorczej. Aby wprowadzać modyfikacje w istniejących kampaniach nie musimy być zalogowani na koncie AdWords – zmiany wykonane offline możemy zsynchronizować z danymi zapisanymi na koncie po zakończonej pracy.

Narzędzie do planowania słów kluczowych Google Adwords pomoże nam w dopasowaniu słów kluczowych, zastosowanych w kampanii Adwords tak, żeby zmaksymalizować nasz Wynik Jakości. Innymi słowy – narzędzie zaproponuje nam słowa kluczowe, które z dużym prawdopodobieństwem wprowadzą do wyszukiwarki użytkownicy, zainteresowani naszą branżą lub produktem, co podnosi szanse na ich zainteresowanie wyświetloną reklamą. Z planera słów kluczowych możemy korzystać bezpłatnie, po zalogowaniu na naszym koncie Google Adwords.

Webpozycja to portal, umożliwiający monitorowanie pozycji naszej strony w wyszukiwarce Google. Z doświadczenia wiemy, że mało kto, poza najbardziej dociekliwymi szperaczami, zwraca uwagę na wyniki wyszukiwania znajdujące się dalej niż na pierwszej stronie. Webpozycja pomoże nam utrzymać się wysoko, śledząc naszą pozycję na liście wyszukiwania w odpowiedzi na dane frazy i pozwalając tym samym kontrolować skuteczność pozycjonowania naszej strony. Po założeniu i opłaceniu konta w serwisie możemy monitorować wyniki wyszukiwania dla naszej domeny, uzyskiwane przy użyciu do 500 różnych fraz.

Seo-Stat oprócz sprawdzania pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania Google, pozwala na monitorowanie także innych wyszukiwarek, takich jak Yahoo, Bing, Onet czy Sezam. System jest dobrym rozwiązaniem jeżeli naszą ofertę kierujemy także do zagranicznych klientów, ponieważ kontroluje wyniki, które uzyskujemy również w zagranicznych (na przykad niemieckiej i angielskiej) wersji Google oraz w Google.com. Narzędzie jest dostępne w dwóch formach, przeglądarkowej, oraz stacjonarnej (Seo-Stat Mini), do pobrania i zainstalowania na swoim komputerze w wariancie bezpłatnym lub Premium.

Seoptimer to darmowe narzędzie do przeprowadzania audytu SEO, czyli analizy budowy strony pod kątem możliwości jej optymalnego pozycjonowania. Możemy zainstalować je jako wtyczkę w naszej przeglądarce internetowej (dostępne wersje dla Chrome, Firefoxa i Opery) lub skorzystać z wersji online. Po kilkunastu sekundach od wpisania adresu naszej strony w polu wyszukiwania, otrzymamy raport, zestawiający wybrane właściwości strony, wskazujący jej słabe punkty i zawierający podpowiedzi, jak poprawić niezoptymalizowane elementy. Wygenerowany raport możemy bezpłatnie pobrać w formacie PDF.

SEOquake jest rozbudowaną wtyczką do przeglądarek internetowych, dostępną w wersji stabilnej dla Firefoxa i Chrome, a w wersjach beta także dla Opery oraz Safari. Posiada kilka przydatnych
funkcji. Podobnie jak Seoptimer, umożliwia przeprowadzenie audytu SEO i wygenerowanie raportu, dotyczącego stopnia zoptymalizowania naszej strony pod kątem pozycjonowania. Może być także wykorzystywana do badania konkurencyjności frazy, czyli oceny opłacalności użycia danych słów kluczowych przy pozycjonowaniu.

Social media

NapoleonCat jest doskonałym udogodnieniem dla wszystkich, którzy zdecydowali się na promocję swojej gospodarczej czy artystycznej działalności w mediach społecznościowych i posiadają konta w kilku różnych serwisach. Przy pomocy jednego panelu administracyjnego możemy zarządzać naszymi profilami na Facebooku, Google+, Twitterze, Instagramie oraz kanałem na Youtube, co umożliwia nam kontrolowanie ich lepiej i dokładniej. Wbudowane moduły analityczne pozwolą nam również ocenić opłacalność poszczególnych platform społecznościowych jako kanałów promocji oraz monitorować strategię marketingową konkurencji.

Facebook Power Editor to zaawansowane narzędzie, opracowane przez Facebooka w odpowiedzi na potrzeby korzystających z platformy profesjonalnych reklamodawców. Podobnie jak standardowy Menadżer Reklamy, pozwala na promocję produktu lub usługi wśród użytkowników, należących do zdefiniowanej wcześniej docelowej grupy odbiorców. Od mniej rozbudowanego odpowiednika odróżnia go szereg funkcji, mających na celu ułatwienie zarządzania wieloma kampaniami przy użyciu kilku kont reklamowych oraz tworzenia, edycji i optymalizacji dużej liczby reklam.

Sotrender jest serwisem, oferującym pomoc w doborze strategii promowania naszego przedsiębiorstwa na Facebooku. Narzędzie przeanalizuje efektywność naszych kampanii i w oparciu o wyciągnięte wnioski zaproponuje nam dalszy kierunek działań. Wskaże także najodpowiedniejsze dla nas formy reklamy, uwzględniając skalę i charakter naszej działalności i pozwoli także przeanalizować profile konkurencji. Sotrender posiada również szereg funkcji, usprawniających monitorowanie aktywności na naszym facebookowym koncie, oraz umożliwia zautomatyzowanie procesu dodawania na nasz profil nowych treści.

Mailing

Freshmail służy do tworzenia i obsługi mailngów oraz newsletterów. Posiada czytelny, łatwy w obsłudze interfejs, wyposażony w gotowe układy kompozycyjne, dzięki którym szybko stworzymy estetyczną broszurę, którą możemy przesyłać do naszych subskrybentów, wykorzystując posiadane bazy adresów. Z narzędzia możemy korzystać za darmo – wówczas możemy rozesłać miesięcznie 2000 wiadomości, a baza adresów, które mamy do dyspozycji, może zawierać do 500 pozycji. Korzystając z płatnej wersji, możemy zdecydować sie na stałą opłatę abonamentową, uzależnioną od ilości odbiorców (liczba samych wiadomości może być nieograniczona), albo płacić za ilość przesłanych miesięcznie wiadomości.

Getresponse to platforma, wspomagająca prowadzenie emailowych kampanii marketingowych. Obsługuje klientów z całego świata i jest obecnie dostępna w 6 wersjach językowych. Podobnie jak Freshmail, posiada funkcję tworzenia newsletterów na podstawie gotowych szablonów graficznych oraz rozsyłania ich mailowo do określonych odbiorców. Ma również funkcję wysyłki powiązanych tematycznie wiadomości według ustalonego wcześniej harmonogramu („follow up”), a także opcję dynamicznego zarządzania treścią naszych reklam, dzięki czemu przygotowana kompozycja graficzna zostanie uzupełniona informacjami dopasowanymi do profilu naszego odbiorcy.

MailChimp mimo, że nie posiada polskiej wersji językowej, jest rozwiązaniem mailingowym wartym przemyślenia – chociażby ze względu na duże możliwości darmowej wersji, która umożliwia przesłanie miesięcznie 12000 wiadomości do nawet 2000 odbiorców . Narzędzie posiada moduł do projektowania i wysyłania wiadomości reklamowych, moduł analityczny, służący do tworzenia statystyk, dotyczących skuteczności przygotowanych przez nas reklam oraz moduł umożliwiający tworzenie kartoteki, służącej do przechowywania informacji o każdym z naszych indywidualnych odbiorców.

PR

Prowly jest narzędziem ułatwiającym pracę osobom, odpowiedzialnym w swoich organizacjach za współpracę z mediami. Aplikacja pozwala na usprawnienie komunikacji pomiędzy PRowcami a dziennikarzami, między innymi poprzez uporządkowanie bazy posiadanych kontaktów. Kontakty możemy skutecznie dzielić na grupy, tagując wybrane profile przy użyciu konkretnych słów kluczowych oraz przyporządkowując kontaktom konkretne specjalizacje. Narzędzie spełnia także rolę biura prasowego oraz informacji prasowej.

Content Marketing

WhitePress to serwis content markietingowy, który pomoże nam promować nasze przedsiębiorstwo przy użyciu artykułów sponsorowanych. Platforma zatrudnia specjalistów, którzy wyszukają dla nas blogi, strony internetowe i portale, powiązane tematycznie z zakresem naszej działalności i popularne pośród użytkowników z naszej grupy docelowej, oraz pomogą w zamieszczeniu na nich artykułów, otwarcie lub dyskretnie promujących naszą markę lub produkt. Jeżeli nie chcemy przygotowywać artykułów sami, możemy skorzystać z usług dziennikarzy i copywriterów, którzy stworzą dla nas teksty o wybranej formie, profilu i przeznaczeniu. Za pośrednictwem serwisu możemy również pozyskać reklamodawców na swoją stronę internetową lub boga.

NextContent to platforma content marketingowa spółki LeadBullet. Podobnie jak WhitePress, jest pośrednikiem pomiędzy reklamodawcami a wydawcami w procesie sprzedaży i kupna artykułów sponsorowanych. Jako reklamodawca, możemy tu znaleźć ciekawe branżowe serwisy do publikacji naszych linków, oraz zlecić profesjonalistom przygotowanie dla nas wartościowych z marketingowego punktu widzenia tekstów. Jako wydawca, możemy łatwo pozyskać reklamodawców, którzy zapłacą nam za publikację treści w naszym serwisie, rejestrując swoją stronę w bazie pod odpowiadającą naszej działalności kategorią.

Pay with a Tweet oferuje bardzo ciekawą metodę tworzenia szumu wokół naszego produktu. Nasz produkt, przykładowo artykuł, film czy utwór muzyczny, udostępniamy do pobrania prawie za darmo – w zamian zainteresowani muszą podzielić się informacją o pobranej treści ze współużytkownikami serwisów społecznościowych, z których korzystają, np. Twittera lub Facebooka. Pay with a Tweet możemy zainstalować jako wtyczkę do WordPress, a jeżeli nie korzystamy z platformy, pracować z poziomu panelu na stronie internetowej narzędzia. Aplikacja posiada wersję bezpłatną, pozwalającą na jednoczesne prowadzenie 2 kampanii, oraz 2 wersje komercyjne.

Digg Digg to kolejna użyteczna wtyczka do WordPress . Po jej zainstalowaniu uzyskamy możliwość dodawania do naszych blogowych wpisów przycisków, które umożliwią naszym fanom szybkie udostępnienie naszych artykułów i grafiki w ulubionych portalach społecznościowych. Układ i rodzaj przycisków, a także ich wersję językową możemy dostosowywać do naszych potrzeb. Wtyczka współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi platformami społecznosciowymi (m.in. Facebook, Twitter, Google+, Reddit, Linkedin, Pintrest i Tumblr).

Fakturowanie

fakturownia to aplikacja online, która pomoże usprawnić zarządzanie przepływem środków finansowych naszego przedsiębiorstwa (lub przedsiębiorstw – aplikacja umożliwia jednoczesną obsługę kilku firm). Faktury możemy wystawiać w różnych walutach i językach, jednorazowo lub cyklicznie, a przygotowane dokumenty od razu przesyłać klientowi w formie wiadomości email lub w PDF. Narzędzie jest zintegrowane z systemami płatności takimi jak PayU, Paylap, dotpay i przelewy24, dzięki czemu po otrzymaniu faktury nasi klienci mogą w wygodny sposób od razu uregulować należność.

ifirma jest serwisem, oferującym 3 funkcjonalne człony- fakturowania, księgowania i pełnej obsługi księgowości. Z funkcji fakturowania online możemy skorzystać za darmo, samodzielnie wystawiając faktury. Aplikacja jest wyposażona w gotowe szablony, które możemy wykorzystać przy tworzeniu własnych dokumentów. Przygotowuje także raporty i analizy naszej działalności, które możemy bezpłatnie przeglądać. Płatny pakiet Księgowość internetowa daje nam dostęp do narzędzi, niezbędnych naszemu księgowemu w jego codziennej pracy. Jeżeli nie posiadamy własnego księgowego, poprzez wybór pakietu Biuro Rachunkowe możemy zlecić pełną obsługę naszej księgowości i reprezentowanie nas przed ZUS i US serwisowi ifirma .

Wapro to grupa rozwiązań informatycznych autorstwa Asseco BS, przeznaczonych dla różnej wielkości przedsiębiorstw. Każda z wersji systemu jest pakietem oddzielnych aplikacji, mających wspomóc proces efektywnego zarządzania naszą firmą. W skład oprogramowania znajdującego się w poszczególnych pakietach, wchodzą aplikacje służące do fakturowania (WF-Fakturka), prowadzenia księgowości (WF-FaKir), księgi podatkowej (WF-KaPeR) i kadr (WF-GANG), kontroli stanu magazynu (WF-Mag), ewidencji środków trwałych i obsługiwanych inwestycji (WF-bEST), zarządzania relacji z klientami (WF-CRM) oraz sporządzania różnego rodzaju analiz (WF-Analizy).

Zarządzanie magazynem

Comarch ERP e-sklep jest narzędziem, umożliwiającym założenie w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego oraz bezpośrednią kontrolę nad różnymi aspektami jego działalności. Aplikacja sklepu jest zintegrowana z systemem Comarch ERP, służącym do planowania zasobów przedsiębiorstwa, który możemy wykorzystywać do kontroli naszych stanów magazynowych, zarządzania realizacją zleceń oraz informowania klientów o statusie ich zamówienia. Producent aplikacji daje nam możliwość wyboru pomiędzy zakupem stacjonarnej licencji a korzystaniem z oprogramowania w chmurze.

Asystent Firma, autorstwa Naomisoft, to aplikacja, służąca do kierowania oraz kontroli nad działaniami naszego przedsiębiorstwa. Zawiera moduły, pozwalające na wykonywanie operacji w zakresie przechowywania i przetwarzania danych klientów, zarządzania korespondencją, przygotowywania dokumentów (w tym faktur), rozdzielania zadań i monitorowania stanu ich realizacji, kontroli sprzedaży i zakupów oraz generowania raportów. Mamy także możliwość (za dodatkową opłatą) otwarcia zintegrowanego z naszą dotychczasową działalnością sklepu internetowego. Oprogramowanie pozwala również na zarządzanie magazynem – już w najmniej rozbudowanej wersji program umożliwia operowanie stanem 3 magazynów, posiada funkcje tworzenia indeksu oraz dokumentów magazynowych, a także kontroluje daty ważności magazynowanych produktów.

Asystent Magazyn to uproszczona wersja Asystent Firma, przeznaczona dla użytkowników, szukających narzędzia konkretnie do zarządzania magazynem. Z programu znikają wszystkie dostępne w Asystent Firma opcje dotyczące sprzedaży i planowania zadań, a także funkcje związane z zarządzaniem e-sklepem. Ze spadkiem ilości funkcji ponad dwukrotnie obniża się jednak także cena oprogramowania, warto więc przemyśleć, do jakich celów będziemy wykorzystywać program i czy zakup okrojonej wersji nie będzie dla nas bardziej korzystny.

Elisoft, obok aplikacji Poligraf oraz Faktury, oferuje oprogramowanie Faktury i Magazyny, przeznaczone do użytku na jednym lub wielu współpracujących stanowiskach. Program pozwala na sprzężenie ze sobą kontroli stanu sprzedaży i przepływu pieniędzy w firmie z kontrolą stanu magazynów. Umożliwia prowadzenie ewidencji stanów magazynowych, wystawianie dokumentów PZ,WZ,PW i RW oraz wykonywanie inwentaryzacji. Dodatkowo, program poinformuje nas, jeżeli któryś z klientów zapisanych w bazie zacznie zalegać z płatnościami.

Faktura Small Business Handel to program przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, który świetnie nadaje się do integracji ze sklepem internetowym na platformie Shoper oraz Quick Cart. Oprócz wystawiania tytułowych faktur w różnych językach i walucie, umożliwia monitorowanie stanu magazynu, tworzenie dokumentów magazynowych oraz przeprowadzanie inwentaryzacji. Pozwala także na analizę prowadzonej sprzedaży ze względu na sprzedane towary i ze względu na obsłużonych klientów oraz umożliwia wyłonienie kontrahentów, którzy w danym okresie czasu zostawili u nas najwięcej pieniędzy i produktów, które przyniosły nam największe bądź najmniejsze zyski.

Ewa Fakturowanie i Magazyn jest aplikacją o funkcjonalności bardzo zbliżonej do opisywanego powyżej Faktura Small Business Handel, także dedykowaną małym i mikro przedsiębiorstwom. Chociaż w podtytule Ewa ma Fakturowanie i Magazyn, bądźmy uważni przy wyborze wersji do zakupu – najtańsza pozwala na fakturowanie, ale nie zawiera opcji obsługi magazynu. Ewa należy do rodziny oprogramowania, w której skład wchodzą także Ala – program do prowadzenia księgowości oraz Aga – aplikacja do obsługi kadr i płac. Pozycje są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu dokumenty wygenerowane w Ewie mogą być szybko wyeksportowane i wykorzystane przy użyciu Ali.

Pakiet Przedsiębiorcy Sprzedaż i Magazyn to kolejna propozycja dla małych i średnich przedsiębiorców, szukających narzędzia do wystawiania dokumentów sprzedażowych i zarządzania magazynem. Program można nabyć z bezterminową licencją, przypisaną do stanowiska. Podobnie jak w przypadku innych programów wchodzących w skład Pakietu Przedsiębiorcy (m.in. Mała Księgowość, Ryczałt, Kreator Pism, Kadry i Płace), przy zakupie większej ilości stanowisk otrzymamy rabat w wysokości od 5 (przy 2 i 3 licencjach) do 20 (przy 10 licencjach) procent wartości oprogramowania.

Smart System to program magazynowy firmy Soft Studio, która, podobnie jak konkurencja, oferuje także szereg aplikacji, obsługujących inne aspekty naszej działalności (Sprzedaż, Raporty, Kasa, Zamówienia, Rabaty i Abonamenty). Posiadając wykupioną licencję, możemy skorzystać z narzędzia w trybie stacjonarnym lub przez Internet. Z jednej licencji można korzystać naraz tylko na jednym komputerze, jednak ponieważ nie jest przypisana do stanowiska, może to być dowolny komputer w naszej sieci. Program posiada ciekawe opcje scalania dokumentów magazynowych i edycji ich stylu, definiowania stanów alarmowych w magazynie według własnych kryteriów oraz opcję montażu i demontażu (możemy zmieniać status elementów naszego asortymentu z produktów pełnowartościowych na części określonych zespołów, które wyceniamy i sprzedajemy razem).

Subiekt, dostępny w wersjach GT oraz nexo, jest systemem do obsługi finansów oraz magazynu, dostosowanym do potrzeb małych i średnich firm. Posiada standardowe opcje ewidencji stanu naszego asortymentu, wykonywania inwentaryzacji oraz generowania i przetwarzania dokumentów magazynowych. Obsługująca finanse przedsiębiorstwa część systemu jest rozbudowana i oferuje więcej niż tylko możliwość fakturowania – przy pomocy Subiekta możemy między innymi obsługiwać nasze rachunki bankowe oraz kasę. Zgromadzone informacje oraz przygotowane dokumenty łatwo wykorzystamy w pracy z oprogramowaniem finansowo-księgowym producenta – Rachmistrz oraz Rewizor.

E-handel rozwija się bardzo dynamicznie – jeszcze kilka lat temu statystyczny Polak sięgał do internetowych sklepów głównie po produkty trudno dostępne. Dzisiaj e-sklepy przyjęły się już właściwie w każdej branży – od spersonalizowanych gadżetów i biżuterię, po artykuły spożywcze z dostawą do domu. Być może nie wszystkie z powyższych rozwiązań okażą się dla Ciebie użyteczne, ale warto być świadomym możliwości, które mogą okazać się przydatne w kolejnych realizowanych przez Ciebie przedsięwzięciach. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, czy wykorzystasz w pełni drzemiący w twoim sklepie potencjał. Powodzenia!

Autorem tekstu jest Michał Bąk – wieloletni praktyk marketingu, od 2008 roku pracował w lub współpracował z warszawskimi agencjami interaktywnymi. Od 2011 roku prowadzi własną działalność gospodarczą oraz doradza przedsiębiorstwom na temat reklamy internetowej. Jego konikiem jest e-commerce i marketing turystyczny. Chcesz nawiązać współpracę napisz: info@majkb.com lub zadzwoń: 695-069-430

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.