Outsourcing w e-commerce

W dzisiejszym artykule skupię się na tzw. outsourcingu w e-commerce. Opowiem czym jest i jakie ma znaczenie w handlu w Internecie. Dlaczego jest tak ważny i potrzebny.

Outsourcing ( z  języka angielskiego – outside-resource-using) jest to korzystanie w danej działalności biznesowej z zasobów zewnętrznych, czyli „po naszemu” – przenoszenie części naszej działalności na zewnętrzny podmiot. W zakresie opisywanego outsourcingu przedsiębiorstwo zleca realizację określonych swoich procesów zewnętrznej firmie, specjalizującej się w danym zakresie. Wówczas określane są wspólne cele, jakie powinny być uzyskane przez daną zewnętrzną firmę, z tym że bez określania sposobu wykonywania zadań. Dla dobra firmy powinno się „outsourcować” specjalistyczne procesy, które są w ramach naszej działalności. Przede wszystkim outsourcing zmienia strukturę organizacyjną oraz funkcjonowanie procesów zachodzących w firmie. Dzięki niemu mamy możliwość skoncentrowania się na działalności dla nas kluczowej, która odgrywa główną rolę w batalii o nasz sukces i pozycję na rynku. Outsourcing, choć może nie bezpośrednio, ale pośrednio może wpłynąć pozytywnie na zwiększenie skuteczności i efektywności prowadzonej przez nasze przedsiębiorstwo działalności. Najczęściej outsourcingowanymi procesami są: obsługa prawna, obsługa IT, a także księgowość i rachunkowość. W zależności od potrzeb i oczekiwań stron, outsourcing może mieć formę częściową lub całkowitą.

Outsourcing w handlu zaleca się przedsiębiorstwom, które w swojej strukturze nie mają odrębnych działów np. obsługi prawnej, a z uwagi na budżet nie mogą sobie na to pozwolić. Dużo tańszym rozwiązaniem jest właśnie outsourcing i zlecenie tych konkretnych działań podmiotowi trzeciemu.

Outsourcing marketingowy zalecany jest firmom, którym ograniczone środki finansowe i wizja przedsiębiorstwa nie pozwalają na tworzenie odrębnego działu marketingu w ramach struktury organizacyjnej, ale również tym, które oczekują wsparcia dla swojego działu marketingu czy działu sprzedaży.

Przenosząc niniejszy opisywany outsourcing do e-commerce należy zauważyć, że prowadzenie sklepu w Internecie nie ogranicza się tylko do doprowadzenia przez klienta do umieszczenia danego produktu w koszyku. To tylko początek „łańcucha” procesów toczących się wokół. Należy pamiętać m.in. o fiskalizacji sprzedaży, logistyce, czy obsłudze klienta (również po zakupie). W obecnych czasach fakt, iż oferowany jest już tzw. pełny outsourcing ww. procesów powoduje, że po rozwiązania e-commerce sięgają przedsiębiorstwa, które do tej pory nie były w stanie sobie na to pozwolić.

Musimy wiedzieć, że wcale nie musimy się na wszystkim znać. Na tych wszystkich procesach. Prawda jest taka, że są tacy ludzie, jednakże jeśli zajmujemy się wszystkim, to żadna dziedzina naszej działalności nie „dostaje” naszej uwagi i czasu w 100%, a może tak by właśnie należało? Warto zainwestować w outsourcing, by skupić się na najważniejszej dla nas dziedzinie. Byśmy nie zajmowali się np. logistyką, a mogli zająć się tym co wychodzi nam najlepiej, bądź do czego mamy kwalifikacje np. udoskonalaniem funkcjonalności naszego e-sklepu.

Podsumowując, musimy się zastanowić, czy warto byłoby zainwestować w outsourcing. Czy mimo początkowego nakładu pieniędzy na zewnętrzny podmiot, nie przyniosłoby to długotrwałej poprawy? Po lekturze dzisiejszego artykułu musimy pamiętać o korzyściach, jakie daje nam outsourcing, czyli: niższe koszty w porównaniu do stworzenia odrębnego działu i zatrudnienia dodatkowych pracowników, współpraca z wykwalifikowanymi i doświadczonymi specjalistami, zwiększenie efektywności działalności, umożliwienie skupienia pracy wszystkich struktur przedsiębiorstwa na głównej działalności oraz usystematyzowanie i usprawnienie procesów w firmie.

Zastanów się więc i podejmij decyzję już dziś.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.