SALESLAB: Historia budowania społeczności [case study]

Kiedy planowaliśmy przeprowadzenie naszej największej, jak dotychczas, zorganizowanej akcji content marketingowej, od samego początku mieliśmy w głowach chęć spisania doświadczeń, spostrzeżeń i efektów.

Przez kolejne 6 tygodni, podczas których przygotowywaliśmy obszerne poradniki dotyczące zwiększania sprzedaży w sklepie internetowym, obawialiśmy się wielu rzeczy – że materiały nie będą czytane, bo albo nie będą przedstawiać odpowiedniej wartości merytorycznej, albo wręcz przeciwnie – będą tak drobiazgowe i rzetelne, że po prostu nudne, a także tego, że choć włożymy w to mnóstwo pracy, na wymierne efekty przyjdzie nam długo czekać.

I choć byliśmy przygotowani na taką ewentualność, marzyło nam się, żeby osiągnąć nasze KPI szybko i spektakularnie. Jak wyszło? 

Po kolei….


1. SALESLAB – po co w ogóle?

Spotkaliśmy się z Michałem w wakacje. On, jako eskpert z kilkuletnim doświadczeniem w obrębie ecommerce, poszukiwał sprytnego, szybkopiszącego copy do stworzenia cyklu materiałów aktywizujących społeczność właścicieli sklepów internetowych przed Targami eHandlu w Warszawie.

Impreza miała odbyć się 14. października (piątka wszystkim, którzy wpadli i przepraszamy tych, którzy musieli czekać w kolejce, by pogadać!), postanowiliśmy więc wystartować na 6 tygodni wcześniej. 

Ani Michał, ani ja, nie wiedzieliśmy jeszcze, że teksty będą serią powiązanych artykułów i poradników. Definiując swój cel, nie zastanawialiśmy się jednak, jak ściągnąć 1000 osób na naszą stronę; od samego początku rozkminialiśmy, jak możemy pomóc 1000 osób. Tym, które prowadzą swoje e-biznesy i chciałyby dowiedzieć się o sposobach na promocję.

O sposobach, o których wcześniej nie słyszały, bądź słyszały, ale z powodu rozproszenia dotychczasowych treści, trudno im było się połapać we wszelkiej maści poradnikach. 

Po naszym pierwszym spotkaniu obaj byliśmy, co tu dużo mówić, gotowi na zrobienie czegoś naprawdę zajebistego. Przyjęliśmy, że:

 1. Stworzymy cykl poradników, których nikt do tej pory nie przygotował w takiej formie
 2. Każdy z materiałów będzie liczył co najmniej 30 tysięcy znaków – i albo będzie satysfakcjonująco wyczerpywał temat, albo nie będziemy go w ogóle realizować
 3. Podejmowane tematy wyselekcjonujemy spośród najczęściej poruszanych w rozmowach z klientami, klientami naszych partnerów biznesowych i w mediach społecznościowych
 4. Kolejne teksty będziemy udostępniać najpierw społeczności zbudowanej wokół newslettera – naszego głównego źródła interakcji
 5. W ciągu 6 tygodni spróbujemy dotrzeć do jak największej ilości osób planujących wizytę na Targach eHandlu; dzięki liście będziemy mogli powiadomić właścicieli ecommerce o naszej obecności tam i możliwości podjęcia komercyjnej współpracy (ustaliliśmy, że sukcesem okaże się 150 przeprowadzonych rozmów w ciągu całego dnia Targów)

Kilka długich rozmów na Fejsie dalej, wybraliśmy nazwę cyklu – SALESLAB – przygotowaliśmy plan poszczególnych odcinków i… spotkaliśmy się w realu. 

Okazało się, że choć gwarnie i trochę ciasno, Costa Coffee w Złotych Tarasach zupełnie daje radę. Zapamiętajcie tę lokalizację – w przyszłości stanie się legendarna za sprawą SALESLABu!

 

6 ODCINKÓW – 6 TEMATÓW

Po naszym pierwszym spotkaniu skonkretyzowaliśmy tematy. Chcieliśmy napisać o (linki prowadzą do tekstów docelowych):

 • sposobach na zwiększanie konwersji strony e-sklepu
 • content marketingu w ecommerce
 • email marketingu w ecommerce
 • jak zwiększać zysk poprzez kampanie rabatowe
 • zastosowaniu Facebooka w sprzedaży
 • wychodzeniu z e-sklepem zagranicę

Tworząc plan kolejnych odcinków, przeprowadzałem solidny reaserch, żeby możliwie szczegółowo rozwinąć interesujące nas zagadnienia. W ten sposób powstawały spisy treści, a Michał, dysponując nimi, mógł przygotować listę ekspertów i influencerów z każdego zakresu, których mieliśmy prosić o komentarz w formie krótkiego wywiadu. 

Taki był plan na każdy materiał: najpierw przygotowanie interesujących pytań do specjalistów w danej dziedzinie. Równolegle reaserch i przygotowanie makiety każdego tekstu, w międzyczasie ganianie za komentarzem i sklejanie wszystkiego w całość. 

Start „imprezy” ustaliliśmy na 9. września.

Warto nadmienić, że do tej pory Michał od czasu do czasu prowadził działania content marketingowe, dzięki czemu miał już jakiś ruch na blogu firmy i otrzymywał zapytania ofertowe z leadów wygenerowanych właśnie tym sposobem. Owe działania nie były jednak ściśle zaplanowane, a właśnie to miało być zasadą nadrzędną przy okazji realizacji SALESLABu. 

– Michał, wszystko super, ale co jeżeli stworzymy 6 megaporadników, które może nawet ktoś przeczyta, ale które nie pomogą nam biznesowo? – zapytałem na krótko przed rozpoczęciem akcji.

Ta kwestia, chociaż mieliśmy ją oboje gdzieś z tyłu głowy, nie była poruszana przez większą część planowania kampanii. 

– Nie ma takiej opcji, Daniel. Bo jeżeli to nie zadziała, to nie zadziała NIC – stwierdził Michał (głosem nieznoszącym sprzeciwu).

7. sierpnia – początek

By ze wszystkim wyrobić się w granicach deadline’u, na początku sierpnia przed rozpoczęciem zaczęliśmy „atakować” naszych potencjalnych rozmówców. Co było dla nas lekko zaskakujące, 95% pierwszych „typów” zgodziło się od razu, dzięki czemu zminimalizowaliśmy czas potrzebny do nawiązania relacji do minimum.

Nieocenioną rolę spełnił networking Michała, otwierając nam drzwi do osób, które osobiście najbardziej cenimy pod względem wiedzy na temat ecommerce.

Mamy więc content kalendarz, dogadujemy rozmówców. Najważniejsze na tym etapie było dla nas rozpoczęcie komunikacji o SALESLABie i możliwości zapisu na newsletter. Postanowiliśmy zebrać co najmniej 500 emaili przed wypuszczeniem pierwszego odcinka, więc nieśmiałe statusy zaczęły pojawiać się na Facebooku, zarówno na dedykowanych grupach (E-commerce Polska, E-commerce Poland, SEO/SEM Polska, Content Marketing PL), jak i na prywatnym wallu Michała.

Choć głównym kanałem komunikacji od samego początku był Facebook, to świadomie zrezygnowaliśmy ze stawiania osobnego fanpejdża, wiedząc, że 6 tygodni to zdecydowanie za mało, żeby za jego pomocą ściągać faktyczny ruch. 

W ciągu 4 tygodni prawie osiągnęliśmy nasz target:

Zbierając prawie 400 adresów z samych tylko ogłoszeń na Facebooku uznaliśmy za niezły wynik. Dodatkowo, pojawiło się kilka pozytywnych szerów, co dodało motywacji do zagęszczania ruchów. 

A zbliżał się dzień premiery pierwszego odcinka. 

8-9. września 2015 – pierwszy odcinek

Do późna w nocy (albo wczesnego poranku) redagowałem tekst, wplatając w niego wypowiedzi zaproszonych ekspertów: Pawła Szymoniaka oraz Igora Czajkowskiego z Marketizatora. Materiał stanowić miał klasyczną wyliczankę, dlatego zdecydowałem się na umieszczenie komentarzy gości w pierwszej części wprowadzającej do tematu, po to, by nie mieszać ich słów z kolejnymi pomysłami na optymalizację konwersji. 

Wiedząc, że materiał będzie naprawdę obszerny, ściany tekstu starałem się rozdzielać dużą ilością grafik ilustrujących poruszane tematy. Prócz tego jednak, wypracowałem formułę „#protipów„, czyli zamiast umieszczać klasyczną formę wywiadu z ekspertami, postanowiłem ich słowa osadzić w zrozumiałym kontekście w formie graficznej. Wykorzystałem do tego szablon Canvy, dostosowując kolorystykę i typografię. 

Dzięki temu mój wywód nie musiał być bezpośrednio związany z wypowiedziami Czajkowskiego i Szymoniaka, a jednocześnie nie zmarnowałem praktycznie ani jednego słowa z ich komentarzy. Takie grafiki pomogły również przełamać szpalty tekstu i czyniły cały poradnik znacznie łatwiejszym w odbiorze.

Poranek 9. września, w środę, poświęciliśmy na ostatnie poprawki i sprawdzenie technicznych drobiazgów. Ręce mi drżały. Choć to Michał będzie musiał świecić twarzą za ewentualną porażkę, sam czuję się jak przed maturą – nigdy czegoś podobnego nie robiliśmy. W końcu jednak pada fundamentalne potwierdzenie z klawiatury Bąka: mistrzostwo. 

Wysyłamy.

Ponad 16 godzin spędzonych nad przygotowaniem materiału daje się we znaki, więc po puszczeniu newslettera – idę odespać. Michał w tym czasie atakuje grupy na Facebooku i pisze do znajomych, oznacza w postach i generuje szum. Postanawiam nie sprawdzać statystyk do wieczora, ale nie wytrzymałem dłużej, niż 60 minut.

Okej, spokojnie, w końcu dopiero zaczynamy. W 24 godziny później mamy już ostateczne statystyki z Mailchimpa, z których wynika, że osiągnęliśmy prawie 45% open rate i ponad 25% CTR:

Choć liczby bezwzględne są uroczo niewielkie, warto podkreślić, że tak wysoki poziom zaangażowania przydarzył nam się po raz pierwszy – i (prawie) ostatni. Łatwo to zrozumieć – ludzie klikali z ciekawości, by sprawdzić, co to w ogóle będzie. Wiedzieliśmy, że pierwszy materiał musi być:

 • Łatwy w odbiorze wizualnym
 • Szybkoprzyswajalny
 • Dotykający realnych problemów

Zaciekawienie pierwszej grupy odbiorców na tyle, by została z nami do kolejnego odcinka, było ekscytujące i nieprzewidywalne. Nie mieliśmy żadnego sensownego benchmarka, by wiedzieć, czy poszło nam dobrze, czy nie, dlatego dopiero analiza i porównanie akcji po jej zakończeniu pomogło nam wyciągnąć wnioski – ale o tym za chwilę.

Pierwszy tydzień istnienia artykułu w sieci przyniósł łącznie wszystkiego 550 UU i średni czas na stronie 5:52 min., co było dla nas istotnym sygnałem – jest garstka ludzi, których temat zaciekawił. Pierwszy artykuł był swoistym MVP, Minimum Viable Product, który miał nam przynieść feedback i ocenę istotności w oczach branży ecommerce. 

Po chwili nabrania oddechu, zaczęły się przygotowania do drugiego tematu – znacznie trudniejszego, ponieważ nie opierającego się na wyliczance, a dogłębnym wejściu w mocno eksploatowany już temat: content marketing.

10-16. września 2015

Kolejny tydzień minął błyskawicznie – tym razem gwiazdą naszego materiału miał zostać Paweł Tkaczyk, znany między innymi ze swojego specyficznego sposobu zarabiania na życie. Pawła, zarówno ja, jak i Michał, serdecznie podziwiamy, ale typując go na eksperta do naszego następnego materiału nie mieliśmy złudzeń – to właśnie jego szer w mediach społecznościowych aktywuje lawinę zapisów na nasz newsletter!

Jak to zwykle w takich chwilach bywa, Paweł, choć chciał, nie zdążył odpisać na czas, co nas trochę zabolało, ale materiał został wsparty bardzo wartościowym głosem Agnieszki Zawadki; pomogło mi to napisać fajny wstęp do tekstu, który zawsze jest dla mnie najtrudniejszym zadaniem.

Content marketing jest moim osobitym konikiem i ze wszystkich materiałów, tego najbardziej nie chciałem spieprzyć. Widziałem kilka interesujących tekstów na ten temat w polskiej blogosferze, ale mówiąc szczerze, nigdy nie trafiłem na nic, co nie byłoby albo oczywistą oczywistością, albo nie ocierało się ledwie o ten, tak rozbudowany, temat. 

Z racji, iż cała ta radosna twórczość miała koncentrować się na branży ecommerce i to właśnie właściciele sklepów internetowych mieli być naszymi czytelnikami, postanowiłem tekst podzielić na dwie części: „teoretyczną” i „praktyczną”. Ta pierwsza miała w zamyśle być skierowana do osób, które nie są odpowiedzialne za tworzenie treści w sensie dosłownym, ale planują takie działania komuś zlecić. Ta druga zaś miała być nieco bardziej „mięsna” (BTW – czy wegetarianie mają pretensje o to, że symbolem wartościowej treści jest „mięso”? I właściwie dlaczego właśnie mięso?), skierowana do content marketerów.

Taki podział pociągnął za sobą konieczność stworzenia wewnętrznego spisu treści, który w przyszłości stosowałem już za każdym razem przy opracowywaniu kolejnych poradników.

Prócz oczywistego ułatwienia w nawigowaniu, w moim prywatnym, wewnętrznym odczuciu, robił pozytywne wrażenie dogłębnie przerobionego tematu (nie żeby tekst nie bronił się sam). 

 

17. września 2015

O godzinie 11:58 puściliśmy tekst poprzez newsletter do 525 osób (wzrost listy o prawie 25%!). Nadal nie była to wielka grupa, ale cieszyła nas przede wszystkim regularna prędkość wzrostu (choć „cieszyła” wcale nie oznacza „satysfakcjonowała”). 

Jak pewnie zauważyłeś, Michał nie jest zbyt krytyczny. Ale pozytywne sygnały zaczęły coraz częściej napływać od czytelników.

Okej, ten czytelnik był także naszym ekspertem, więc żeby było zupełnie obiektywnie.

Po publikacji tekstu o content marketingu, w sieci pojawiło się ok. 20 różnych komentarzy i wypowiedzi, które z kolei wygenerowały, jak szacuje Monitori, całkiem fajny zasięg.

 

Nasz Analytics również pokazał dosyć poważny wzrost – tekst o content marketingu dotarł do dwa razy większej ilości osób, niż ten związany z kwestiami optymalizacji, co skłoniło nas do przemyśleń:

 • Materiał został lepiej zrealizowany (może spis treści pomógł?)
 • Materiał opierał się na bardzo popularnym ostatnio buzzwordzie

Tak czy owak, mocno liczyliśmy, że poradnik ściągnie nam przynajmniej tyle nowych subskrybentów, co pierwszy tekst – w końcu dotarł do znacznie szerszego grona.

Pamiętasz, jak wspominałem, że Tkaczyk nie znalazł dla nas czasu? Otóż, tuż po publikacji tekstu… zauważyłem maila z odpowiedziami na moje pytania, wysłanego po 24. w przeddzień publikacji! Choć tekst już poszedł, widząc, jak sobie radzi, postanowiliśmy podgrzać temat i przygotować z wywiadu mały spin-off. 

Zredagowałem rozmowę w klasyczną formę pytanie-odpowiedź, opublikowałem w dzień po tekście o content marketingu, a następnie poprosiłem Pawła o udostępnienie w mediach społecznościowych. Jednocześnie zadbałem o umieszczenie wyraźnego CTA z propozycją zapisu do SALESLAB-u. 

Wywiad fajnie się poniósł dzięki temu – w ciągu analogicznego, co CM, okresu, dotarł do ponad 415 UU. 

Mocno liczyliśmy, że dzięki temu lista mailingowa poważnie „spuchnie” przed wysyłką trzeciego tekstu z serii – tym razem o email marketingu w ecommerce. 

18-24. września 2015

A jednak… coś się załamało. Nie dość, że w ciągu tygodnia pisania #3 odcinka SALESLABu lista urosła o zaledwie 35 rekordów, to jeszcze zaangażowanie subskrybentów wyraźnie zaczęło spadać.

Albo popełnialiśmy błąd, albo byliśmy świadkami klasycznej krystalizacji listy. Ludzie zapisują się do newsletterów z najprzeróżniejszych powodów i prawdopodobnie pierwsze emaile „odsiały” tych, którzy nie byliby naszym kursem zainteresowani. Postanowiliśmy się tym nie przejmować z jeszcze jednego powodu – zbyt mało danych. Wyciąganie pochopnych wniosków na podstwie tak niewielkiej listy mogłoby negatywnie wpłynąć na dalszą działalność w ramach SALESLABu.

Kolejny, trzeci materiał, trzymał poziom dwóch poprzednich, ponadto został wsparty bardzo cennymi komentarzami, m.in. Pawła Sali, założyciela Freshmaila oraz Grzegorza Błażewicza, szefa SALESmanago. Poruszyliśmy wiele ciekawych kwestii, związanych zarówno z trikami dotyczącymi personalizacji, jak i wykorzystywania newsletterów nie tylko do prezentowania oferty. 

Tekst zrobił swoją robotę, w ciągu tygodnia ok. 500 wejść, ale co ciekawe; takie „portfolio” tekstów pozwoliło wygenerować ruch na stronie sięgający średnio ponad 2400 unikalnych odsłon, głównie wynikających z przejść między poszczególnymi poradnikami, ale także dzięki regularnemu odwiedzaniu zakładki „kontakt”, „o nas” i „case study” (w ciągu tygodnia po wypuszczeniu #3 odcinka, po blisko setce wejść).

Dla lepszego zrozumienia skali – tak wyglądał analogiczny okres miesiąc przed rozpoczęciem SALESLAB-u.

Lista nadal nie rosła. Co prawda, od tego momentu, przestaliśmy się stresować ilością otworzeń (choć oczywiście podchodziliśmy do tego świadomie i testowaliśmy różne rozwiązania m.in. w tytułach i związane z datą wysyłki), a w całości skoncentrowaliśmy się na poważniejszym problemie – spowolnionym wzrostem newslettera. 

28-30. września – WUNDERWAFFE WŁĄCZONE DO GRY

Na nic CTA wplatane między teksty, na nic wyskakujące okienko z SumoMe. Przekroczyliśmy pewną granicę – komunikowanie tylko i wyłącznie kolejnych odcinków jako jedynej formy zachęty zapisu do newslettera przestało być zauważalne. Zbliżał się październik, a my potrzebowaliśmy porządnego kopa.

Czasem jest tak, że to właśnie najprostsze pomysły przychodzą do głowy ostatnie. Właśnie wtedy, gdy wydawało się, że robimy, co możemy, by multiplikować ilość subskrybentów, okazało się, że nie wprowadzamy najprostszej metody – metody „UWAGA ROZDAJEMY ZA DARMO!”.

Na genialnie prosty pomysł wpadł Michał. Szybko skonsultowaliśmy szczegóły, by chwilę później umieścić radosną informację na Facebooku. Co warte podkreślenia – w ogóle nie wiązaliśmy z tym większych nadziei, to znaczy, to był po prostu pomysł do wdrożenia – zero oczekiwań, ale to właśnie dzięki temu być może właśnie czytasz ten tekst.

Klasyczna runda – informacja umieszczona na tematycznych grupach+info do zaprzyjaźnionych influencerów. Warunek prosty – by otrzymać paczkę, trzeba zapisać się do newslettera. Proste! 

Informacja o paczce trafiła na grupy 28. września późnym popołudniem. Podpatrując Analyticsa, zauważyliśmy wyraźny skok na landing page’u SALESLAB-u. 

„Okej” myślę sobie, „Spoko”, dorzucam na głos. Jak widać, nie był to szalenie emocjonujący dzień dla naszej strony, więc wzrost był więcej, niż zauważalny.

To, co wydarzyło się następnego dnia, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Nasz newsletter oszalał! W ciągu kolejnej doby zebraliśmy kolejne 600 emaili, a informacja o paczce zaczęła rozchodzić się jak fala po jeziorze.

Strategicznym posunięciem było:

 • Zaplanowanie udostępnienia paczki tuż przed samymi Targami eHandlu
 • Zapowiedź we wszystkich grupach ekomersowych
 • Dodawanie komentarzy pod postami o paczce w celu podbicia ich na górę

Wszystko z zachowaniem taktu i bez nachalności. Wiedzieliśmy, że spora część z zapisanych osób będzie oczekiwać tylko paczki, ale liczyliśmy, że przynajmniej pewna grupa zainteresuje się kolejnym odcinkiem SALESLABu.

Tym razem jednak, szerząc dobrą nowinę, nie zatrzymaliśmy się li tylko na grupach; nawiązaliśmy partnerstwo z portalem SprawnyMarketing, który udostępnił u siebie informację na temat paczki.

Wystarczy przejrzeć fanpage portalu, by zauważyć, że informacja o paczce stała się jednym z najpopularniejszych materiałów. Gro zapisów pochodziło właśnie spośród kilkudziesięciu tysięcy fanów SprawnegoMarketingu, co łatwo wywnioskować z zasięgu, jaki tym jednym tylko postem udało się wygenerować.

48 godzin później przyrost subskrybentów rósł niemal geometrycznie. Michał wykorzystał wysoką temperaturę wokół inicjatywy i podzielił się uczciwie informacją o stanie rzeczy, czym jeszcze dopalił listę.

Co nas najbardziej ucieszyło, to fakt, że zwrócił na nas uwagę Michał Sadowski z Brand24 wartościowy content bronił się sam; nie musieliśmy się wstydzić i martwić tym, że ściągamy do siebie ludzi dzięki sprytnie zaplanowanej paczce dla managera ecommerce. Otrzymywaliśmy pozytywny feedback, nie tylko w mailach, ale także w bezpośrednich rozmowach na Facebooku (no dobra, głównie Michał).

Tak, wiem – propsy propsami, ale za darmo to się takiego contentu nie robi; więc dobrze byłoby, gdyby jakieś zyski zaczęły się pojawiać, co?

Oczywiście, że byłoby dobrze.

Ale jak być może wiesz, content marketing to strategia długofalowa, trudna do monetyzacji w sposób bezpośredni z dnia na dzień blablablablabl….

12 zapytań ofertowych po trzecim tygodniu kursu.

Być może to nic dla zatrudniającej kilkanaście, kilkadziesiąt osób firmy, ale jak na 5-osobową działalność i trzy artykuły dla branży ecommerce, mówimy o prawie 100% wzroście w ilości zapytań, które do tej pory dostawaliśmy – miesięcznie.

Praca wre. Zbliża się moment publikacji 4. odcinka.

2-9. października 2015

W kolejnym odcinku poruszaliśmy temat kampanii rabatowych w kontekście ecommerce. Materiał został wysłany do ponad 1300 osób, z czego otworzyło go ponad 34% subskrybentów, zaś 9,5% przeszło do samego tekstu. Choć tekst w pierwszym tygodniu nie zrobił furory, zaliczając łącznie ok. 350 UU, przyciągał na średnio co 6 bitych minut. 

Co ciekawe, w tym samym tygodniu stary już, 2-tygodniowy wywiad z Pawłem Tkaczykiem zaliczał kolejne 450 odsłon. 

Wiedzieliśmy, że nie wszystkie teksty będą hitami, dlatego nie zmartwiliśmy się tym zbytnio. Wielkimi krokami nadchodził ostatni tydzień naszej akcji, dlatego skoncentrowałem się na przygotowaniu epickiego postu o wykorzystaniu Facebooka w działaniach sprzedażowych (nigdy nie sądziłem, że użyję słowa „epicki” w innym kontekście, niż twórczość Tolkiena, więc też jestem lekko zażenowany).

To musiała być rakieta!

Na dwa dni przed publikacją tekstu, Piotr „Kostek” Kostrzewski, który niewiele wcześniej dołączył do załogi Elivo, zaprezentował pierwszą prezentację Slideshare dokumentującą nasz case wprowadzania nowego produktu na rynek:

 

 

Jeżeli jej nie widzieliście, koniecznie musicie szybko ją przeklikać! Oprócz tego, że w bardzo przystępnej formie Kostek pokazał jedno z ciekawszych dokonań Michała, pomógł nam w dotarciu do kolejnych subskrybentów. 

Ponad 1300 obejrzeń i blisko 100 udostępnień w social media przyspieszyło listę o kolejne kilkadziesiąt adresów. Wysyłka tekstu na temat social media trafiła do ponad 1400 osób, z których do maila zajrzało ponad 500 z nich, zaś przeszło do tekstu blisko 300. 

Choć liczba interakcji nadal nie powala, poradnik na temat Facebooka w ciągu tygodnia zaliczył ponad 1000 UU, co czyni go nadal jednym z trzech najpopularniejszych tekstów (po tym o content marketingu i przed tym o email marketingu). 

W dwa dni po publikacji tekstu, zaproponowałem Michałowi zakład – wizerunkowy, o piwko sztuk jedno. Polegał on na właściwym obstawieniu ilości osób zapisanych do SALESLABu na dzień 14. października, godzinę 8. rano – a więc tuż przed rozpoczęciem Targów eHandlu. 10. października mieliśmy dokładnie 1607 osób, więc obstawiłem 1675. 

– Sądzę, że spokojnie 1720 – skontrował Michał. 

Lets the game begin!

12. października – paczka w drodze

Nadszedł sądny dzień – długowyczekiwana paczka dla każdego (zapisanego) ekomersiaka wystartowała. Choć godzina 16. w poniedziałek mogła być ryzykowna, bo sporo ludzi zapewne wychodziło właśnie w pracy, nie chcieliśmy przekroczyć terminu – więc odpaliliśmy.

Spodziewaliśmy się, że pójdzie nieźle.

No i poszło! Uważny czytelnik powinien zwrócić uwagę na znaczącą różnicę między ilością osób, do których wysłaliśmy odcinek SALESLABu o Facebooku i tą, która dostała paczkę – 300 rekordów. Fajny wzrost wyniknął z szybkiego zawiązania kilku strategicznych partnerstw z firmami działającymi w obszarze ecommerce, które zaproponowały przygotowanie specjalnych ofert – tylko dla odbiorców naszego „prezentu”. Wśród wspierających nas podmiotów znalazły się:

 • Monika Czaplicka
 • Prowly
 • FastTony.es
 • Monitori
 • SEMstorm

Każda z marek umieściła stosowną informację o swojej obecności w swoich kanałach social mediowych, zaś tuż przed wysłaniem paczki, Michał wrócił do wszystkich wrzuconych na grupy postów i w komentarzu dopisał, że prócz narzędzi excelowskich można spodziewać się właśnie rabatów.

Od tej pory link do pobrania paczki znajduje się na stałe w welcome mailu, który otrzymuje każdy, kto zapisze się do SALESLABU – wraz z linkowaniem do każdego z opublikowanych do tej pory artykułów i prezentacji. Dzięki temu wiemy, że sama tylko paczka została pobrana około 600 razy.

Jedno było pewne – od tego momentu wiedzieliśmy, że paczka nie będzie jednorazowym giftem, a zostanie wcielona w podstawową strategię i wysyłana raz w miesiącu.

13. października – ostatni tekst, przygotowanie przed Targami

Zbliżaliśmy się do granicy darmowej ilości odbiorców w Mailchimpie, co nas bardzo cieszyło. 13. października był ostatnim dniem SALESLABu – tekst traktował o sprzedaży transgranicznej. Problem z tym tematem był taki, że mógłby stanowić spokojnie temat osobnego, co najmniej 6-tygodniowego kursu. Postanowiłem więc napisać go na tyle szczegółowo, by wyczerpać choćby wstęp do zagadnienia, a jednocześnie na tyle ogólnie, by mógł posłużyć naszym czytelnikom w jak największym stopniu.

Najważniejszym wnioskiem z niewielkiej klikalności i w ogóle – popularności tematu, był prawdopodobnie fakt, że w przeciwieństwie do poprzednich odcinków, ten dotyczył dosyć wąskiej grupy odbiorców. Sprzedaż transgraniczna nadal w polskim ecommerce wydaje się czymś niezwykle skomplikowanym i choć w zasadzie jest to prawda, takie nastawienie do tematu z pewnością sprawy nie ułatwia. 

W każdym razie, poprzysięgliśmy sobie z Michałem, że do tematu wkrótce wrócimy. Mamy ambicje. Ważki cel. Tak czy owak, open rate sięgnął 32% (CTR ledwie 6%), a w tym przypadku – mocniej zależało nam na pierwszym wskaźniku, niż na drugim.

Tak właśnie – na samej górze wiadomości znalazła się informacja o tym, że będziemy na Targach, gdzie będzie mozna nas zaczepić. I choć sporo osób, z którymi rozmawialiśmy, o SALESLABie dowiadywało się od nas na gorąco, pojawiły się i takie, które skierowały do nas swoje kroki tylko dlatego, że kojarzyły naszą inicjatywę. 

 

14. października – jazda na Targi

Dzień zaczął się od tego, że nie mogłem dostać się na teren Stadionu Narodowego, gdzie odbywały się Targi, bo wlazłem jakoś od złej strony, a gdy już złapaliśmy się z Michałem, Martą i Zającem, naszym grafikiem, okazało się, że szef zapomniał jednego z patyków stabilizujących nasz ogromny baner.

Mało tego – byłem strasznie skonsternowany faktem, iż od samego rana murawa Stadionu była zrywana, ładowana na ciężarówki i wywożona. Choć piłką nożną interesuję się na tyle, by kumać memy z Lewandowskim, pojęcia nie miałem, że to standardowa procedura. 

Byliśmy gotowi i mega zajarani – to był nasz wielki dzień! A zaczął się na 20 minut przed oficjalnym startem imprezy, gdy podeszła do nas pani, zaczynając od tego, że ona szuka dokładnie tego, co mamy wypisane na banerze.

Później było tylko lepiej; dzień okazał się za krótki. SALESLAB okazał się doskonałym narzędziem nie tylko dlatego, że ściągnął do naszego stoiska ludzi, którzy przychodzili z różnymi problemami, szukając komercyjnego wsparcia, ale także dlatego, że był dobrym powodem do dyskusji na temat konkretnego biznesu. 

Niemal każdy, kto samodzielnie prowadzi ecommerce, spotyka się z podobnymi problemami – podobnymi do tych, które poruszaliśmy w ramach kursu. Dlatego łatwo nam było z SALESLABu robić punkt odniesienia, a także „ewangelizować” w sprawie content marketingu. 

Sprawę skomentował sam Michał:

Patrząc na to, jak dużo osób zgłosiło się do nas na targach, mówiąc: „zobaczyłem baner Elivo, musiałem do Was podejść, w końcu czytam Saleslab!” było wiadomo, że ostatnie tygodnie naprawdę ciężkiej pracy nad kursem opłaciły się. Ja kocham interakcje z ludźmi, a możliwość porozmawiania o żywych biznesach offline, tylko dlatego, że ktoś widzi w nas specjalistów, jest bardzo miła. Oczywiście, była część ludzi, którzy na targach mówili, że nie słyszeli o inicjatywie, a teraz stali się wiernymi czytelnikami. Mogę obiecać, że Saleslab będzie z miesiąca na miesiąc zaskakiwał materiałami, treściami i nieustannym podnoszeniem poprzeczki!

Na koniec dnia, po przeprowadzeniu ponad 120 rozmów, doszliśmy do podobnego wniosku – wszyscy chcą dobrego contentu. Różnią się co prawda pomysły wykorzystania CM jako strategii pozyskiwania klientów („Wkładam w content x złotych, ile w ciągu 3 miesięcy z tego wyciągnę” było, wbrew pozorom, częstym wyobrażeniem i pytaniem, na które chyba było nam najtrudniej odpowiadać), ale spokojnie można uznać, że większość branży rozumie potrzebę wartościowych treści i wywrócenia pewnego skostniałego sposobu myślenia na temat marketingu – na lewą stronę.

Ostatecznie, celem SALESLABu jest zarówno edukowanie właścicieli ecommerce, że mogą robić rzeczy (w zakresie promocji swoich biznesów) o których być może nie zdawali sobie dotąd sprawy, jak i solidne przedstawienie, że jakościowy marketing wymaga solidnych nakładów pracy specjalistów. W ten sposób przechodzimy do…

PODSUMOWANIE

Być może z lenistwa przekory postanowiłeś od razu przenieść się na sam koniec tekstu, wiedziony świadomością klasycznej struktury tekstu – że w tym miejscu nastąpi zebranie wszystkich opisanych wyżej doświadczeń w kilka konkretnych punktów. 

Nie zawiodę cię.

SALESLAB w liczbach:

 • 6 tekstów o łącznej objętości ok. 200 tysięcy znaków (ponad 111 stron znormalizowanego maszynopisu)
 • 1805 osób zapisanych na kurs (BTW – tak, przegrałem zakład o Paulanera, choć żaden z nas nie trafił w 1780!)
 • 34,1% średni współczynnik otworzeń wiadomości, 12,1% współczynnik CTR
 • 11000 odsłon, 9800 unikalnych czytelników
 • Ponad 120 wzmianek w social media
 • 25 zapytań ofertowych 
 • 14 partnerów promocyjnych
 • 8 espresso i 8 tigerów (kaw, nie energetyków) w Costa Coffee
 • Wywiad w Business Misja:

 

 

CO DALEJ?

 • Content raz w tygodniu (planujemy webinary, AMA z ekspertami branżowymi, tematyczne cykle)
 • Ebook na temat hakowania świąt (premiera już 9. listopada!)
 • Przesiadka z Mailchimpa na Freshmaila 😉
 • Sky’s the limit!

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.